Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

МОУ СОШ №60

Английский язык

Класс 6

Базовый уровень

Учебник ” Enjoy English” 5-6 класс, 2009 год.

Тема: «Living together. Family relations and responsibilities”

Цели урока: развивать коммуникативную компетенцию учащихся по проблеме

«Отношения в семье и семейные обязанности».

Учить высказывать свою точку зрения по отношению к членам семьи,

используя знакомую лексику и новые слова.

Развивать навыки монологической речи с опорой на упражнения

учебника.

Сопутствующие задачи: развивать аудитивные навыки;

развивать навыки чтения.

Развивающая цель: развивать память, слух, логическое мышление.

Образовательная цель: познакомить с талантливым представителем негритянского народа Полем Робсоном

Воспитательные цели:

1.  Воспитывать чувство любви, доброты и уважения к членам своей семьи

2.  Воспитывать сознательное отношение к выполнению своих домашних обязанностей.

Оснащение:

1.  Доска

2.  Картинки

3.  Портрет Поля Робсона

4.  раздаточный материал.

Ход урока:

I.  Организация класса

T:

“Hello! Pleased to meet you!

How are you feeling?

How are you feeling, N…?

And you, P…?”

II.  Сообщение цели урока

T: (обращаясь к ученикам)

“Let’s begin our work. The topic of the lesson is “Living together. Family relations and responsibilities.”

The epigraph of the lesson is “Kindness gives birth to kindness”

I think it will be interesting for you to learn to express your own points of view on different topics. Today our topic is “Family relations and responsibilities”

To do this well you should listen to the teacher and your friends attentively. Your activeness will be a way to success. You will get some experience and practice makes perfect.

We shall do the work in the form of a competition for “The most active pupil”. You will get one point for each correct phrase. At the end of the lesson we shall count your points.

III.  Аудирование нескольких строчек 1 куплета песни

“My curly headed baby”,незаконченных по содержанию

T:

“Now I would like you to listen to some lines of the song “My curly headed baby”. It is a cradle”

Постановка задач перед учениками:

1.  Listen and try to understand who performed “the cradle”: a man or a woman

2.  Pay attention to how the member of the family is addressing to his baby

(учитель произносит 2 строчки песни и прерывает содержание)

«Oh, my baby, my curly headed baby

I’ll sing you fast asleep…»

IV.  Проверка понимания 1 задания

T:

1.  Who do you think performed the song: a man or a woman?

To express your points of view use card №1

(на партах есть карточки №1, на которых написаны фразы, выражающие мнение собеседника)

Card1

I think

I believe

To my mind

In my opinion

Я думаю

Я полагаю

По моему мнению

По моему мнению


На доске: I … the song was performed by a…

Высказываются все ученики. Подводя итог, учитель говорит, кто из учеников прав.

Сообщает учащимся правильный вариант информации.

The song was performed by a man. His name was Paul Robeson

.

He lived in the United States of America. He was a famous Negro singer. He was a talented singer. All his life he popularized the best songs of the black people. He sang Scottish, French, Polish and Russian songs. His cradle “My curly headed baby” was not only devoted to his baby but to babies all over the world.

V.  Аудирование 1 куплета песни полностью и проверка понимания 2 задания.

How is the member of the family addressing to his baby? (По содержанию первого куплета)

Первый куплет песни переводится на русский язык после ответа на вопрос

T:

How do you usually address to your parents?

VI.  Высказывание мнений учащихся об их отношении в семье по содержанию песни

VII.  T:

1.  What word characterizes the family relations?

Love

2.  What other words will help you to characterize the family

Use card №2

Card 2

1.  Warm

2.  Cool

3.  Friendly

4.  Loving

5.  Kind

6.  Hearted-сердечный

7.  Indifferent- равнодушный

8.  Strained - натянутый

На доске: The relations in the family are… (учащиеся высказываются по образцу с использованием карточки №2)

3.  What are relations in your family?

VIII.  Актуализация изученной лексики (с опорой на стихотворение)

«What is a family

Учащимся предлагаются иллюстрации, соответствующие содержанию стихотворения “What is a family” для повторения

T:

“Look at the pictures. What do they remind you of?” (Ответы учащихся)

You are right. The pictures remind you of the poem “What is a family?” Let’s recall the content of the poem.

1.  What line of the poem corresponds to picture1?

(The children that lived in a shoe is a family)

2.  What line of the poem corresponds to picture2?

(A pair like Kangoo and Roo is a family)

3.  What line of the poem corresponds to picture3?

(A calf and a caw that go moo is a family)

T:

4.  “I have some more pictures. Look at picture 4!”

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Choose a suitable line corresponding to picture 4

(One and another makes two is a family)

5.  What can you say about picture 5?

(Baby and father and mother: a family)

6.  What does picture 6 say?

(Parents and sister and brother: a family)

IX. Работа с новой лексикой

X.  T:

Let’s discuss what a family is.

Card №3 will help you (карточки у учеников на парте)

1.  Help

2.  Take care of each other – заботиться друг о друге

3.  Trust- доверять

4.  Look after – ухаживать

5.  Respect – уважать

6.  Get on well with each other – ладить друг с другом

7.  Think much of each other – ценить друг друга

Работа идёт по плану:
а) чтение слов по карточке (хором)

б) чтение слов (в другом порядке) с доски (карточка №3)

T:

Look at the blackboard. Let’s read these words in another order

в) Восстановление новых слов по памяти с доски

Учащиеся смотрят на слова, запоминая в каком порядке, они следуют. Учитель даёт команду закрыть глаза. В это время стираются 2 слова, а вместо этого ставится многоточие. Все слова пронумерованы. ( Ученики открывают глаза, читают слова с 1 до последнего, восстанавливая пропущенные)

Слова читаются 3 раза. На третий раз слов нет, остаётся нумерация слов

1…

2… и т. д.

VII. Высказывания учащихся о том, что такое семья.

T: Now let’s discuss what a family is.

Express your points of view. Use cards №3 and the content of the poem” What is a family?”

На доске:

A family is …

A family is when…

(Учитель добивается, чтобы ученики использовали разные варианты)

Обсуждение типов семей

T:

Now, let’s discuss what kinds of families may be and the difference among them. Ex. 23, at p 130 will help you

You will have to fill in the table

You know there are different kinds of families.

They are conservative, caring… What other kinds families can you name?

What can you say about the difference among the families?

Обсуждение проблем в семейных отношениях.

T:

Some children express regrets on their attitude to the members of their families.

Let’s read what they say about it

1.Чтение высказываний учащихся (упр.19 стр. 128)

Do you agree with the pupils?

T:

The boys and girls give themselves some recommendations to improve their family relations.

Have you got anything to recommend yourself? What?

What should we be to improve family relations?

Don’t forget that kindness gives the birth to kindness.

2.Чтение высказываний родителей о домашних обязанностях детей

T:

Let’s read what parents think of children’s responsibilities at home (упр.20 стр.129)

Try to understand what responsibilities are mentioned

Do you agree with the parents?

Must children have responsibilities at home?

Have you got any responsibilities? What must you do?

XI.  Высказывания учащихся по теме «Семья. Семейные отношения и обязанности»

T:

Imagine you are making a report on the topic “Family, Family relations and responsibilities” Express your own point of view on what a family is, what kind of family may be. What relations members of a family should have?

На доске:

I believe a family…

Members of the family…

I have got…

We…

I…

I have some responsibilities such as…

(учитель проговаривает свой вариант по схеме, а затем предлагает высказаться учащимся)

Подведение итогов урока (подсчет баллов)

Задание на дом

Изложить точку зрения на семейные отношения

Приложение.

1.Учебник для 6 класса общеобразовательных учреждений «Английский с удовольствием», 2009

2. 1куплет песни “My curly headed baby”

Oh, my baby, my curly headed baby

I’ll sing you fast asleep

And love you as I sing hmm hmm

Oh my baby, my curly headed baby

Just tuck your head my little bird

Beneath its mothers wing hmm hmm

3. ЛЕ: упр. 18 стр. 128(изученные ранее)

4. НЛЕ: hearted, indifferent, take care of each other, trust, respect, cool, get well with each other, think much of each other

5. Упр. 19, 20 стр.128-129 учебника

6. Иллюстрации к стихотворению “What is a family” упр.18 стр. 128