Міністерство освіти і науки України
Харківська обласна державна адміністрація
Головне управління освіти і науки
Харківський професійний будівельний ліцей
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
ТЕМА ПРОГРАМИ: «ПІДГОТУВАННЯ ІНСТРУМЕНТІВ І ПРИСТОСУВАНЬ ДО РОБОТИ»
ТЕМА УРОКУ: «ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НАБОРОМ ІНСТРУМЕНТІВ І ПРИСТОСУВАНЬ ДЛЯ ЛИЦЮВАЛЬНИХ І ПЛИТКОВИХ РОБІТ»
Розглянуто на засіданні методичної комісії Протокол №_____ від ___________ Керівник методичної комісії _______________________________ |
Виконав
майстер в/н Полехін М. Ф.
Харків 2012р.
План УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
ТЕМА ПРОГРАМИ: №1.4. «Підготовка інструментів і пристосувань до роботи».
ТЕМА УРОКУ: «Ознайомлення з набором інструментів і пристосувань для лицювальних і плиткових робіт».
МЕТОДИЧНА МЕТА УРОКУ: «Впровадження інноваційних технологій сучасного будівництва, інноваційних технологій навчання спрямованих на розкриття творчого потенціалу та особистого учня».
НАВЧАЛЬНА МЕТА УРОКУ: Вміти кваліфіковано вибирати інструмент для підготовки поверхні стін або підлоги під облицювання плиткою. Правильно користуватися вибраним інструментом при підготовці поверхонь під облицювання.
РОЗВИВАЛЬНА МЕТА УРОКУ: Розвивати раціональне мислення, творчість, пізнавальну активність, самостійність, увагу, аналітичне та логічне мислення, вміння та навички самовдосконалення в обраній професії.
ВИХОВНА МЕТА УРОКУ: Виховати в учнів бережне ставлення до інструменту, спецодягу, правила їхнього збереження, підготовки до роботи.
ТИП УРОКУ: Урок формування первинних навичок, дбайливого відношення до інструменту, пристосування, інвентарю, дотримання правил безпеки.
ВИД УРОКУ: Виконання самостійних вправ учнями.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (за допомогою якого здійснюється процес навчання)
1.Плакати
2.Кросворди
3.Презентація
4.Фільм
МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
(за допомогою якого всі учні здійснюють свою практичну діяльність)
1. Інструменти для обробки керамічних плиток
· молоток
· кусачки
· кліщі
1. Інструмент для насікання кам’яних поверхонь:
зубила
скарпелі
троянки
кувалда
молотки
лом
2. Вимірювальні інструменти:
ватерпас
рівні з висками
правило
лазерний рівень
лазерна рулетка
рулетка
різні види рівнів за розміром 60, 120, 15см
водяний рівень
трикутник
кутовий угольник
лінійка
складний метр
3. Для намазування і підрізання розчину:
кельма серцеподібна штукатурна
кельма прямокутна плиточна
гладилка зучата
5.Для різки плитки:
склоріз алмазний
склоріз роликовий
сталевий різець
плиткоріз
болгарка
4. Механізми:
електродрель з міксером
болгарка
шуруповерт
мозаїчно-шліфувальна машинка СЩ-17
електропила для мокрого різання плитки
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: Технологія штукатурних робіт
Технологія мулярних робіт
Матеріалознавство плиткових робіт
Геометрія
Хімія
ПЕРЕЛІК ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ:
1. Приготування розчину за допомогою дрелі з міксером.
2. 2. Розмітка поверхні лазерним і гідро рівнем.
3. Вирізання отворів труби за заданим діаметром.
4. 4. Висверлення отвору під провода електродреллю з сверлом.
5. Робота з рівнями та висками.
6. Прийоми намазування плитки кельмою і розрівнювання його зубчатою гладилкою.
СПИСОК ОСНОВНОЇ І ДОДАТКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. 1 . «Лицювальник-плиточник».
2. «Штукатурні і облицювальні роботи».
3. «Сучасний ремонт»- Видавництво 2011 «Клуб сімейного досугу».
4. А. С.Нікулін «Кам’яні роботи».
ХІД РОБОТИ:
I. Організаційна частина (5хв.)
- перевірка наявності учнів
- перевірка готовності учнів до уроку
- допуск з техніки безпеки
II. Вступний інструктаж ( 40хв.)
1. Актуалізація знань:
-повідомлення теми програми і уроку
-цільова установка проведення уроку
-перевірка опорних знань учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці.
На минулому уроці ми вивчали:
«Основи безпеки праці та пожежної безпеки в навчальних майстернях. Екскурсія на
будівництво».
а) Запитання до групи:
Які причини травматизму в навчальних майстернях можуть бути?
Відповідь: - відсутність інструктажу з техніки безпеки
-відсутність контролю і нагляду за роботою учнів
-несправні машини, механізми
-безпорядок на робочому місці
-відсутність проходів між матеріалами
-недотримання правил т/,б з боку учнів
-відсутність попереджувальних написів, плакатів про безпечні методи роботи
-відсутність індивідуальних засобів захисту.
б) Запитання до групи:
Протягом якого часу необхідно зберігати акт про травму?
Відповідь: 45 років.
в)Запитання до групи:
Чи відповідає училище за нещасний випадок, що стався з учнем на будівництві?
Відповідь: нещасні випадки, що сталися з учнями на підприємстві, при проходженні практики під керівництвом персоналу даного підприємства, рослідує і бере на облік підприємство.
Запитання до групи:
Які бувають нещасні випадки при роботі в навчальній майстерні?
Відповідь: несправні інструменти, механізми
-недотримання послідовності технологічного процесу
Відсутність відповідних навичок у роботі
неуважність під час робочого процесу
-порушення трудової дисципліни.
Запитання до групи:
З якого віку беруть учнів на роботу?
Відповідь: Осіб, яким не виповнилось 16 років, на роботу не приймають.
Дозволяється прийом підлітків, які досягли 15 років (за погодженням з профспілками, за наявності позитивного медичного висновку) для навчання професії, й що не мають шкідливих умов праці.
Підлітки, які не досягли 18 років, при прийомі на роботу повинні пройти медичний огляд.
Для підлітків 15-16 років робочий день 4 години, а підлітки 16-18 років-6 годин.
Запитання до групи:
Чи може бути тривалість роботи підлітків від 16-18 років-40 години на тиждень?
Відповідь: Ні. Тривалість для робітників віком від 16-18 років -36годин на тиждень з двома вихідними.
Напередодні святкових днів тривалість робочого дня скорочується на годину.
На протязі робочого дня робляться короткочасні перерви і перерва на обід.
Запитання до групи:
Які бувають інструктажі з техніки безпеки на будівництві?
Відповідь: Вступний інструктаж-проводить майстер.
Первиннй інструктаж – з кожним робітником індивідуально проводить майстер або виконавець робіт, а також на робочому місці.
Повторний інструктаж проводять за програмою первинного інструктажу з метою поглиблення знань робітників з т/б. Проводять 1 раз на 3 місяці.
Позаплановий-проводять при зміні умов роботи на будівельному об’єкті, при порушенні робітниками вимог т/б, при аваріях, нещасних випадках.
Поточний інструктаж проводять з робітниками перед виконанням робіт, на які оформляють наряд-допуск.
Запитання до групи:
Якщо після ураження електричним струмом пройшло 10 хвилин, чи може постраждалий померти, якщо йому не надали першу допомогу?
Відповідь:Да.
Запитання до групи:
Чи можна гасити водою або вогнегасниками електроустановку, що знаходиться під напругою?
Відповідь: Не можна. Електроустановки, які знаходяться під напругою, можна гасити вуглекислотними і порошковими вогнегасниками або сухим піском.
Запитання до групи:
Причина пожеж у навчальних майстернях?
Відповідь: лискавка, самозаймисті матеріали (тирса, ганчірки), недбале поводження з вогнем, без нагляду обігрівачи і опалювальні прилади, неправильне зберігання вогненебезпечних матеріалів ( бензин, балонів з киснем, ацетоном). Паління у недозволених місцях.
Підвести підсумки перевірки опорних знань, умінь, навичок учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці
2.ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
- повідомлення нової навчальної інформації.
Розповісти про значення даної теми для освоєння професії.
Вивчивши цю тему, Ви будите знати інструмент лицювальника-плиточника.
Інструмент буває як ручний так і механічний.
Під час вивчення теми зверніть увагу на такі моменти.
-Як тримати інструмент.
-Робоча поза.
-Правильне виконання прийомів інструментами.
-Сила держання інструменту руками.
Показники сформованих вмінь є такі:
1.Інструмент лицювальника-плиточника застосовуйте тільки за призначенням.
2. Вмітимете кваліфіковано вибирати інструмент для підготовки поверхності стін або підлоги під облицювання плиткою.
Техніка безпеки:
1. Перед початком роботи перевірте ручки інструмента-вони мають бути добре насаджені.
2. Уникайте потрапляння пилу, кісків плитки, розчину, ґрунтовки в очі. Працюйте в захисниких окулярах, резинових печатках.
3. Після роботи ретельно вимийте інструмент, приберіть робоче місце.
Повторимо практично як користуватись:
1.Електродріллю з міксером.
2. Приладом для вирізання отворів в плитці під труби.
3. Гідрорівнем.
4. Робота болгаркою (різання плиткою).
5. Різання плитки плиткорізом.
6. Висверлення отвору в плитці під провід електрод ріллю з сверлом різного діаметру.
7. Хватка плитки і нанесення на неї розчину зубчатим шпателем.
8. Відрізнити кельму муляра і плит очника. Дати характеристику кожного інструмента.
Опитування учнів і пробне виконання ними нових прийомів, показаних майстром.
1. Розкажіть і покажіть як користуватись водяним рівнем.
Відповідь: Цю роботу виконують 2 чол.
Рівень наповнюємо водою без повітряних позирків. Потім робимо відмітку горизонту в двох кімнатах рівнем.
2. Як працювати дреллю з міксером при приготуванні клея для плитки Ст.-11.
Відповідь: наливаємо воду, додаємо сухий клей СТ.-11, малими обертами дрелі розмішуємо розчин, а потім більшими. По техніці безпеки надіваємо распіратор.
3.Як правильно різати і заміряти плитку під плиткоріз?
Видати завдання для самостійної роботиим учнів та пояснити порядок їх виконання.
1. Ознайомлення учнів з інструментами й пристосуваннями для збереження, підготовки до роботи. Формування навичок, дбайливого відношення до інструменту, пристосування, інвентарю.
2. Учні знайомляться зі способами змащення й заточення, а це вже трудовий прийом. Необхідно показати і правильну позу при заточенні, дотримання правил т/Б.
3. Розповісти про інструменти, пристосування, які використовують при виконанні операцій.
4. 1.Електродрель-1шт.
5. 2.Міксер-1шт.
6. 3.Плиткоріз-1шт.
7. 4.Шліфувальна машина -1шт.
8. 5. Фрези для різання отворів-4шт.
Показати прийоми роботи( в робочому темпі, роздільно по елементам)
-Розповісти про самоконтроль в процесі роботи і показати прийоми самоконтролю.
-Розповісти про між операційний контроль.
-Розповісти про раціональну організацію робочого місця.
-Розповісти про правила техніки безпеки. Особисту увагу звернути на слдуючі питання:
а) яких правил повинні дотримуватись опоряджувальники, щоб не забруднювати навколишнє природне середовище.
б) як працювати з ручним інструментом.
в) як працювати з електроінструментом.
Розповісти про типові помилки, як допускають учні при виконанні завдання.
Перевірити засвоєння учнями вивченого матеріалу по слідуючим питанням.
1. Інструмент для підготовки поверхонь.
2. Інструмент для вимірювання поверхні (гідро рівень, висок, спиртовий рівень, дюралюмінюване правило)
3. Інструмент для різання плитки (плиткоріз, болгарка, стекло різець).
4. Інструмент для нанесення розчину на поверхність (шпателя, кельма, зубчаста гладилка).
5. Захисні засоби-рукавиці, распіратори, марлева пов’язка.
6. Запропонувати учням показати прийоми перед всією групою, щоб впевнетися в тому, що вони вірно зрозуміли і виконали.
-Повідомити учням норму часу. Повідомити учням критерії оцінок.
-Відповідь майстраи на запитання учнів.
-Підвести підсумки вступного інструктажу.
III. ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ (270хв.)
- Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання.
- Розподіл учнів по робочим місцям.
- Вправи:
- а) нарізання фрезами отворів за допомогою електродрелі, під труби.
- б) користування гідро рівнем.
- в) користування інструменту для підготовки поверхні.
- г) користування вимірювальним інструментом.
-Повідомити про критерії оцінювання воконання робіт.
-Цільові обходи майстра робочих місць учнів.
ПЕРШИЙ ОБХІД: перевірити зміст робочих місць.
ДРУГИЙ ОБХІД: перевірити правильність виконання трудових прийомів.
ТРЕТІЙ ОБХІД: перевірити правильність ведення самоконтролю.
ЧЕТВЕРТИЙ ОБХІД: перевірити вірність додержання технічних вимог у роботі.
- Провести прийом і оцінку майстром виконання робіт.
- Видати додаткові роботи найбільш успішним учням.
- П’ЯТИЙ ОБХІД: Перевірити правильність ведення між операційного контролю.
- Прийом майстром виконаних робіт.
- Прибирання робочих місць.
IV. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ (30 хв.)
- Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку.
- оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування.
- аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення.
- повідомлення та обґрунтування оцінок
- виділити, хто з учнів добився відмінної якості роботи.
- видача домашнього завдання.
- підготовка матеріально –технічної бази до наступного уроку.
Майстер виробничого навчання


