Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
английского языка" width="558" height="37"/>
в 4 классе по теме «My house» по учебнику «Enjoy English».
Цели:
1.общеобразовательная - активизация лексики по
теме «My house»;ознакомление с лексикой по теме «My
room».
2.развивающая-развитие умения отвечать на вопросы,
используя конструкцию there is(there are);развитие
навыков устной речи по теме «My room».
3.воспитывающая - воспитание чувства любви и
гордости за свой дом, свою комнату.
Оснащение:магнитофон(аудиокассета);картины «Гостиная», «Спальня»; рисунки учащихся.
Ход урока:
1.Организационный момент:
-Good morning, children!
-Good morning!
-I am glad to see you!
-We are glad to see you too!
-How are you?
-Fine, thank you!
-Sit down, please.
Let’s begin our lesson with the song “ The more we are together”.
2.Сообщение темы и цели урока.
The topic of our lesson is “My house”. We’ll repeat the words, the construction there is(there are), you’ll answer the questions and you’ll tell about your rooms.
3.Фонетическая гимнастика.
Now let’s listen to the tape recorder and repeat after the speaker.
Open your books at page 49 Ex.3 Repeat after me.
4.Речевая зарядка.
Listen to me very attentively and answer my questions:
-Is there a living room in your house?
-Is there a kitchen in your house?
-Is there a computer in your room?
-Is there an armchair in your room?
-Are there any pictures in your room?
-Are there books on the shelf in your room?
-Is there a carpet on the floor in your room?
-Do you like your room?
5.Проверка домашнего задания.
А. Let’s check up your homework.
-Open your workbooks :Ex.12p.21
B. Let’s repeat the words:p.59
Listen to me and repeat after me. Translate them into Russian.
C. Open your student’s books. Ex.4 p.58-59
-Good of you, children. I see all of you have done your homework.
6.Повторение.
Look at the blackboard, put the letters into the words:
Pic. ture, s. fa, mi. ror, bedr..m, ba..room, kit..en, firepl. ce, win. ow, sh. lf.
Физминутка.(Head and shoulders, knees and toes)
7.Ознакомление и первичное закрепление лексики.
Look at the blackboard, you see some new words. Listen to me and repeat after me.
A bedside table - тумбочка
A cupboard - кухонный шкаф
A wardrobe - платяной шкаф
A bookcase-книжный шкаф
A desk-письменный стол
A chest of drawers-комод
8.Закрепление лексики. Работа по картинкам.
a)Look at the pictures and make up your sentences, using new words.
b)Describe the pictures.

9.Развитие навыков устной речи по теме «Моя комната».
And now, children, I’d Iike you to tell us about your rooms.
(Учащиеся составляют рассказы по картинкам, которые они нарисовали дома.)

10.Итог урока.
I was very pleased with your job. Good of you. I’ll give you such marks…
Your homework will be Ex.1,2 p.59.


