Урок английского языка
Класс: 2 «Б»
Присутствовали:
директор МАОУ «СОШ 84»
классный руководитель 2 «Б»
Тема: «Toyland» (В стране игрушек).
Вид урока: урок – презентация нового материала.
Цель урока:
Введение новых лексических единиц по теме «В стране игрушек» и их употребление в элементарных языковых структурах: What's your favourite toy? – My favourite toy is a ball. What have you got? – I’ve got a bike.
Задачи урока:
· тренировать умение задавать вопросы и отвечать на них: Do you like…? Have you got …?;
· развивать умение произносить иноязычные слова отдельно и во фразах
· развивать у обучающихся память и языковую догадку;
· развивать умение быстрого чтения, навыки устной речи.
Ход урока
I Организационный момент и приветствие.
Учитель приветствует учащихся и сообщает им тему, цели и задачи урока.
Good morning, children.
Good morning, good morning
Good morning to you,
Good morning, good morning,
I’m glad to see you.
I’m glad to see you too. Sit down please.
II Основной этап урока.
1. Warming up.
Children, look at my tablw, please. What is there on the table? Toys! Today we will visit an interesting country «Toyland» ( «Страну игрушек»). We will learn new words, songs and study children festavals, repeat colours, numbers and letters.
Do you like to play with toys?- Yes (, I do).
Have you got a football?- Yes (, I have).
Have you got a doll?- Yes (, I have).
Have you got a fluffy rabbit?-Yes (, I have).
2. Phonetic drill: – повторение алфавита
3. Изучение нового материала
Look at the board. What is there on the board? New words!
Показ слайдов
a ball-мяч a bike-велосипед a teddy bear-плюшевый медведь a kite - воздушный змей | a superhero - супергерой, супермен a toy - игрушка a car - машинка |
4. Физкультминутка
Touch your finger, touch your nose,
Touch your knees and touch your toes.
Touch your head and touch your shoulders (2 times),
Touch your back and stroke your tummy, now,
Please, jump like bears Gummy.
5. Работа с новыми словами
Now open your exercise books, write down the date.
Guess the word with the first letter, page 70 can help you.
(Запись на доске)
A b ball)
a b - - e ( bike)
a k kite)
a t b teddy bear)
a s ( superhero)
a t - - ( toy )
a с - - ( car)
(По одному ученики выходят к доске и записывают слово.)
6. Повторение ранее изученного лексического материала
Well done! Children, look at our toys. They are colourful. That is why we like them. Let’s repeat the colours
And now let’s write the poems.
T: Вот неспелый мандарин.
Он пока зеленый
Ch: GREEN.
Но дозреет и запомнишь
Ты оранжевый цвет
Ch: ORANGE .
У меня сомнений нет
Красный цвет, конечно
Ch: RED.
У меня сомнений нет
Белый-
Ch: WHITE,
а черный -
Ch: BLACK.
Розовые розы
Падают на ринг,
Цвет красивый розовый
По-английски
Ch: PINK.
Нарисую кораблю
Море синей краской
Ch: BLUE.
А потом раскрашу смело
Солнце желтой краской
Ch: YELLOW.
T: Great! Super job! I see you know colours and can write the poems. Let’s speak about the toys and name the colours.. Open your books at page 70, Ex.1.
Look at the car. What colour is it?- Red, yellow, green, black.
Look at the bike. What colour is it?- Red, grey, black.
Look at the ball. What colour is it?- Red, yellow, blue.
Look at the kite. What colour is it?-Orange, grey, black, white, blue.
Look at the teddy bear. What colour is it?- Purple, pink, black, blue.
Look at the superhero. What colour is it?- Red, blue, yellow, brown.
7. Аудирование.
Who is there? That is a magic cat! Magic cat want to sing with you.
( Прослушивание аудиозаписи песни «What's your favourite toy?»)
What's your favourite toy?
What's your favourite toy?
What's your favourite
What's your favourite
What's your favourite toy?
My favourite toy's a ball,
My favourite toy's a ball,
My favourite toy,
My favourite toy,
My favourite toy's a ball!
8. Повторение и закрепление знания новой лексики.
Let’s play a game – Name your favourite toy.
Answer my question: What's your favourite toy?
III Заключительный этап урока
Оценка работы учащихся, комментарии.
I’m pleased with your work at our lesson. Now you know how to speak about toys you like. Good-bye!
IV Домашнее задание
1) Activity book p. 40, Ex. 2.
2) Lear new word.
Учебная и методическая литература, используемая при подготовке к уроку:
1. Учебник “Mille”, 2 класс.
2. Книга для учителя к учебнику “Mille” для 2 класса.
3. CD к учебнику “Mille” для 2 класса
4. Раздаточный материал.



