План-конспект
урока английского языка с использованием компьютерной презентации
«Совершенствование навыков устной речи по теме “Рождество”»
Выполнила
учитель английского языка
МБОУ СОШ №49
Цель урока:
Задачи:
Оснащение урока:
1. Совершенствовать речевые навыки и умения монологической речи.
2. Развивать умение сравнивать и обобщать, развивать внимание.
3. Повышать мотивацию к изучению английского языка.
1)Развивать содержательность и выразительность речи. Углублять знания по страноведению.
2)Формировать умение выделять главное.
3)Активизировать внимание учащихся на теме урока, создавать благоприятный психологический климат.
§ Кассета с текстом для аудирования.
§ Картины.
§ Диск со слайдами.
§ Мультимедийный проектор.
Ход урока.
I. Организационный момент. Приветствие. Введение в тему урока.
Teacher:
Teacher:
Pupil 1:
Good morning, everybody. I’m glad to see you. Today we are going to speak about one celebration which is very popular abroad.
What holiday do you associate with the dish in the picture?
This dish is associated with Christmas, one of the most favorite celebrations in Great Britain, the USA and other countries.
![]()
The British people celebrate Christmas on December 25. Christmas is a religious holiday and one of the happiest holidays of the year, because it is the day that Christians celebrate the birth of Jesus Christ.
Аудирование.
Teacher:
Now open your books on page 41. You’ll listen to the recording and choose the best answer.
Звучит текст для аудирования.
Учащиеся прослушивают текст и отмечают в учебнике упр. 5 (B) стр. 41 правильный вариант.
Andrew’s family gathers together at Christmas because:
a) they are celebrating a tradition;
b) they feel they should;
c) all other people do it.
Teacher:
Pupil 2:
Teacher:
Who knows the correct variant?
I know. All the members of Andrew’s family gather together at Christmas not because they are celebrating a tradition. They feel they ought to and that’s all.
Thank you. You are right.
Проверка домашнего задания. Обсуждение текста на стр.43.
Teacher:
Your task for today was to read the text and try to understand it. There is a table here. Let’s decide which bits belong to Lydia and which to Roy.
Учащиеся заполняют таблицу по содержанию текста.
Lydia (the case against turkey, toys and trees) | Roy (the case for Santa, stockings and sleigh bells) |
… … | 1. thinks that Christmas is a great time of year … |
Teacher:
Pupil 3:
Teacher:
Nastya, will you comment on your choice?
I’ve put numbers 3, 4, 5 in the first column and numbers 1, 2 into the second. Lydia doesn’t like Christmas and Roy likes it very much.
Let’s answer the questions and discuss the content of the text.
· What’s Lydia’s attitude to Christmas? · Does Roy have the same opinion? · What’s the most pleasant thing in celebration for Roy? · Why doesn’t Lydia like to buy presents? · Does Lydia decorate her house? · How does Roy feel about Santa Claus? · What’s Lydia opinion about Santa Claus? | Фронтальный опрос. |
Письмо. Заполнение схемы.
Teacher:
Thank you. Now, we’ll find what words in the text show their likes and dislikes.
Поисковое чтение текста. ![]()
Lydia | Roy | Учащиеся на доске и в тетради выписывают слова из текста. |
indifferent | ||
Totally negative | Totally positive | |
|
| |
horrible objects | agree at time | |
hate | like to buy | |
disgusting | nice relaxing time | |
horrible holiday | good laugh | |
love |
Teacher:
Who is the first to read?
Pupil 4 Читает слова, которые выбрал из текста.
Teacher:
These words show, that Lydia’s attitude to Christmas is totally negative and Roy’s one is totally positive.
That’s right, thank you.
Ролевая игра:
Teacher:
Now, it’s time to play. Who wants to play the parts of Lydia and Roy?
Двое учащихся выходят к доске, остальные расспрашивают их о празднике. Диалогическая речь P1 – Lydia, P2 – Roy. Учащиеся отвечают поочередно на каждый вопрос.
Монологическая речь. Рupil 5 подводит итог, кратко пересказывая мнение Лидии и Роя о Рождестве. Lydia has a totally negative attitude to Christmas. She doesn’t decorate her house, she doesn’t buy present and thinks that it is a usual day. She stays at home; the holiday doesn’t bother her at all. Roy thinks that Christmas is a great time of the year. He likes everything song, present, decorations, tasty food, Santa Claus. He needs a nice relaxing time and a good laugh. Групповая работа. Письмо. Диалогическая речь Задание: выяснить мнение одноклассников о праздновании Рождества и заполнить таблицу в учебнике. Учащиеся работают группами, выясняя мнение одноклассников о Рождестве.
|
Teacher:
Let’s see what opinions about Christmas our student have.
Двое учащихся по очереди комментируют таблицу, высказывая свое мнение и мнение одноклассников о празднике (Pupil 3, Pupil 4).
Группировка лексики вокруг одного понятия. Составление кластера. Фронтальная работа.
![]()
Teacher:
What words are associated with Christmas?


Ученик пишет на доске слова, которые диктуют ученики.
Итог урока. Выставление оценок.
Домашнее задание.
Teacher:
At the next lesson you should tell about celebrating of Christmas in your family.
Подготовить рассказ о праздновании в вашей стране Рождества. Высказать свое мнение.
Для оценивания ответов учащихся используется таблица.
![]()
![]()
Используемая литература.
УМК , и др. «Учебник английского языка для 10 класса общеобразовательных учереждений», Обнинск, Титул, 2005г.
, , «В Великобритании принято так» Л., «Просвещение», 1975г.
, , «Настольная книга преподавателя иностранного языка» М, «Высшая школа», 1997г.
http://www. funpix.
http://www. *****/fordesk/
http://www. *****/tag/
http://www. *****


