Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Успенский район с. Успенское

Муниципальное общеобразовательное учреждение

средняя общеобразовательная школа № 2

села Успенского муниципального образования Успенский район

Фестиваль мультимедийных уроков

План – конспект урока английского языка в 5-м классе по теме « Настоящее длительное время глагола в английском языке»

Автор: , учитель английского

языка МОУСОШ № 2

План урока по английскому языку в 5-м классе по теме « Настоящее длительное время»

Цели и задачи урока

Обучающая: формирование грамматических навыков говорения с использованием настоящего длительного времени, развитие речевых умений, совершенствование навыков говорения и аудирования. Развивающая: развитие способности осуществлять продуктивние речевые действия, развитие коммуникабельности и кругозора учащихся. Воспитывающая: воспитание самодисциплины, самоорганизации, развитие внимания.

Ход урока

1 Оргмомент. Объяснение целей и задач урока.

2 Совершенствование навыков аудирования и письма.

На интерактивной доске появляется слайд №1. Ученики знакомятся с вопросами, ответы на которые им предстоит услышать. Во время повторного прослушивания один из учащихся заполняет таблицу на интерактивной доске. Текст звучащей аудиозаписи:

One

Man: Hello. Are you the girl in the picture?

Girl: Yes. My name’s Anna.

Man: And how do you spell your name?

Girl: A-N-N-A.

Two

Man: And how old are you, Anna?

Girl: I’m ten.

Man: Ten?

Girl: Yes.

Three

Man: Is this your brother in the picture with you?

Girl: Yes, it is.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Man: What’s his name?

Girl: His name’s Bill.

Man: How do you spell that?

Girl: B-I-L-L.

Four

Man: Has he got lost of friends?

Girl: Yes. He’s got five friends.

Man: Five friends?

Girl: Yes. That’s right.

Five

Man: Is this your cat in the picture?

Girl: Yes. She’s really dirty!

Man: What’s her name?

Girl: Her name’s Apple.

Man: That’s a nice name! How do you spell it?

Girl: A-P-P-L-E.

Six

Man: How old is apple?

Girl: She’s fourteen.

Man: Sorry?

Girl: Fourteen. She’s very old.

Seven

Man: Have you got a dog?

Girl: Yes. I’ve got three dogs.

Man: Three dogs!

Girl: Yes. And my favorite is Rex.

Слайд №1

151

3 Совершенствование навыков аудирования.

Под текст аудиозаписи учащиеся проводят линии на интерактивной доске, соединяя имя ребенка с его описанием На доске слайд № 2

1519

Текст аудиозаписи: One

Man: Hello, Pat. What are you doing?

Girl: Hello, I am looking at an old photo whit my friends.

Man: Can I see it?

Girl: OK.

Man: Are you in the photo?

Girl : Yes, look. I am sitting on a chair and I am reading.

Man: Oh? Yes. You have got curly brown hair.

Two

Man : Are you in the picture. Sally?

Girl : Yes, in the picture. I have got short red hair.

Man : Oh, yes. I can see you now. Sally. In the picture, you are reading too.

Three

Girl : My name is Kim. I am sitting on the bed in the picture. I have got long black hair.

Man: Yes. There you are. Kim. I see you now

Four

Boy: Can you find me? My names Paul. I’m the boy with short black hair and blue eyes.

Man: Is that you sitting next to him, Paul?

Boy: Yes, that’s me

Five

Man: I don’t know the boy near the door. He’s got brown hair and he’s playing a game.

Boy: That’s me, Harry. In the picture I’m short.

Man: Oh, yes. I can see it’s you now, Harry.

Six

Man: There’s a very tall boy in the picture. Is that you, Max?

Boy: Yes. I have got fair hair in the picture. I am standing next to my best friend. He has not here today.

Man: Thanks, Max.

В следующем задании совершенствуются навыки учащихся в аудировании и грамматические навыки. Во время повторного прослушивания видеозаписи один из учащихся проводит линии на доске, демонстрируя понимание текста.

Слайд №3

1 001

Текст аудиозаписи к слайду №3

One

Girl: There is a girl wearing a red T-shirt over there.

Boy: Where?

Girl: There, next to the café. Look, she has catching a boll.

Boy: Yes, that is Judy.

Two

Girl: There is a beautiful girl sitting at that table.

Boy: A girl? Where is she?

Girl: Over there. She is eating chocolate cake.

Boy: Oh, yes. That is Sarah.

Three

Girl: There is a man sitting opposite Sarah.

Boy: Yes, that is Jack. He is very sad.

Girl: Why is he sad?

Boy: He can`t find his dog.

Four

Girl: Look at that thin boy.

Boy: That`s Paul.

Girl: He`s very happy!

Boy: Yes. He`s playing with Judy.

Five

Girl: There`s an old man under the tree.

Boy: Where? Oh, yes. That`s Jim.

Girl: He is wearing a blue sweater.

Boy: Yes. And he is sleeping.

Six

Girl: Look at that boy! His clothes are dirty.

Boy: Which boy? Is he under the tree?

Girl: No. He is near the lake.

Boy: Oh, yes. That is Toby. He is usually got dirty clothes.

4. Совершенствование грамматических навыков.

На доске слайд №4

C:\Users\нро\Desktop\1.bmp

Учащиеся повторяют глагольное время и потом выполняют серию упражнений. Вызванный ученик выполняет задание у доски, учащиеся работают самостоятельно в тетрадях.

Слайд №5

C:\Users\нро\Desktop\2.bmp

Слайд №6

C:\Users\нро\Desktop\4.bmp

Слайд №7

C:\Users\нро\Desktop\5.bmp

Слайд № 8

C:\Users\нро\Desktop\6.bmp

Слайд №9

Задание повышенной трудности, предлагается для дифференцированной работы.

C:\Users\нро\Desktop\3.bmp

5. Объяснение домашнего задания: составить рассказ о том, чем занимается моя семья в семь часов вечера. Начать его так: It is 7 o`clock p. m…

6. Подведение итогов урока.