Харківський професійний ліцей швейного і хутрового виробництва

Ефективний урок

(поради педагогам)

Розробила:

І. – методист

Харків - 2012

ЗМІСТ

Стор.

ВСТУП 3

1.  ОСНОВНА ЧАСТИНА 4-48

1.1. Класифікація типів уроків 4-12

1.2. Методичні основи уроку 13-17

1.2.1. Методи навчання 13-14

1.2.2. Способи організації навчальної діяльності 15-16

1.2.3. Засоби навчання 16-17

1.3. Загальні вимоги до сучасного уроку 18-20

1.4. Вимоги до підготовки й організації уроку 20-24

1.5. Організаційний аспект уроку 25-29

1.6. Оцінювання навчальних досягнень учнів 29-30

1.7. Педагогічні технології 30-31

1.8. Плани уроків 32-44

1.9. Самоаналіз уроку 45-48

2.  ВИСНОВКИ 49

3.  ЛІТЕРАТУРА 50

Розглянуто на засіданні методичної ради

Харківського професійного ліцею

швейного і хутрового виробництва

Протокол № 3 від 10.03.2012

Голова методичної ради____________ І.

ВСТУП

«Сучасний урок – це урок, на якому педагог викладає матеріал зрозуміло й доступно.

Сучасний урок – це пізнавальний, цікавий, неважкий урок, на якому викладач і учень вільно спілкуються.

Сучасний урок – це урок, на якому не доводиться робити щораз те саме, це різноманітний урок.

Сучасний урок – це урок, на якому вислуховують будь-яку твою думку, урок, де людина учиться бути людиною.

Сучасний урок – це урок, на якому почуваєш себе впевнено.

Сучасний урок – це урок без стресів» (вислови учнів про сучасний урок)

Урок як форма організації навчальної роботи існує із сімнадцятого століття, тобто більше 350 років. Цей педагогічний винахід виявився настільки життєздатним, що й у наші дні урок залишається найпоширенішою організаційною формою навчально-виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі. За статистикою, уроку відводиться до 90% навчального часу; весь матеріал основ наук викладається в ході уроків.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Урок — така форма організації навчання, при якій навчальні заняття:

·  проводяться педагогом з групою учнів постійного складу, одного віку і рівня підготовки протягом певного часу (45 хвилин) відповідно розкладу занять;

·  мають строге визначення змісту навчання в кожній групі;

·  поєднують індивідуальні і колективні форми роботи учнів;

·  забезпечують систематичну перевірку і оцінювання знань учнів.

Характерні ознаки уроку такі:

·  наявність певних освітніх, виховних і розвивальних завдань;

·  добір конкретного навчального матеріалу і рівнів його засвоєння відповідно до поставлених завдань;

·  досягнення поставлених цілей шляхом добору відповідних засобів і методів навчання;

·  організація відповідної навчальної діяльності учнів.

І. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.1. Класифікація типів уроків

Існують традиційні типи уроків і нетрадиційні. У цей час найчастіше в теорії й практиці зустрічається класифікація уроків по основній освітній меті (дидактичної мети).


Овал: 2Овал: 1 СТРУКТУРА УРОКУ

опанування учнями нових знань і способів дій через активізацію розумової діяльності

 

підготовка до свідомого сприйняття нового матеріалу

 

збудження інтересу до обговорюваної теми і розумової активності

 

Після цього уроку учні зможуть…

… пояснювати

… порівнювати

… визначати

 
до обговорю

Ь


Урок вивчення й первинного закріплення нових знань

Види навчальних занять: лекція, екскурсія, Мета: вивчення й первинне усвідомлення нового

дослідна лабораторна робота, навчальний навчального матеріалу, осмислення зв’язків і

і трудовий практикум відносин в об’єктах вивчення

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Актуалізація опорних знань

Відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу. Оцінка викладачем рівня підготовленості учнів.

Мотивація навчальної діяльності

Підготовка до свідомого сприйняття матеріалу, стимулювання пізнавального інтересу, перетворення змісту навчання на особистісно значущий

Вивчення нового матеріалу

Головний етап уроку – опанування учнями нових знань і способів дій

Первинна перевірка засвоєння знань.

Первинне закріплення знань

Контроль і самоперевірка знань

Репродуктивне відтворення вивченого матеріалу; систематизація та узагальнення; виконання завдань на вивчення головного в основній інформації; виконання творчих завдань на основі вивченого; первинна рівня засвоєності й розуміння матеріалу

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Урок формування вмінь та навичок

Види навчальних занять: практикум, екскурсія, Мета: вторинне осмислення вже відомих

лабораторна робота, співбесіда, консультація знань, формування вмінь і навичок їх

застосування

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання;включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Актуалізація опорних знань

Відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу. Оцінка викладачем рівня підготовленості учнів.

Мотивація навчальної діяльності

Підготовка до свідомого сприйняття матеріалу, стимулювання пізнавального інтересу, перетворення змісту навчання на особистісно значущий

Визначення меж (можливостей) застосування цих знань: що з їх допомогою можна визначити, де застосувати?

Постановка конкретизованих завдань уроку, перевірка раніше вивчених теоретичних матеріалів, на основі яких формуються навички та вміння

Пробне застосування знань

Ознайомлення з навичками. Пробне застосування знань на практиці для поглиблення та розширення меж раніше засвоєних знань

Вправи за зразком і в подібних умовах з метою формування вмінь безпомилкового застосування знань

Вправи на освоєння та закріплення навичок та вмінь, тренувальні вправи за зразком, інструкцією, алгоритмом

Вправи з перенесенням знань в нові умови

Вправи з перенесенням в нові умови, ускладнені, диференційовані або індивідуальні. Вправи творчого характеру

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Урок застосування знань, вмінь та навичок

Види навчальних занять: практикум, Мета: формування вмінь самостійно в комплексі

лабораторна робота, семінар застосувати знання, уміння й навички, використання

їх у нових умовах

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання;включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Актуалізація опорних знань

Відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу. Оцінка викладачем рівня підготовленості учнів.

Мотивація навчальної діяльності

Підготовка до свідомого сприйняття матеріалу, стимулювання пізнавального інтересу, перетворення змісту навчання на особистісно значущий

Узагальнення й систематизація знань і способів діяльності

Повторення або вивчення в незначних обсягах знань, їх систематизація, повторення знань для формування навичок та вмінь

Засвоєння зразка комплексного застосування ЗУН

Формування, закріплення початкових умінь та навичок, застосування їх у стандартних умовах – за аналогією

Застосування узагальнених ЗУН у нових умовах

Вправи для застосування знань, умінь у змінених умовах; творче застосування знань та вмінь4 вправи на відпрацювання навиків

Контроль і самоконтроль знань, умінь і навичок

Перевірка виконаних робіт, корегування (у разі необхідності)

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Урок узагальнення й систематизації знань

Види навчальних занять: конференція, Мета: засвоєння знань у системі, приведення семінар, круглий стіл одиничних знань у систему

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання;включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово викладача, значення матеріалу вивченої теми, повідомлення мети та завдань уроку

Узагальнення й систематизація знань і способів діяльності

Повторення або вивчення в незначних обсягах знань, їх систематизація, повторення знань для формування навичок та вмінь

Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань

Виконання учнями індивідуально, групами або всім класом різних усних та письмових завдань узагальнюючого і систематизую чого характеру, які формують узагальнені уміння та створюють знання на основі фактів, явищ, понять

Приведення одиничних знань у систему (самими учнями)

Формування висновків (учнями) за вивченим матеріалом

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Урок контролю, оцінки й корекції знань, умінь та навичок

Види навчальних занять: контрольна робота, Мета: визначення рівня оволодіння знаннями; залік, суспільний огляд знань корекція знань, умінь, навичок

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання;включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово викладача, значення матеріалу вивченої теми, повідомлення мети та завдань уроку

Перевірка основних понять і вміння самостійно пояснювати їх сутність, наводити аргументи, приклади

Перевірка правил, понять, законів, уміння їх пояснювати, аргументувати

Перевірка глибини осмислення знань та їх узагальнення

Систематизація та узагальнення знань. Інструктаж для проведення роботи

Застосування знань у стандартних і змінених умовах

Проведення контрольної (перевірочної роботи)

Збирання виконаних завдань, перевірка, аналіз. оцінювання

Перевірка, аналіз, оцінювання, вибір кращих робіт; робота над помилками. Визначення типових помилок та їх усунення

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Комбінований урок

Комбінований урок передбачає досягнення двох або декількох цілей: засвоєння нових знань і перевірка раніше вивченого матеріалу; засвоєння нових знань і застосування раніше набутих навичок і вмінь; формування вмінь і навичок та їх застосування на практиці тощо

Етап уроку

Зміст

Організаційний момент

Створення психологічної атмосфери уроку; підготовка необхідного обладнання;включення учнів у діловий ритм уроку.

Формулювання мети й завдань уроку, очікуваних результатів.

Перевірка домашнього завдання

Опитування в усній або письмовій формі для визначення глибини розуміння знань попереднього уроку або змісту інших тем, що пов’язані з даним уроком

Актуалізація опорних знань

Відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу. Оцінка викладачем рівня підготовленості учнів.

Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово викладача, значення матеріалу вивченої теми, повідомлення мети та завдань уроку

Вивчення нового матеріалу

Опанування учнями нових знань і способів дій

Первинна перевірка засвоєння знань.

Первинне закріплення знань

Контроль і самоперевірка знань

Репродуктивне відтворення вивченого матеріалу; систематизація його; виконання завдань на визначення головного в новій темі; первинна перевірка рівня засвоєння й розуміння матеріалу; контроль та самоперевірка нескладних вправ на розуміння матеріалу

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Встановлення відповідності між поставленими завданнями уроку та результатами, внесення коректив; аналіз навчальної діяльності

Інформація про домашнє завдання

Повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання

Кожен нетрадиційний урок має свою композицію та свій сценарій. Побудова нестандартного уроку – справа непроста, це під силу викладачу, який досконало володіє традиційними дидактичними методами та прийомами навчання, відзначається творчим підходом до організації навчальної діяльності. До таких уроків можна віднести наступні: урок-спостереження; урок - експеримент; урок дослідження об’єкта; пошуковий урок; урок постановки проблем і їхнього рішення; урок конструювання понять (правил, закономірностей, гіпотез); урок конструювання теорій;
урок-концерт, побудова картин світу або її частин; урок роботи з першоджерелами (культурно-історичними аналогами); урок складання і розв’язання завдань; урок-діалог (дискусія, диспут, евристична бесіда); урок-парадокс; урок-фантазія; урок винахідництва; урок технічної (наукової, прикладної, художньої, соціальної, культурно-технічної, педагогічної) творчості; урок моделювання; урок символотворчості; урок «зміни» історії (власне рішення історичних подій); урок-евристична ситуація; урок відкриттів; твір(завдання-казки, лічилки, літопису і т. д.)
ділова гра; рольова гра; урок-подорож; урок захисту творчих робіт; урок-олімпіада;
урок творчого узагальнення; урок-проект (з використанням методу проектів);
урок-консультація (взаємоконсультація); урок-залік; (само залік); урок-рефлексія;
бінарний урок (ведуть два педагога); урок-вернісаж; урок-виставка; урок-аукціон;
урок-конференція;урок-змагання; урок-квк; урок–суд; урок-вистава.
Перераховані типи уроків дозволяють будувати систему занять, що утворюють цілісну технологію навчання.

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2