Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
ПО ТЕМЕ: «MY EATING HABITS»
6А КЛАСС, ГОУ СОШ № 000.
УЧИТЕЛЬ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА ВЫСШЕЙ КАТЕГОРИИ
КОЗЛОВА Л. П.
САНКТ-ПЕТЕРБУРГ 2007 ГОД
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ УРОКА:
· Научить учащихся практическому использованию артиклей a/an, some, much, many, a lot of, some с исчисляемыми и неисчисляемыми существительными;
· Развивать навыки разговорной речи по теме «My Eating Habits»;
· Использовать технологию проекта как средства формирования навыков сотрудничества и самореализации каждого учащегося, умения оценить результаты собственного труда;
· Учитывать личностно-ориентированный подход к изучению темы в технологии ролевая игра;
· Развивать память, внимание учащихся, а также навыки поисковой работы с различными источниками информации;
· Воспитывать и прививать любовь к здоровому образу жизни.
ОБОРУДОВАНИЕ УРОКА:
1. Мультимедийная установка;
2. Диск с записями интервью учащихся;
3. Проектные работы групп;
4. Диск с тренировочными упражнениями «Wayahead»;
5. Карточки Excellent, Well done, Super, Fantastic;
6. Игра “ Macdonald’s Menu”.
ХОД УРОКА
1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ:
TEACHER:
Hello, boys and girls! I am glad to see you. How are you today?
2.ФОНЕТИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА:
PUPILS:
Whether the weather is fine,
Or whether the weather is not,
Whether the weather is cold,
Or whether the weather is hot,
We’ll weather the weather
Whatever the weather,
Whether we like it or not.
TEACHER:
Sit down, please. Do you like the weather today?
What kind of weather do you like?
O. K. We are going to revise grammar: the articles, many, much, some, a lot of.
You will tell the class about your eating habits. You are going to work in groups.
3.РЕЧЕВАЯ ЗАРЯДКА:
TEACHER:
Now let’s revise countable and uncountable nouns.
PUPIL 1:
(ученик бросает мячик и называет на английском языке исчисляемые и неисчисляемые существительные, а ученики определяют, какое это существительное).
TEACHER:
(показывает картинки)
Answer my questions.
How many apples are there in the bag?
How much are there in the cup? Etc.
4. ПОВТОРЕНИЕ НЕОПРЕДЕЛЕННЫХ МЕСТОИМЕНИЙ SOME, ANY.
Упражнение из компьютерной программы Wayahead Level 3 (9a)
Команды по очереди отвечают на вопросы и получают карточки за правильные ответы.
6. ЗАЩИТА ПРОЕКТОВ В ГРУППАХ:
TEACHER:
Now you are going to speak about your eating habits. Each group will tell us its story and the other groups will think of the questions.
Group 1 “Crazy Peppers”.
Group 2 “Crisps”.
Group 3 “Sweet Teeth”.
Каждый участник группы рассказывает подготовленный рассказ о своих привычках в еде. После его выступления другие группы задают ему вопросы.
E. g. What is your favourite dish?
Do you like ice cream?
How much Coca-Cola do you drink?
How many apples a day do you eat? Etc.
7. ИГРА THEY ARE EATING
Каждая команда получает распечатку игрового упражнения.
TEACHER:
Look at the Donald’s menu on the wall. Find the food he has forgotten to put on the table.
Who is the first?
8. РОЛЕВАЯ ИГРА «ИНТЕРВЬЮ»:
TEACHER:
You have got the task to ask some people about their eating habits.
They are a teacher, a parent, a classmate.
Read the interviews and find the following information.
CARD
Questions | Anastasia | Olga | Alina | |
1. | Who eats soup and potatoes for dinner? | |||
2. | Whose favourite food is pasta? | |||
3. | Who doesn’t like milk? | |||
4. | Who likes to eat chocolate? | |||
5. | Who goes out to a restaurant? | |||
6. | Who likes healthy food? |
Учащиеся выполняют задание по карточке, а затем проверяют правильность. Команды, правильно выполнившие задание, получают
жетоны.
Questions | Anastasiya | Olga | Alina | |
1. | Who eats soup and potatoes for dinner? | + | ||
2. | Whose favourite food is pasta? | + | ||
3. | Who doesn’t like milk? | + | ||
4. | Who likes to eat chocolate? | + | + | |
5. | Who goes out to a restaurant? | + | + | |
6. | Who likes healthy food? | + | + | + |
9.ПОДВЕДЕНИЕ ИТОГОВ РАБОТЫ ГРУПП.
TEACHER:
Which project do you like best?
You have got some questions on your desks.
Try to give the answers.
1. What is interesting?
a. to work together;
b. to write about food;
c. to speak English with other pupils;
d. to work on the computer;
e. to design the project.
2. What do you know well?
a. grammar much/many, some, a lot of;
b. food words;
c. countable/uncountable nouns.
3. What can you do well?
a. speak about food;
b. ask questions;
c. answer questions;
d. work on the computer;
e. draw pictures;
f. collect pictures.
4. What is difficult?
a. to learn grammar;
b. to ask questions;
c. to answer questions;
d. to speak about food;
e. to find pictures;
f. to work with other pupils;
g. to take an interview;
h. to work on the computer.
10.СОСТАВЛЕНИЕ ПРАЗДНИЧНОГО МЕНЮ.
TEACHER:
Your friend is going to come to your birthday party. Plan the menu.
Choose your favourite food.
Учащиеся в группах составляют праздничное меню.
Now discuss the menus.
Try to give the answers.
1.What is interesting?
to work together;
to write about food;
to speak English with other pupils;
to work on the computer;
to design the project.
2.What do you know well?
grammar much/many, some, a lot of;
food words;
countable/uncountable nouns.
3.What can you do well?
speak about food;
ask questions;
answer questions;
work on the computer;
draw pictures;
collect pictures.
4.What is difficult?
to learn grammar;
to ask questions;
to answer questions;
to speak about food;
to find pictures;
work on the computer to work with other pupils;
to take an interview;
to.


