Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Разработка урока в 9 классе по теме «My future profession».
Урок – защита проектов.
Цели:
познавательный аспект – познакомить с некоторыми фактами из детской жизни одноклассников, их планами на будущее; познакомить с выбором профессии выпускников школы;
развивающий аспект – развитие способности к самостоятельному труду, осуществлению продуктивных речевых действий; развитие воображения;
воспитательный аспект – воспитание уважительного отношения к разным профессиям, потребности участия в жизни общества посредством выбора профессии; воспитание необходимости изучать английский язык.
учебный аспект – развитие речевых умений на основе творческого использования усвоенного ранее материала.
Сопутствующая задача - скрытый контроль уровня сформированности речевых умений;
Оборудование – карточки, видеомагнитофон, телевизор, проекты детей.
Ход урока:
I. Организационный момент. Приветствие. T. - Good morning, boys and girls. Today we shall speak about your future profession. Look at each other, smile each other and let’s begin.
II. Введение в ситуацию.
T. – You are finishing the 9th form this year. What is finishing school for you
(p1, p2, p3, etc.).
What can you do after finishing the 9th form? (p1, p2, p3, etc.).
Is it an easy thing to choose a profession? (p1, p2, p3, etc.)
III. Аудирование и говорение.
a) Подготовка к прослушиванию.
T. – Now children let’s make a portrait of your group. Do you want to do it? For it you must answer the questions:
What is important for you in choosing a profession?
What are you going to do after finishing the 9th form and why?
What do you want to be and why?
Where would you like to work?”
You should listen to answers of your classmates attentively and tick in the papers where it is necessary. (Все учащиеся отвечают на все вопросы).
b) Подведение итогов прослушивания.
T. - Now let’s sum up all the information and make a portrait of your group.
(Ученики подводят итог своим высказываниям, пользуясь карточками).
IV. Презентация проектов.
T: I am glad that most of you want to stay on at school because you haven’t decided yet what you want to be after finishing school. When you were discussing this theme you have pointed such problems as:
1. What profession to choose?
2. How to behave oneself during a job interview?
3. How do bad habits influence your future career?
4. What will we be?
a) The first group has chosen the first problem. It’s time to present it. (Учащиеся представляют свой проект и отвечают на вопросы одноклассников).
b) You know that even after getting a profession it’s not an easy thing to get a job. You must have a job interview. For Sasha and Andrei it was interesting to know how to behave oneself during a job interview. (Учащиеся представляют свой проект и отвечают на вопросы одноклассников).
c) During a job interview in a job centre you will be asked about your health and bad habits. This problem was discussed by three boys. (Учащиеся представляют свой проект и отвечают на вопросы одноклассников).
d) The last problem is “What will we be?” Dasha and Ann were keen on working on it. Let’s listen to their presentation. (Учащиеся представляют свой проект и отвечают на вопросы одноклассников).
V. Аудирование. T: Do you want to know about the plans for the future our school leavers? Ann made a surprise for you. She interviewed our school leavers. Do you want to see and listen to them? But you should answer the question “What profession has Sergei Polyakov chosen?”
VI. Домашнее задание. Make a report “Do you want to earn money during your summer holidays? Where can you work” –“5” - 17 sentences, “4” – 14 sentences, “3” - 10 sentences.
VII. Подведение итогов урока.
VIII. Рефлексия.


