Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
План-конспект урока по английскому языку в 6 классе.
Тема урока: Family relation.
Цель урока: Систематизировать знания учащихся по теме “Семья”; выработка ЗУНов в области устной и письменной речи по теме.
Задачи урока:
- Образовательные:
– формирование лексических умений и навыков в устной речи
– формирование грамматических навыков на материале Present perfect, Past Simple
– отработка произносительных навыков.
- Развивающие:
– продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
– строить высказывания по образцу и самостоятельно.
- Воспитывающие:
– прививать любовь и интерес к иностранному языку;
– воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно.
Оснащение урока:
- Карточки. Тематические картинки. Разрезные карточки со словами. ТСО.
ХОД УРОКА
Организационный момент:
а) Приветствие:
Good morning, children! I’m glad to see you! How are you?
б) Фонетическая зарядка (учебник p.128, ex. 18)
Постановка целей, задач урока
Today at the lesson we are revising all we know about the family. That is the words and phrases, questions and answers, conversations and reports about the family. We’ll also read and listen to the texts about the family, guess the crossword and others.
Let’s start!
1. Повторение пройденного:
Лексика:
a) Join the parts to make 10 words.
MO | TER | BRO | CLE | |||
LIT | THER | PU | MOTHER | |||
SIS | TLE | WO | THER | |||
FA | TER | UN | PIL | |||
DAUGH | WILY | GRAND | MAN |
б)Try to guess who this is using the definition!
your father and your mother are your …(parents)
your mother’s father or your father’s father are your …(grandfathers)
your mother’s mother or your father’s mother are your …(grandmothers)
your father’s sister or your mother’s sister are your …(aunts)
your father’s brother or your mother’s brother are your …(uncles)
your aunt’s or uncle’s children are your …(cousins)
the daughter of your brother or a sister is your …(niece)
the son of your brother or a sister is your …(nephew)
с) We know, that relations in the family are very important. And of course children and parents have their own responsibilties.
Answer the questions, please:
1. What are parents’ responsibilities?
2. What are children’s responsibilities?
3. What responsibilities do you have at home?
4. What do you like doing around the house?
5. What types of housework don’t you like? (I like helpihg in the garden, but I don’t like washing up.)
II. Минутка релаксации.
Procedure:
1. Ask your students to close their eyes, put their thumbs on their ears and a finger on their eyes.
2. Tell them to listen to the sounds of their minds, to run their tongues against their palate and to breathe in and out ten times, but very slowly.
3. Ask them to imagine the color of the sky on a bright spring day, listen to the waves of the sea or the sounds of birds.
4. Now tell them to start opening their eyes very slowly.
You'll notice that they will be much quieter and ready to work, especially if your class is after lunch time.
III. Грамматика.
Сравнение Presnt Perfect, Past Simple. (учебник p. 141, ex. 11) выполнить в тетради.
Let’s play the game!
“Ассоциации”. Учитель пишет на доске слово на изучаемую тему. Первый ученик называет слово, которое ассоциируется у него с заданным. Второй называет ассоциацию к слову первого ученика и так далее. Когда каждый назовет свое слово, учитель записывает последнее слово рядом с первым и просит учащихся составить предложения, используя оба слова в одном предложении.
T: a mother
P: a father
P2: parents
P3: family
P4: friendly
P5: loving
IV. Домашнее задание.
Подведение итогов урока
I’d like to thank you for good work at the lesson. I give excellent marks to …, good – to …, etc.
The lesson is over. See you later. Good bye!


