Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Тема: «Это то, что мне нужно.(I like to go shopping)»

(Учебник английского языка 6 класс. Автор )

Цель урока: Обобщение знаний учащихся по теме «Я люблю ходить по магазинам». Развитие навыков диалогической речи.

Познавательный аспект – познакомить с культурой изучаемого языка на основе уже имеющихся знаний, с реалиями Британии ориентируясь на современную жизнь.

Учебный аспект – формировать лексико-грамматические навыки чтения и говорения, совершенствовать произносительные навыки, активизировать лексику по теме; развивать навыки диалогической речи.

Развивающий аспект – развивать внимание, память, наблюдательность, вырабатывать стойкую мотивацию к изучению языка.

Воспитательный аспект – воспитывать культуру общения, пропагандировать здоровый образ жизни

Оборудование урока: ПК, мультимедийная установка, презентация урока в Microsoft Power Point, тест в Excel, иллюстративный материал.

Ход урока

1.  Начало урока. Организационный момент. Ознакомление с темой урока, задачами.

Good morning, everybody! I `m very glad to see you. My name is Yelena Nikolayevna. How are you? Are you fine? Sit down, please. Let’s start our lesson.We`are going to review words and grammar from unit “I like to go shopping” It will be a competition and you receive nice apples for right answers.

I

2.  Коррекция фонетики. Let`s do phonetic exercises:

а) revising phonetics for the lesson:

[t] – meat, tomatoes, tin, potato, liter, hate;

[d] – do, do shopping, dish, food, dairy, spend money, don’t;

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

[r] – grocer’s, greengrocer’s, gram, interesting, free, there is, there are;

[w] – sweets, water, want, twice a week, would, would not

3. . Речевая зарядка Answer my questions, please.

T: Where do we buy meat?

P2: We buy meat at the butcher’s.

T: What can you buy at the grocer’s?

P3: People usually buy some tea, sugar… at the grocer’s.

T: What can we buy at the greengrocer’s?

P4: At the greengrocer’s we can buy potatoes, oranges, apples…

T: What shop is called fishmongers?

P5: The shop where people buy different fish is called fishmongers.

T: What food can I buy if I am at the baker’s?

P6: If you need some bread, buns, cakes… you can buy it at the baker’s.

T: Do you like to eat apples?

P6: Yes, I do.

T: What do you like to eat?

P7: I like….

3.  закрепление лексики now please give the names of the products

a. We continue playing…

1. Match the names of the shops with the products you can buy there and receive a nice apple foe every right answer. And we`ll see who the winner is.

1 fish a the dairy

2 meat b a supermarket

3 bread c fishmonger’s

4 milk d the greengrocer’s

5 fruit e the grocer’s

6 matches f the butcher’s

7 lots of things g the baker’s

b. Choose word combinations by adding one word.

1…of Coke a a can b a tin

2…of sweets a a packet b a box

3…of coffee a a jar b a can

4…of bread a a piece b a loaf

5…of nuts a a box b a packet

6…of chocolate a a bar b a tin

7…of juice a a carton b a box

8…of fish a can b a tin

4. физкультминутка

We have worked very hard? Now let`s have a rest. Stand up.

Hands up, hands down, hands on hips, sit down.

Stand up. Hands to the sides. Bend left, bend right.

Hands on hips - one, two, three - hop. One, two, three - stop.

Exellent, sit down, please.

5. закрепление грамматики

Let`s review quantifiers- количественные местоимения.

Когда мы говорим о каком-то количестве предметов, которые можно посчитать, мы используем many, a few. Например: Many tables, a few pictures

Когда мы говорим о каком-либо количестве чего-либо, что нельзя посчитать, мы используем much, little. Например:Much water, little time

a. Учащиеся подставляют нужное местоимение Choose the right word.

(см. презентацию)

b. Учащиеся выполняют упр. на листочке (приложение к уроку, упр. 1).

Take your sheet of paper and do ex. 1.

6. Совершенствование навыков монологической речи

Чтение текста и ответы на вопросы. (приложение к уроку, упр. 2).

Please, take your shirts of paper and do ex. 2. Read the text and answer the questions.

7. Совершенствование навыков диалогической речи. Ролевая игра

А.) Listen to an old English rhyme and try to guess:

Who is the shopper? What does the shopper buy?

В.) Put in the rhyme any food you`d like to buy and act it. Open your student`s books, page 130 ex. 6

8. I also want to play. I will be a cook. I bought a lot of products but I have forgotten where the healthy food is. Please, help me. Put healthy products here and unhealthy – there. (Учитель выносит в корзинке продукты, а учащиеся раскладывают их в заранее подготовленные корзинки, на которых написано: healthy food unhealthy food).

Thank you. Now I know, what I need – healthy food.

9. Now we sing a song ( хором сначала читаем текст, потом поем)

9. Write down your home task - АВ: p. 65 ex. 1, p. 66 ex 2.

10 рефлексия

Conclusion: a) Summary b) Reflection

Let`s summarise our work

If you like the lesson, hang this smile on the poster/

If you don't like it? Hang that one. ( Учащимся предлагаются желтые веселые смайлики и зеленые грустные. Они в зависимости от того, какие чувства хотят выразить и какую оценку дать уроку, вешают на доску тот или иной смайлик)

Teacher: I’d like to thank you for good work at the lesson. I give excellent marks to …, good – to …, etc. the lesson is over. Good luck, children! See you soon!