Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Муниципальное общеобразовательное учреждение

Кирбинская средняя общеобразовательная школа

Уроки, посвященные 85-летию

Бейского района

Английский язык

Программа занятий по НРК

The Place We Live In

Автор: , учитель английского языка, 1 кв. категория

Кирба 2009г.

Программа занятий по НРК

The Place We Live In

Адресат:

Данная программа может быть использована на занятиях по английскому языку в 7-8 классах общеобразовательной школы как национально-региональный компонент учебного материала.

Актуальность:

Современная жизнь просто невозможна без знания иностранного языка, иноязычной культуры. Истинное же понимание чужой культуры возможно только при достаточно глубоком знании истории культуры своей страны, своего края, своей малой Родины.

Быть патриотом непросто, но тот, кто любит свою Родину, большую и малую, постарается жить, работать, творить на её благо. Воспитание патриотизма было и остаётся одной из главных задач учителей английского языка при работе над такими темами, как «Наша страна», «Известные люди», «Традиции и обычаи» и др.

Учебники обладают достаточной информацией о России. В беседах же о родном крае, городе, деревне, природе, интересных местах, окружающих нас людях выясняется, что информации (особенно на английском языке) недостаточно.

Знакомство с иноязычной культурой, возможность появления зарубежных друзей по Интернету послужили активации процесса изучения истории и культуры своего края, своей малой Родины. Национально-региональный компонент дополняет материал учебников английского языка и восполняет недостаток информации о родном крае.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Цель и задачи программы.

Цель: Формирование коммуникативных навыков учащихся.

Задачи:

1) Совершенствовать знания, умения навыки учащихся по всем видам речевой деятельности: аудированию, чтению, говорению (монологической и диалогической речи) и письму.

2) Расширить активный словарный запас учащихся.

3)Совершенствовать знания, умения и навыки учащихся по постановке вопросов.

4)Создать условия для практического применения изучаемого материала (оформление проекта).

5) Научить учащихся проводить статистические исследования по месту их жительства.

Содержание занятий

I. Villages and their history.

1. Read the text.

Villages keep in their memory the past of our people. Some of them are quiet ancient, others appeared not long ago. Each village is individual with its history, traditions and especially with people.

At the course of the times a lot of villages had been disappearing. The reasons are different. Some of them stopped their existence because their people had moved to other places.

Nowadays there are 28 small and big villages in the Beya District. Each of them has its own name with some unusual origin. The name of the village usually comes from the name of its founder. Sometimes it is connected with its history or location. It may be the name of some river, lake, forest, hill or so on.

Vocabulary:

Village – деревня

keep - хранить

memory – память

quiet – довольно

ancient – древний

other – другой

appear – появиться

ago – тому назад

especially – особенно

disappear – исчезать

reason – причина

existence - существование

because of – из-за

move – переехать

district – район

origin – происхождение

founder – основатель

is connected – связан

location – местоположение

2.Translate into English:

Хранят в памяти.; прошлое нашего народа; довольно древние; появились недавно; индивидуальна; особенно людьми; с течением времени; причины; перестали существовать; переехали в другие места, в настоящее время; с необычным происхождением; связано с её историей или с местоположением.

3. Agree or disagree using the expressions:

Thats quite right. - Совершенно верно.

(I am afraid) thats wrong. - (Боюсь, что) это неверно.

Thats not quite true to the fact. – Это не совсем соответствует факту.

To my mind. – По- моему.

1) A village is a quite dull place.

2) All the villages are alike.

3) Nowadays villages are disappearing.

4). There are 20 villages in the Beya district.

5). The name of the village usually comes from the name of its founder.

4. Answer the questions:

1). What do villages keep in their memory?

2). Are the villages alike or different?

3). Why had some villages been disappearing at the course of time?

4). How many villages are there in the Beya district?

5). Where do their names come from?

5. Research the history of your village and explain the origin of its name.

6. Read the poem and learn it by heart.

Everybody has his native place,
Everybody prides himself on it.
But I don’t know any place with so much grace
Exept my native village, I admit.

Wherever I’ve been, I always think of you,
My native village – the place of my birth.
I’m so happy when I return to you,
And there’s no other place like you on Earth.

I pride myself on you, my native village,
And I sincerely hope we’ll never part.
If something ever makes me leave you,
Wherever I’ve been, you will be in my heart.

II. My Native Village.

1. Read the text.

We know the English word motherland. For Russian people it has two meanings. Firstly, it is the place you were born in. Then it means the whole country where you live. For me my motherland begins in my own village, in which I have grown up. To my mind my native village is the best place in the world. As the English people say, “East or West, home is best” or “There is no place like home”.

My village’s name is Kirba. It is situated in the Beya district, 60 kms far from Abakan. It is not big, but it is not small either. There are about 200 houses in it. And 1500 people live and work here.

My village was founded in 1905 by a man called Chetvetrikov. For about 25 years it was a wayside inn for wayfarers.

In 1930 Kirba became a section of the Minusinsk sovhoz. 9 khutors were organized for breeding sheep. There were 5 houses and a the 1939 the population of the village had increased to 250 people. Before the WW II there was a school and a club and a MTS. (station for repairing tractors).

In the 50-s young people came to Kirba for developing the virgin lands. New streets with buildings appeared: LMS, a hospital, SibNii Institute, PMK -3 (that built irrigation canals, new houses), a railway station, the Kaibal Irrigation System Administration.

A secondary school was built in 1980, some years later - a new kindergarten.

New perspectives for developing the village were opened due to the Vostochno-Beya Coal Carrier (VBR). Nowadays it is the biggest enterprise in our District. And people pin their hopes with its development.

Vocabulary:

motherland – родина

meaning - значение

firstly – во - первых

mean – значить

the whole – весь

own – собственный

grown up – вырос

is situated – расположен

district – район

later – позже

modern – современный

are proud of – гордятся

2. Say in English:

Родина; имеет два значения; во-первых; вся страна; где я вырос; расположен; к югу; был основан; позже.

3. Agree or disagree using the expressions from the first unit.

1). My motherland begins in my own village.

2) Kirba is situated 20 kms far to the south of Abakan.

3) It is a small village.

4). It was founded 100 years ago.

5) There is a secondary school in the village.

4. Answer the questions:

1) How do you understand the word of motherland?

2) Where is your village situated?

3) Is it big?

4).When was it founded?

5) Why is it called Kirba?

6) What is your village like today?

7) How many people live here?

8) What are the main places of interest in the village?

4) What industries has Kirba got?

5) What street is the main street of Kirba?

6)Where do the people like to have a rest?

5. Describe your favourite place in Kirba.

6. How do you imagine the future of your village?

Use the expressions: I think; I imagine; to my mind; it seems to me;

7. Find the Russian equivalents of these proverbs:

1. There is no place like home.

2. East or West home is best.

3. Every bird likes its own nest.

4. Only a foolish bird fouls its own nest.

8. Make a project : “ There Is No Place Like Home”

III. Учебный проект "Прошлое, настоящее и будущее архитектурного облика Кирба"

Мой отчий край зовут глубинкой,
Тепло и ласково зовут:
За тишину, за голубинку,
За невзыскательный уют.
Мой отчий край – моя основа.
Его не зря глубинкой звать –
Народ умеет тёплым словом
Родимый край свой приласкать.

Планирование содержания проектов учащихся

Темы самостоятельных исследований учащихся: "Изменения в архитектуре села за прошедшие 100 лет"; "Выявление мнения населения в сфере жилищного вопроса"; "Создание фотоальбома и книги архитектурных рекордов села"; "Проектирование домов будущего для нашего села".

Дидактическая цель проекта: Формирование компетентности в сфере самостоятельной познавательной деятельности, основанной на усвоении способов приобретения знаний из различных источников информации, в том числе и внешкольных.

Методические задачи:

    Освоить лексические единицы и структурные группы по теме. Формировать навыки работы в команде. Развивать навыки творческого и критического мышления в условиях работы с большим объёмом информации. Учить учеников пользоваться компьютерными программами Word, Power Point для оформления результатов работы.

Цель проведения самостоятельных исследований учащихся в рамках проекта:

Развитие навыков самостоятельной работы с большими объёмами информации, умений

увидеть проблему и найти пути её решения.

Проблемы, обозначенные учащимися для проведения самостоятельных исследований:

1. "Как менялось село и его архитектура в прошлом". (Our village and its architecture in the past)

"Определение мнения сегодняшних жителей по вопросам, связанных с жильём". (What do our villagers think about their houses?)

"Современная архитектура села". (The modern architecture of our village)

"Дома будущего". (The Home of future)

На какие вопросы учебной темы дадут ответы учащиеся в своих исследованиях:

"Какие изменения в архитектуре посёлка наблюдались в разные периоды времени?"

"Под влиянием каких факторов меняется архитектура посёлка?"

Презентация учащихся может включать в себя следующие пункты:

·  Название презентации группы учащихся.

·  Имена и фамилии авторов презентации.

·  Цели и задачи исследования каждой группы.

·  Цитата по теме исследования.

·  Ход исследования

·  Результаты, полученные каждой группой в итоге работы в проекте.

Представление проекта учениками будет содержать:

·  9-12 слайдов;

·  10-14 фотографий;

·  1-2 диаграммы;

·  3-6 анимационных эффекта c текстом на слайдах;

·  2-3 цитаты;

Структура представления проекта учениками в виде презентации.

Цитата: "Нет места лучше дома" (пословица).

Название презентации группы № 1: "Изменения в архитектуре села в прошлом".

Авторы:

Цель: Узнать, как менялся облик села в прошлом.

Задача: Найти в краеведческих материалах данные по жилищному строительству.

Ход исследования: поиск информации в архивных документах, встреча с краеведами и старожилами села

From the History of our village

Our settlement Rirba was formed in 1905. It is 104 years old. The first houses were built in …. There were already … buildings by the World War II. (… workshops, and … small houses of wood). The first school was built in….. …..the first teacher ….

The house-building in our settlement in the 20-th century.

The year … - the building of the first houses of stone with 2 floors in …. Street.

The year ….- the building of the bakery and of the nursery school.

The year ….- the opening of the first secondary school

The year …- the opening of ….

The year ….- the house-building was very active.

Название презентации группы № 2: "Село сегодня. Определение мнения жителей села по вопросам жилья".

Авторы:

Цель: Узнать, в каких жилищных условиях живут жители села сегодня.

Задача: Провести анкетирование населения по "квартирному вопросу".

Ход исследования: опросить … человек, обработать результаты анкеты, составить диаграммы. Полученные материалы перевести на английский язык и представить их.

Questionnaire.

1. Where do you live? ( flat - … people; house-… people).

2. How many rooms have you got in your flat? (1 room-…p.,2 rooms-… p., 3 rooms-… p.,4 rooms-…p.)

3. Do you like your house? (yes-…p., no -…p.)

4. Do you want to change your house? (yes-… p., no-… p.)

5. What colour of walls do you like in the house? (light-… p., dark-… p.)

6. Do you want to move to another village or town? (yes-… p., no - …p.)

7. How do think where will the people live in the 22-nd century? (unusual house (skyscrapers, castles)-…..p., cottages-…p., usual blocks of flats-…. p.)

Diagrams to the questions № 1, № 6.

Conclusion. (eg.)

Most people live in flats and have 2 or 3 rooms. Most people like their houses and don't want to change the address. Most people prefer light walls and beautiful furniture in the flats. Most people think that the people will live in unusual houses in the 22-nd century.

Название презентации группы № 3: "Современная архитектура села".

Авторы:

Цель: Выявить архитектурные "рекорды" села.

Задача: Определить "номинации", сфотографировать для них дома и представить фотоальбом.

Ход исследования: Мы обследовали посёлок, сфотографировали дома и представляем вашему вниманию фотоальбом.

The oldest house is in …Street, it is the building of …..

The youngest house is in …….Street.

The biggest house is in ………. Street.

The most modern cottage is in … Street.

IV. Life In The Countryside.

1. Read the text.

In the countryside I enjoy sunlight and fresh air. Besides, living in the countryside is cheaper and safer than in a city. There is less crime and of course, there is less traffic there. Life in the countryside is quiet, peaceful, and healthy. I like to be close to nature. Here people are friendly and it is much more pleasant in the countryside than in the city. Unfortunately, life in the countryside is rather hard. People work a lot and there is less entertainment here. So more and more young people flee from the countryside for a better life in the city.

Vocabulary:

countryside – сельская местность

enjoy – наслаждаться

sunlight – солнечный свет

fresh air – свежий воздух

besides – кроме того

cheap – дешёвый

safe – безопасный

crime – преступление

traffic – движение

quiet – тихий

peaceful – спокойный

healthy – здоровый

close – близкий

pleasant – приятный

unfortunately – к сожалению

hard –трудный

entertainment – развлечение

flee – бежать

2. Translate into English:

В сельской местности; свежий воздух; кроме того; дешевле и безопаснее; меньше преступлений; тихая, спокойная, здоровая; быть близко к природе; чем в городе; к сожалению; довольно трудная; много трудятся; меньше развлечений; всё больше и больше молодых людей; бегут из сельской местности; за лучшей жизнью в городе.

3. Agree or disagree with these statements:

1) Living in the countryside is cheaper than in a city.

2) Living in the countryside is more dangerous than in a city.

3) Life in the countryside is quiet, peaceful and healthy.

4) People in the countryside are not friendly.

5) Life in the countryside is rather easy.

6) There is more entertainment in the city.

7) More and more young people stay to live in the villages.

4. Answer the questions:

1). Do you enjoy life in the countryside?

2). Is life in the countryside cheaper or not? (…safer or not?)

3). Is there less traffic in the countryside than in the city?

4) Is there more crime in the countryside than in the city?

5) What is life in the countryside like?

6). What are people like in the countryside?

7) Why do more and more young people flee from the countryside?

pare the city life and the country life.

6. Find out, how many young people stayed in your village

during the last 10 years:

7. Sing the song :

A Stammerer In Love.

K - K – K - Kathy!

Oh! Beautiful Kathy!

You are the only g-g-g-girl,

That I adore.

When the m - moon shines

Over the cow shed,

I’ll be waiting

At the k - k - k- kitchen door.

.

Unit I. Villages and Their History.

Урок 1.

Цель: Работа с лексикой, развитие навыка изучающего чтения.

Задачи: Развивать умение употреблять новую лексику в чтении и говорении, умение выделять главную мысль текста, выражать мнение на английском языке.

Воспитательные задачи: Воспитание любви к родному краю и чувства озабоченности о его судьбе.

Учебные пособия: карточки с текстом и новой лексикой, грамматическая таблица «Типы вопросов», опоры с речевыми клише, карта Бейского района.

Ход урока.

I. Организационный момент.

II. Фонетическая зарядка.

[ ] – in, is, its, with, big, history, river, hill, village, different.

[ ] – see, tree, street, three, each, people, sheep.

[ ] - red, read, right, wrong, green, brown, bread, cry, dry.

III. Речевая зарядка.

T. Dear children, we live in the village. What can you tell about your village. Answer my questions, please.

1) What is the name of your village?

2) Is it big or small?

3) Is it beautiful?

4) Do you like it?

5) Do you know anything about its history?

IV. Знакомство с задачами урока.

Today we shall read about the villages of our district and their history, about the origin of their names. Our final work will be to research the history of our village and explain the origin of its name.

V. Знакомство с текстом.

1) знакомство с новыми словами.

T: So, look through the text and find out if there are any new words.

Cl: Yes, there are a lot of new words in the text.

T: Then let’s read the new words, look them up and study them to know how to use in the word combinations and sentences.

(фонетическая отработка новых слов, перевод с помощью словаря, чтение учащимися с разной подготовкой)

2) прослушивание текста.

T. Listen to the text and say how many villages there are in our district. (Учитель показывает на карту Бейского района)

P1: There are 28 villages in our district.

3) чтение текста.

T: Read the text and say what problem is touched in it.

P2: (after the text have been read) The problem, touched in the text is disappearing of the villages.

VI. Музыкальная пауза. Исполнение песни: “Black Sheep”

“Bah, bah, black sheep,

Have you any wool?”

“Yes, sir, yes, sir –

Three bags full:

One for my master,

One for my dame,

And one for the little boy

That lives in our lane.”

VII. Игра в переводчика. ( Ученики называют слова и словосочетания на русском языке, а «переводчик» даёт их английский эквивалент).

VIII. Повторение типов вопросов. ( используется грамматическая таблица).

Ученики, пользуясь таблицей, называют типы вопросов, вопросительные слова, порядок слов в вопросительных предложениях и объясняют порядок определения нужного вспомогательного глагола.

Put as many questions as you can:

Some villages stopped their existence.

IX. Домашнее задание.

Выучить новые слова, уметь переводить с русского на английский язык.

X. Подведение итогов урока и оценка учащихся.

Планирование

Topics

and Units

Peri-

ods

Vocabulary to Remember

Grammar Points

Types of

Activities.

Games, Proverbs, Poems,

Songs,

Forms of Final Work

 

Villages and their

history.

1

Village, keep, memory, quiet, ancient, other, appear, ago, especially, disappear, reason, existence, because of, move, reservoir, district, origin, founder, is connected, location

Revision: types of questions.

Listening,

Reading.

Game:

“I’m a translator”

Song “Black Sheep”

 

2

Link phrases:

That’s quite right.

I’m afraid that’s wrong.

That’s not true to the fact.

To my mind.

Answering

questions.

Speaking,

Writing.

Research the history of your village and explain its name.

 

My native village.

3

Motherland, meaning, firstly, mean, the whole, own, grown up, is situated, district, far, south, later, modern, mosque,

are proud of.

Answering questions.

Reading,

Listening.

Proverbs.

Take pictures of your village.

 

4

Speaking,

Writing.

Make a Project.

 

Project

5

Link phrases

Asking questions.

Speaking,

Listening.

Present your project.

 

Life in the

countryside.

6

Countryside, enjoy, sunlight, fresh air, cheap, safe, crime, traffic, peaceful, healthy, close nature, friendly, pleasant, unfortunately, hard, entertainment, flee.

Revision: degrees of comparison of adjectives.

Reading,

Listening.

Song:

“A Stammerer

In Love”

.

Compare the city life and the country life.

7

Link phrases.

Speaking,

Reading,

Writing..

Research how many young people

stayed in your village during the last 10 years.