Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧЕРЕЖДЕНИЕ СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА № 70 С УГЛУБЛЕННЫМ ИЗУЧЕНИЕМ ОТДЕЛЬНЫХ ПРЕДМЕТОВ

Открытый урок по английскому языку

Урок с использованием полного интерактивного курса “Total English” для 6 класса по УМК .

27.12.2010


Одной из задач приоритетного национального проекта «Образование» является «изменения системы образования, ориентированные на инновационное развитие, создание новой модели образования»

На решение этой и многих других задач, направлена инновационная программа развития школы № 70 « Школа проектного мышления».

Одним из способов достижения этой цели является внедрение передовых технологий в процесс обучения. Наличие в методическом объединении учителей английского языка компьютера, телевизора, DVD-плеера, интерактивной доски, CD и DVD дисков, полных интерактивных курсов позволяет сделать уроки английского языка яркими и запоминающимися, позволяет индивидуализировать процесс обучения.

Предлагаю вашему вниманию сценарий урока по теме “Home, Sweet Home” в 6 классе, занимающемся по УМК с использованием полного интерактивного курса “Total English”

Тема: Home, Sweet Home!”

Цель урока: формировать иноязычную коммуникативную компетенцию

Задачи урока:

Практические: развитие навыков аудирования, чтения, диалогической речи.

Воспитательные: воспитание любви к дому, к семейному очагу

Развивающие: развитие памяти, внимания, мышления, воображения

Общеобразовательные: повышение общей культуры учащихся, улучшение знаний учащихся о стране изучаемого языка

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Языковой и речевой материал: bathroom, bedroom, garden, kitchen, dining room, living room, garage, furniture, kitchen equipment, rooms, living room equipment, ship’s facilities.

Оснащение урока: компьютер, интерактивная доска, раздаточный материал.

Сценарий урока.

1.  Подготовительный этап

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Деятельность ИКТ

Приветствие.

Hello, boys and girls!

I’m glad to see you. Sit down, please!

Hello!

На экране улыбающийся и приветственно машущий рукой смайлик.

Сообщение темы и задач урока.

Have a look at the board! What are we going to talk about today?

Yes. You are right! Our topic today is “Home, Sweet Home”. We’re going to speak about homes. We’ll read a text about a very unusual house, then we’ll listen to Jon Nott who would like to buy a flat in this house and at the end of the lesson you’ll be buyers yourselves and try to buy a house too.

I think, we are going to talk about home.

I think, we are going to talk about different rooms in the house.

На экране картинка с изображением спальни и написанным словом “Home”.

Речевая зарядка.

At first, have a look at the screen. There is a very good English proverb. “My home is my castle” What is the Russian equivalent to this proverb?

Why do English people think so?

Is your home your castle, D…?

Good! Thank you. As I have already said today we’re going to speak about English homes.

Учащиеся смотрят на экран.

Мой дом - моя крепость.

They think so because their homes are the places where they are safe and loved.

Yes, my home is my castle because it is clean, light and warm.

На экране появляется английская пословица с соответствующими иллюстрациями (в формате Word)

2.  Основной этап

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Деятельность ИКТ

Have a look at the photos.

Which rooms from the box can you see in these photos?

So, once more, what kinds of rooms are there in the house?

Учащиеся смотрят фотографии.

Учащиеся перетаскивают маркером названия комнат к картинкам. После выполнения задания программа позволяет проверить правильность выполнения. Задание можно выполнить несколько раз или исправить неправильные варианты до проверки компьютером.

There is a bathroom, a kitchen, a dining room, a living room, a bedroom.

На экране появляются фотографии разных комнат.

На экран выводится интерактивное задание, которое учащиеся выполняют, выходя к доске.

Now where can you do these activities? Match the places in the box to the activities.

На экран выводится интерактивное задание, которое учащиеся выполняют, выходя к доске.

Now make up sentences then check.

Учащиеся записывают маркером предложения на доске:

You can cook in the kitchen.

You can sleep in the bedroom.

You can have a shower in the bathroom.

You can put your car in the garage.

You can eat in the dining room.

Now check the sentences, will you?

Учащиеся слушают аудиозапись для проверки написанных предложений.

Звучит аудиозапись предложений.

So, British people can cook in the kitchen, sleep in the bedroom and eat in the dining room.

What can you do in these rooms?

Учащиеся составляют свои предложения:

I can read in the bedroom.

I can fix the car in the garage.

I can wash my hands and face in the bathroom.

I can wash dishes in the kitchen.

I can have a festive dinner with my friends in the dining room.

Now I see that you know the kinds of rooms and what you can do there. But answer the question: What kind of home do you live in? Do you like your home? Why? \Why not?

Учащиеся пишут о своих комнатах, описывая их: big, large, light, cozy, comfortable, nice, my own, warm, etc.

На доске интерактивное задание, которое учащиеся могут выполнять по очереди. Компьютерная проверка не предусмотрена, т. к. учащиеся предлагают свои идеи.

I see that your rooms are very nice. But now look at the pictures and at the text and answer the questions:

1) Where is the text from?

2) Why do you think so?

3) What is unusual about the flats in the text?

Учащиеся смотрят картинки на экране, потом быстро просматривают розданный учителем текст и отвечают на вопросы:

1)  I think the text is from a tourist brochure or from an advertisement.

2)  I think so because the text advertises the flats and invites people to buy them.

3)  The flats are on a very big ship.

На экране появляются 3 картинки. Текст, который раздается учащимся, показан и на доске.

Now read the text more attentively and mark the sentences True or False.

1)  The ship has:

a)  110 apartments (T)

b)  6 restaurants (F)

c)  2 swimming pools (T)

d)  2 gyms (F)

4)  The apartments have:

a)  a large living room (T)

b)  a dining room (F)

c)  a garden (F)

d)  a private terrace (T)

Учащиеся читают текст внимательно и отмечают предложения T или F в своих тетрадях. Задание проверяется фронтальным опросом.

Предложения этого задания представлены на доске.

So, you see that houses may be of different kinds, even such extraordinary as this ResidenSea.

But just imagine you have much money. Would you like to buy a flat on this ship?

Yes, I would like to buy a flat on this ship because it is extraordinary.

No, I wouldn’t like to buy a flat on this ship because it is not convenient.

OK. Thank you. Now imagine that you have already bought such a flat on the ship. Let’s see what furniture and equipment you’ll need for your new flat. Write the headings in the table.

Then write two or three more things by each heading.

Сначала учащиеся при помощи маркера перетягивают слова из рамочки в соответствующие графы таблицы. Затем в третьей графе вписывают свои слова.

Интерактивное задание представлено на доске в виде таблицы.

Now we know what furniture and equipment a good flat should have. But I know a gentleman, Jon Nott by name, who also wants to buy an apartment on the ship. Listen and answer the questions.

1. What is Jon interested in?

An apartment on The World of ResidenSea.

2. Are there two-bedroom or three-bedroom apartments for sale?

Two-bedroom apartments only.

3. What is the price of an apartment with two bedrooms?

2 million $

4. Does Jon think the apartment is expensive?

Yes!

5. Do you think he has the money for the apartment?

Possible. He says he’ll think about it. But may be he doesn’t want to say it’s too expensive for him.

Учащиеся слушают диалог и затем у доски маркером пишут ответы на вопросы.

Звучит аудиозапись диалога. Затем на экране появляется интерактивное задание, где даны вопросы и место для ответов.

Listen again. Put Jon’s questions into the correct order. Then answer them.

На экране интерактивное задание, в котором учащиеся перераспределяют порядок вопросов и маркером пишут ответы.

Have you written all the answers? Now act out the dialogue.

Учащиеся инсценируют диалог.

Thank you. Now let’s work in pairs again. Imagine that one of you is interested in a country cottage. The other has the details (use the text). Ask questions to find out the things about the house.

Time is up! Let’s listen to some of your dialogues.

Учащиеся в парах составляют диалоги по плану:

1)  how big?

2)  how many rooms?

3)  what rooms?

4)  garden\terrace?

5)  where?

6)  price?

Decide to buy or not to buy.

Beautiful country cottage:

    120 sq metres 3 bedrooms, 2 bathrooms living room, dining room kitchen, breakfast room 2 large gardens, front and back 2 km from village with shops

1-2 пары презентуют свои диалоги.

На доску выводится картинка с изображением дома на продажу и со всей необходимой информацией для диалога

3.  Заключительный этап

Thank you very much! Your dialogues were good! Our lesson will finish soon. Let’s see what we’ve learnt today. First, we learnt what rooms may be in the house and what we can do there. Secondly,…

Thirdly,…

Secondly, we learnt about a very unusual house and even tried to buy a flat there.

Thirdly, we tried to buy a country cottage from an agent.

Yes, you are right.

Now your home task: “A House for Sale”

You may choose one of these three:

1)  Write the text and hand it in

2)  Make up the text and tell about your house in the class

3)  Make up 3-4 slides presentations and be ready to present your houses.

In any case you are to use the plan you used in the dialogues.

Is your home task clear? Your marks for today: ……….

Thanks once more! The lesson is over, you may go.

Домашнее задание появляется на экране в текстовом редакторе Word.

На экране появляется улыбающийся и машущий рукой смайлик со словами “Bye Bye!”

19