Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

УРОК 6

Тема. Техногенна безпека.

Мета: сформувати в школярів поняття про техногенну безпеку.

Обладнання: фотографії й плакати, які дають змогу продемострува­ти техногенну небезпеку й правила поведінки за ситу­ацій техногенної небезпеки.

Базові поняття

й терміни: техногенна безпека.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

Організаційний етап

Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації

«Над містом пройшов дощ, і після нього листя на деревах по­жовкло.

Як ви гадаєте, чому дощ міг бути небезпечним?»

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1., Надзвичайні ситуації

Людина створила техносферу и використовує її для задоволення власних потреб. Але в деяких ситуаціях техносфера може стати не­безпечною для неї. Так, наприклад, відходи виробництва, потрапля­ючи в природне середовище, забруднюють його. Усі знають про так звані «кислотні дощі». Це всі види опадів — дощ, сніг, град, туман, дощ зі снігом, що містять розчини кислот. Ці кислоти з'явилися в атмосфері внаслідок того, що деякі підприємства забруднюють («викидають») її хімічно небезпечними речовинами. Кислотні дощі є однією з причин загибелі живих організмів. Окрім того, кислот­ні Дощі руйнують будинки й пам'ятники культури, трубопроводи, автомобілі, знижують родючість ґрунтів.

Кислотний дощ — це надзвичайна ситуація. Надзвичайний означає винятковий, дуже великий, той, що перевершує все. Над­звичайна ситуація — це обставини на певній території, що склали­ся внаслідок аварії, небезпечного природного явища, катастрофи, стихійного або іншого лиха, які можуть спричинити або спричинили

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

—  людські жертви;

—  шкоду здоров'ю людей або навколишньому природному сере­довищу;

—  значні матеріальні втрати;

—  порушення умов життєдіяльності людей.

До надзвичайних ситуацій техногенного характеру належать транс­портні аварії, пожежі, вибухи, аварії з викидом хімічно небезпечних речовин, радіоактивних речовин, раптовий обвал будинків і споруд, аварії на електроенергетичних системах, аварії на очисних спорудах.

Основними причинами уражень під час надзвичайних ситуацій є аварії, пов'язані з використанням різних транспортних засобів, пожежі, обвали покрівлі й аварії на виробництвах.

Основними видами наслідків надзвичайних ситуацій є руйнуван­ня, захворювання, загибель людей і тварин, радіоактивне, хімічне, бактеріальне зараження місцевості. Окрім того, люди, перебуваючи в екстремальних умовах надзвичайної ситуації, переживають пси­хологічний стрес, із яким дуже важко впоратися.

Людина має бути готова захищати своє життя й активно діяти в надзвичайній ситуації. Найчастіше такою ситуацією є пожежа.

2. Пожежа вдома й у громадському приміщенні

Під пожежною безпекою мають на увазі заборону ігор із сірни­ками й запальничками, сушіння білизни над плитою, запалювання феєрверків, свічок або бенгальських вогнів у будинках; вимикання всіх електроприладів у приміщенні, в якому немає людей.

Але якщо ви зіткнулися з пожежею, то дотримуйтеся таких правил:

—  якщо вогонь невеликий, можна спробувати відразу ж його загасити, накинувши на нього цупку тканину або ковдру;

—  якщо вогонь одразу не згас, негайно виходьте із приміщення й подзвоніть до пожежної охорони за номером «01» або поп­росіть про це сусідів;

—  якщо ви не можете вийти із палаючої квартири, негайно те­лефонуйте за номером «01».і повідомте пожежникам точну адресу й номер своєї квартири;

—  під час пожежі дим значно небезпечніший за вогонь; біль­шість людей гине під час пожежі саме від диму; якщо ви відчуваєте, що задихаєтеся, станьте навпочіпки або просувайтеся до виходу поповзом — унизу диму менше;

—  під час пожежі ніколи не сідайте у ліфт — він може зупини­тися, і ви задихнетеся;

—  чекаючи на приїзд пожежників, не панікуйте і не стрибайте з вікна — вас обов'язково врятують;

—  коли приїдуть пожежники, слухайтеся їх і нічого не бійтеся — вони знають, як вас урятувати.

Пожежа може статися не лише вдома, але й у громадському приміщенні. Як поводитися в цій ситуації?

Можливо, ви помічали, що в громадських місцях, наприклад у школі, театрі, музеї, на стіні обов'язково висить план евакуації людей під час пожежі. План-схема евакуації — це креслення будин­ку, на якому позначено найбезпечніші шляхи виходу з приміщення в разі пожежі. Суцільні зелені стрілки показують основні рекомен­довані евакуаційні шляхи, а пунктирні стрілки позначають резерв­ні (другорядні). На планах евакуації умовними знаками показано розміщення вогнегасників, пожежних кранів, гідрантів, телефонів. План евакуації допомагає людям швидко покинути приміщення, охоплене вогнем.

У разі виникнення пожежі в громадському місці ви маєте пам'ятати про те, що є план евакуації людей, не метушитися, шу­каючи вихід, а розібратися, хто з присутніх знає план евакуації, й рухатися разом з усіма, згідно із цим планом.

Окрім плану евакуації, існують також знаки пожежної безпеки, які підкажуть вам шляхи до порятунку або попередять про небезпеку.

Пожежа це надзвичайна ситуація, але якщо ми до неї готує­мось, то підвищуємо свою безпеку, проявляємо культуру безпеки життєдіяльності.

3. Особливості користування горючими газами

Культура безпеки життєдіяльності потрібна й під час вико­ристання горючих газів. Саме вибух горючих газів є однією з най­більш поширених техногенних катастроф.

Є стиснені, зріджені й розчинені гази.

Стиснені гази зберігають у балоні в газоподібному стані при підвищеному тиску й нормальній температурі. До таких газів нале­жать: азот, аргон, кисень, стиснене повітря, водень, метан тощо.

Зріджені гази зберігають у балоні при підвищеному тиску й кімнатній температурі в рідкому стані й у рівновазі зі своєю па­рою (газом). До таких зріджених газів належать: хлор, аміак, бутан, пропан, вуглекислий газ, різні фреони тощо.

Розчиненими газами називають такі гази, які в балонах під тиском перебувають у розчиненому стані. До розчинених газів на­лежить ацетилен.

Стиснені, зріджені й розчинені гази поділяють на такі основні

групи:

—  горючі й вибухонебезпечні;

—  інертні й негорючі;

—  такі, що підтримують горіння;

—  отруйні.

Кожна група газів має різний ступінь токсичності (отруйності) й небезпеки. Тому людям необхідно знати їхні властивості, а також мати навички користування балонами, призначеними для їхнього зберігання, транспортування й роздачі.

Особливу увагу треба звертати на транспортування балонів. Го­ловне — щоб балони були захищені від ударів. Під час витікання з балонів горючих газів може утворитися суміш газу з повітрям, здат­на вибухати, а сам вибух може спричинити важкі каліцтва, загибель людей і руйнування будівель. При витіканні з балонів отруйних газів у погано вентильованому приміщенні може статися отруєння людей.

Ми користуємось газом у побуті. Газ може бути підведений пря­мо до будинку або зберігатися в балонах. Є правила користування газом, яких слід суворо дотримуватися. Ти маєш знати, що:

—  закінчивши користуватися газом, треба закрити крани на га­зових приладах і перед ними, а якщо балони перебувають всередині кухні — додатково закрити вентилі балонів;

—  у разі несправності газових приладів слід викликати працівників підприємства газового господарства;

—  при раптовому припиненні подачі газу потрібно негайно
закрити крани пальників газових приладів і повідомити
в аварійну газову службу за номером «04»;

—  при появі у квартирі запаху газу слід негайно припинити
користуватися газовими приладами, перекрити крани до при­ладів і на самих приладах, відчинити вікна або кватирки для провітрювання приміщення, викликати аварійну службу газового господарства за номером «04»; не запалювати вогонь, не палити, не вмикати й не вимикати електроосвітлення й електроприлади, не користуватися електродзвінками.

Можливо, ви відчуєте запах газу на вулиці, на подвір'ї, у під'їзді. Тоді ви зобов'язані:

—  повідомити до аварійної газової служби за номером «04»;

—  попередити про це людей, котрі перебувають поруч.

Якщо знати правила безпечної життєдіяльності й дотримуватися їх, то можна уникнути багатьох техногенних катастроф.

Існують надзвичайні ситуації, які можуть загрожувати життю й здоров'ю людини. Основними причинами уражень при надзвичай­них ситуаціях є аварії, пов'язані з використанням різних транспорт­них засобів, пожежі, обвали покрівлі й аварії на виробництвах. Слід знати правила поведінки під час надзвичайних ситуацій для того, щоб зберегти своє життя й здоров'я.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань

Робота із зошитом

Виконання завдань робочого зошита, с 25-27, № 1.

Практична робота № 2

Тема. Моделювання ситуації евакуації з класу та школи.

Мета: навчитися правильно поводитися в ситуації евакуації з класу та школи.

Обладнання та матеріали: план-схема евакуації школи, знаки пожежної безпеки.

Хід роботи

1.  Познайомся з планом-схемою евакуації школи. План-схема — це креслення вашої школи, на якому позначені найбільш безпечні шляхи виходу з приміщення у разі пожежі. Суцільні зелені стрілки вказують основні рекомендовані шляхи евакуації, а пунктирні стрілки — резервні (другорядні) шляхи евакуації. На плані евакуації позначено умовними знаками розміщення вогнегасників, пожежних кранів, гідрантів, телефонів.

2.  Пригадай знаки пожежної безпеки, які вказують шляхи до порятунку або попереджають про небезпеку.

3.  Пригадай, який сигнал сповіщає про евакуацію.

4.  Повтори правила поведінки під час евакуації.

5.  Користуючись планом-схемою школи й дотримуючись правил евакуації, вийди зі школи, звертаючи при цьому увагу на знаки на стінах.

6.  Прослідкуй, скільки часу ти витратив, аби вийти зі школи.

VI. Домашнє завдання

1) Вивчити § 7-8 підручника.

2) Виконати завдання № 3; с 29 робочого зошита.