Відкритий урок

Українська мова

Тема : Повторення й узагальнення вивченого про займенник.

Мета: Повторити й узагальнити вивчене про займенник.

Удосконалювати навички правопису займенників,

Розвивати вміння розпізнавати в реченнях займенники, визначати їх особу, число, відмінок.

Виховувати працелюбність, бажання допомагати один одному:прагнення співпраці з іншими людьми.

Обладнання: малюнок моря, назви островів, кораблик, карточки із завданнями для г груп, таблиці.

Хід уроку

I.Організація класу до уроку.

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуйтесь на урок.

У мене діточки як ті квіточки

Всі гарненькі, чепурненькі

Й до роботи беручкі.

Починаймо працювати

Ви ж у мене молодці,

Мови рідної знавці.

II. Психологічний тренінг

Вчитель Учні

Ви – найкращі Ми-найкращі

Ви – активні Ми –активні

Ви –розумні Ми розумні

Ви –ерудовані Ми – ерудовані

Ви - винахідливі Ми – винахідливі

Я люблю Вас. Ми любимо Вас!

Відгадайте загадку

Є добрий друг в іменника,

Числівника й прикметника.

Як звуть його секрет.

Така ось арифметика,

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

До себе звуть їх

Від втоми рятувати.

–Що це за частина мови?

–Сьогодні ми повторимо й узагальнимо наші знання про займенник.

–Чому ця частина мови називається займенник?

– Наша мова була б нудна і довга, коли б у ній не було б займенників. Адже вони з успіхом замінюють іменники ,прикметники, числівники. Це ніби запасні гравці на футбольному полі, або дублери в театрі.

Щоб веселіше нам було працювати ми здійснимо уявну подорож морем займенників. Посеред моря є острова, біля яких зупиниться наш корабель для виконання завдань. Шлях буде довгим, але у дорозі ми будемо попогати один одному. Девіз нашого уроку такий: « Якщо дружить увесь клас – успіх буде повсяк час.»

Перша зупинка на острові «Каліграфічний»

Хвилинка каліграфії

з за зо оз аз зк зн кз нз зе зи

Диктант «Мовчанка»

Записати займенники, які я показую на карточках.

2 особа однини

3 особа однини жіночий рід

1 особа множини

Прийшов до (він)

Згадати (я)

Спілкуватися з (ми)

Перевірка диктанту

Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися з нами.

–Наш корабель підплив до острова « Творчості»

Скласти прислів’я, пояснити його значення, визначитьи усно особу, число та відмінок займенників.

1) як, з, водою, риба, з, тобою, Ми.

(Ми з тобою, як риба з водою.)

2)Ніхто не знає, коли, усміхнутись має щастя йому.

( Ніхто не знає, коли, усміхнутись має щастя йому.)

3) правди, коли, Не шукай, в тебе, нема її інших в.

(Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.)

–  Записати по одному прислів’ю в зошит.

–  А зараз наш кораблик зупинився на острові «Приємних зустрічей»

Займенники поставити у правильній формі і записати.

1 група

Дивився ( на кого?) я, ти.

Розмовляв ( з ким? ) я, ви.

Сміявся ( з кого? ) я, вона.

2 група

Вибачився ( перед ким? ) ми, він.

Прийшли ( до кого? ) ми, я.

Радий ( кому? ) вона, ти.

3 група

Зайшов ( після чого? )

Привітався ( з ким? ) вони, я.

Дякую ( кому? ) він, я.

Острів «Уважний.»

– Скільки займенників у цьому вірні?

Я до тебе посміхнусь.

Я з тобою подружусь

Усміхнись і ти в отвіт

Ми з тобою цілий світ,

Всі сміються навкруги

Він, вона, воно, вони

Бо усмішка всіх єднає

Жити в дружбі помагає. (10)

Острів «Поетичний»

З вірша Лесі Українки виписати займенники і записати особу, рід, число.

– А зараз наш корабль зупинився на незаселеному острові.

На таблиці займенники.

I команда виписує іменники I особи

II команда виписує іменники II особи

III команда виписує іменники III особи

( Вказати відтінок і число)

Підпливає корабель до острова Казкового.

Цей острів не тільки казковий, він ще й загадковий.

–  Придумати загадку до казки у якій є займенники!

Наш корабель підходить до острова «Підсумковий»

Проведемо пресконференцію.( Вибираємо знавця займенникових наук), якому кореспонденти будуть задавати запитання з даної теми. Учень сідає за учительський стіл і відповідає на запитання однокласників. Якщо відповіді були правильними, то учень отримує медаль.