5 КЛАС
ЛІТЕРАТУРА
ЄВГЕН ГУЦАЛО «ЛОСЬ»
ТЕМА: Євген Гуцало « Лось». Вічне протистояння добра і зла. Співчуття, милосердя—шлях до перемоги добра. Образи хлопчиків, їхня невідступність у захисті гуманних переконань.
МЕТА: вчити учнів добирати цитати з тексту на підтвердження власних думок, розвивати вміння виділяти в тексті і пояснювати найбільш уражаючий фрагмент; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати в учнів відразу до лицемірства, жорстокості, усвідомлення турботи про світ природи як неодмінну рису гуманності, гідної поведінки.
ТИП УРОКУ: урок контролю та коригування знань, умінь, навичок.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстративний матеріал.
ХІД УРОКУ:
I. Мотивація навчання школярів
Вступне слово вчителя
Ти знаєш, що ти людина,
Ти знаєш про це чи ні?
Жити спішити треба…--
так говорить у своєму вірші В. Симоненко, український поет. І не погодитися із ним не можна, бо ми, люди,--найрозумніші істоти на Землі. А ось як ми проживемо на світі, який залишимо слід після себе, залежить від кожного з нас. Євген Гуцало в оповіданні «Лось» насамперед показує чуйність дітей до всього живого, доброзичливе ставлення до навколишнього середовища. А засуджує автор жорстокість і черствість дядька Шпичака.
Отже, у творі порушено дві проблеми:
а) взаємозв’язок і природи ;
б) боротьба добра і зла.
II. Сприйняття навчального матеріалу
Хто швидше? ( Пошук інформації)
Учні виконують завдання у групах ( 3групи ).
--- Чого так боявся лось?
--- Як письменник описує схід сонця?
--- Які почуття переповнюють лося?
--- Що трапилося, коли лось ступив на лід?
--- Якою була річкова течія?
--- Чому хлопчики, вискочивши з лісу на берег, спинились?
Словесний малюнок.
1 група: Опишіть вираз обличчя дітей, які дивилися на річку.
2 група: Опишіть ліс, по якому йшов лось.
3 група: Опишіть хлопчиків після моменту, коли вони почули постріл.
Захист думки.
1група: Чому лось не боявся людей?
2 група: Як ви розцінюєте вчинок дітей, які поїхали до заповідника?
3 група: Хто більше і за що переживав: хлопчики чи браконьєр? Чим зумовлені ці переживання?
Порушення норм поведінки(а саме це зробив дядько Шпичак) часто трапляється. Людина черства, бездушна, жорстока і корислива не має душі, живе тільки заради своєї вигоди, не є господарем своєї землі.
Робота в парах.
--- Висловіть свою думку про дії Шпичака.
--- Кому з героїв ви симпатизуєте? Чому?
Я погоджуюся з вашою думкою про те, що людина повинна творити більше добра. Саме своїми хорошими, благородними вчинками вона прекрасна.
Захист малюнка (виставка на дошці малюнків, заздалегідь приготовлених учнями).
Кожна група захищає по 2 малюнка.
Творча робота.
1 група: Напишіть твір-мініатюру на тему: «Моральні вади людини».
2 група: Доведіть, що дядько Шпичак—боягуз.
3 група: Як би ви вчинили на місці хлопчиків, коли б опинилися біля ополонки?
III. Підсумок уроку.
Тест
1.Лось прокинувся, і нащулив вуха, бо:
А) у вогкому струмені вітру долинав сухий, різкуватий звук;
Б) не хотів більше спати;
В) був дуже цікавим.
2. Лось йшов до річки, знову захвилювався і насторожився, бо:
А) почув людські крики;
Б) побачив зграю хижаків;
В) раптом йому знову вчулося жалібне поскрипування гілляки.
3. Коли лось підійшов до ополонки, то:
А) на нього напали вовки;
Б) цієї миті річка під ним затріщала…і він відчув, що дедалі глибше занурюється у льодяну кашу;
В) передумав пити воду і повернувся до берега.
4. Хлопчики, охопивши поглядом річку, побачили :
А) що в ополонці купається собака;
Б) не відразу завважили ополонку;
В) чоловік-рибалка робить ополонку.
5. Лось зовсім знесилився і байдуже спостерігав:
А) як підступають вовки, щоб схопити його;
Б) як наближаються діти;
В) як іде лапатий сніг.
6. Лось деякий час ще продовжував бігти вперед, а потім упав на сніг, бо:
А) спіткнувся;
Б) знесилився і захотів перепочити;
В) пролунав постріл.
7. Голова лося лежала так, ніби він:
А) тихо відпочивав після бою із кригою;
Б) прислухається до землі, чи далеко весна, чи скоро прийде;
В) принишк, затамувавши подих.
8. Хлопчики й не помітили, як:
А) підійшов до них рідний дядько Шпичак;
Б) підкралися вовки, щоб напасти;
В) лось підвівся і побіг.
9. Діти ще не вірили, що :
А) вовки загризли лося;
Б) дядько Шпичак не причетний до вбивства;
В) лось був мертвий.
10. Дядько Шпичак пообіцяв хлопцям:
А) половину лося і ратиці;
Б) роги віддати і м`яса;
В) вбити їх, якщо не мовчатимуть.
11. Шпичак боявся найбільше:
А) що не впорається із лосем;
Б) що вовки перешкоджатимуть йому в дорозі;
В) щоб діти не заявили охороні.
12. Цей твір повчає:
А) бути нахабним, егоїстичним;
Б) доброті, чуйності, допомозі один одному;
В) не ділитися ні з ким своєю здобиччю.
Ось і перегорнули ми з вами останню сторінку оповідання « Лось» Євгена Гуцала. Я думаю, ви зрозуміли те, що всі ми живемо серед людей, тому кожний повинен учитися розуміти інших, берегти все живе на цій планеті, виховувати в собі непримиренність до аморальних вчинків, боротися з байдужістю, черствістю, бо негативні жахливі вчинки залишають на все життя глибокий слід у душі і серці людини.
IV .Домашнє завдання ( на вибір )
1. Візьміть інтерв`ю у хлопчиків-братів про те, чи вважають вони свій вчинок за подвиг.
2. Що б ви сказали дядькові Шпичаку, якби зустрілися з ним.


