План - конспект урока по английскому языку с использованием современной образовательной технологии синектика[2].
Наиболее интересным методом, использующим аналогии, является "Синектика". В полном словаре английского языка дано такое определение: « Синкетические группы – группы людей различных специальностей, которые встречается с целью попытки творческих решений проблем путем неограниченной тренировки воображения и объединения несовместимых элементов
Синектика — наиболее сильная из созданных за рубежом методик психологической активизации творчества. Данная образовательная технология является дальнейшим развитием и усовершенствованием мозгового штурма.
Данный метод – это метод решения изобретательских задач и поиска новых бизнес идей группой специалистов, широко использующих различные типы аналогий. Этот метод был предложен У. Гордоном (США) в 1952 году. Данный метод основан на свойстве человеческого мозга устанавливать связи между словами, понятиями, чувствами, мыслями, впечатлениями, т. е. устанавливать ассоциативные связи. Это приводит к тому, что отдельное слово, наблюдение и т. п. могут вызвать в сознании воспроизведение раннее пережитых мыслей, восприятий, и "включить" богатую информацию прошлого опыта для решения поставленной задачи. Аналогия является хорошим возбудителем ассоциаций, которые в свою очередь стимулируют творческие возможности.
Тема урока ”Мозг и компьютер”
УМК PACESETTER INTERMEDIATE авторы:Derek Strange, Diane Hall; изд-во Oxford University Press
Класс: 10, информационно - технологическая группа
Цель урока: активизация творческого мышления учащихся по данной теме.
Задачи урока:
• развивать навыки самостоятельно и осознанно выбирать наиболее эффективные способы решения учебной задачи; соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей деятельности в процессе достижения результата, определять способы действий в рамках предложенных условий и требований,
• учить осознанному владению логическими действиями обобщения, установления аналогий и классификации на основе самостоятельного выбора оснований и критериев;
• развивать навыки работы с информацией: поиск и выделение нужной информации, обобщение и фиксация информации;
• совершенствовать умения адекватно и осознанно использовать речевые средства в соответствии с поставленной задачей в письменной речи, и монологической контекстной речи.
Этапы урока:
1) Организационный момент;
2) Warm Up;
3) Чтение текста;
4) Работа по выполнению инструкций в группах;
5) Первичная презентация итогов работы групп;
6) Работа в группах по написанию текста;
7) Презентация текстов;
8) Подведение итогов работы групп. Выводы;
9) Оценка групп. Рефлексия.
Методы: - формирования коммуникативной компетенции;
- формирования самооценки;
- организации работы в группах и индивидуально.
В ходе урока применяются технология синектика - метод психологической активизации творчества
Оформление доски: - инструкции, таблица
Ход урока:
1) Орг. Момент
Teacher: I am very glad to see you today. I hope this lesson will be interesting and useful for you. Don’t be too shy to answer my questions. What will we speak about? O’K. The topic is close to the subject what you are trying to specialize. Your profile subject is…. (Student’s answer) So, we’ll speak about computers. And we’ll work in groups.
2) Warm Up
- Are computers useful nowadays?
- Have you got a computer at home?
- What do you use your computer for?
3) Reading
Teacher: This time you have to read a text about computers. Mind, you have some words in the list and instructions for work. You have seven minutes for reading and completing the chart.
Now, seven minutes are over.
- What is this text about?
- Have we already known everything about computers?
You have to name the paragraphs. (Students give the paragraphs; names and the whole class decide what name suits better).
4)Первичная презентация итогов работы групп; (первоначальное формулирование проблемы)
My last questions will be very difficult. What associations do you have with the word computer? What can you compare the computer with? Give the examples from your life. (прямая аналогия) The class fills in the chart together
Now I’d like you to work in groups and write your texts about …..(The topic depends on what associations the students give) The groups have 10-15 minutes
4) Работа в группах по написанию текста
5) Презентация текстов;
6) Подведение итогов работы групп. Выводы; (Depends on the text’s topics)
7) Оценка групп. Рефлексия.
Teacher: Do you think that the text of other group was good? Why?
I want you to put a mark to each other in your group. Mind only how active everybody has been.
ПРИЛОЖЕНИЕ
Instructions for work in groups:
1) Read the text and understand it;
2) Find the names in every paragraph;
3) Write them down in the chart;
4) Be ready to answer the teacher’s questions;
5) Choose the association with the topic;
6) Change the names to be good for the new topic;
7) Write the new text based on the given one. (By analogy);
8) Present your new text, written by your group, in front of the class;
9) Make conclusions.
A giant – великан; could imagine- могли представить; commonly heard-слышимое повсюду; abilities – возможности; wires- провода; alive- живой; unfortunately – к сожалению; improve - улучшать
A COMPUTER.
Any computer is like a sleeping giant. During recent years research has shown that computers are more useful than we could imagine even some years ago. Commonly heard opinion today that a computer can do absolutely everything and much more what we haven’t known yet. That is why we use only some per cents of the computer’s abilities. It means that we should develop our knowledge of this device. What have we already known?
The computer uses electricity and needs it to keep working. We use switches that are either “on” or “off”. The electrical signal travels at high speeds through the wires and supports the work of the computer. It has a memory that can grow by adding computer chips, and it is a long - term memory.
Sometimes computer seems to be alive because it can adapt and learn, can be modified, and also can get sick or damaged, and what is very important can be logical. Here we give some examples to explain “computer’s being alive”.
The computer can do many complex tasks at the same time (multitasking).The area of using computers is growing nowadays. It happens because of new parts and the computer changes when new hardware or software is added or something is saved in memory. Unfortunately, the computer can get sick - by getting a virus. At least the computer is good at logical things and computations.
The important thing to remember is that the computer actually improves with time and practice. The more we learn it, the more successful the work will be.
computers | ||
1 paragraph | ||
2 paragraph | ||
3 paragraph | ||
4 paragraph | ||
5 paragraph |
Приложение. (После урока)
Вот какой текст получился у одной из групп.
Our brain is like a sleeping world. During recent years we have realized that human brain is capable of doing such things that we could not imagine even some years ago. Scientists say that our brain can do absolutely everything and much more what we haven’t known yet. That is why we use only some per cents of the brain abilities. It means that we should develop our knowledge of this body device. What have we already known?
Different parts of our brain control different parts of our body. One part is in charge of understanding what the eyes see; another part directs; a different part controls. The left side of the brain controls on the right side of the body and vice versa.
Our ”on” and “off” don’t work as computer’s because even when we dream our brain works.
All the parts of the brain do their work and talk to each other over a network of nerve cells called neurons. The brain works on electricity. The nerve cells, called neurons, are the brain's telephone system, sending electric charges from one point to another. Normal human experiences occur when specialized parts of the brain responsible for taste, smell, movement, memory etc. are sufficiently excited.
The brain does a lot of task at the same time. For example, the brain controls breathing, heart rate and blood pressure at the same time it performs a mental task. The brain needs nutrients like oxygen and sugar for working.
The important thing to remember is that the brain actually improves with time and practice. The more we learn and develop it, the more successful the work will be.
[1] Слово “синектика ” в переводе с греческого языка означает “совмещение разнородных элементов”
[2] Слово “синектика ” в переводе с греческого языка означает “совмещение разнородных элементов”


