Тема: Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Віднімання виду

79 – 40, 79 – 4.

Мета: познайомити учнів із застосуванням загального правила віднімання двоцифрових чисел до прикладів виду 79 – 40, 79 – 4; вчити розв’язувати задачу різними способами; формувати обчислювальні навички; поглиблювати і закріплювати знання з вивченого матеріалу; виховувати активність, самостійність.

Обладнання: карта подорожі у світ математики, таблиці для усного рахунку, схема віднімання двоцифрових чисел, картки з диференційованими завданнями.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми з вами здійснимо невеличку подорож у світ математики: завітаємо у країну задач і побуваємо на кількох островах. Давайте, насамперед дізнаємося, на чому ми поїдемо. Послухайте загадку і скажіть, на якому виді транспорту ми будемо подорожувати:

В синім небі путь моя,

Швидше всіх літаю я.

Маю крила, хоч не птах,

Люди звуть мене … (літак)

Всі зручно влаштувалися в кріслах, закрили очі і уявили, що ми летимо. Всі уявили? Аж ось і перша зупинка – острів каліграфії.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

Жителі цього острова запропонували вам каліграфічно записати число 35.

- З яких цифр складається це число?

- Скільки десятків у цьому числі? Скільки одиниць?

ІV. Усний рахунок.

Поки ви писали наш літак продовжував свій політ і наблизився до острова усної лічби. А жителі цього острова хочуть дізнатися, як ви вмієте усно рахувати. Вони радо зустрічають вас і швидко готують для вас завдання.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1. Розкласти числа у вигляді суми розрядних доданків: 19, 37, 53, 48.

2. Скласти і розв’язати приклади на знаходження суми і різниці.

62 і 7

суму

35 і 30

різницю

80 і 60

різницю

42 і 20

суму

59 і 9

різницю

3. Скласти і обчислити приклади на віднімання від 56.

0 33

56 -

50 21

6

V. Оголошення теми і мети уроку.

Поки ви відпочиваєте після усного рахунку, я хочу познайомити вас з темою сьогоднішнього уроку. Ми сьогодні навчимося віднімати двоцифрові числа, розглянемо нові випадки віднімання, коли потрібно від двоцифрового числа відняти або тільки десятки, або тільки одиниці.

VІ. Актуалізація опорних знань.

Давайте пригадаємо правило, як потрібно віднімати двоцифрові числа. Це правило ми будемо використовувати при розв’язуванні нових прикладів.

VІІ. Вивчення нового матеріалу.

Поки ми повторювали, наш літак продовжував свій політ. Ось ми підлітаємо до острова віднімання двоцифрових чисел. Жителі цього острова хочуть навчити вас розв’язувати приклади виду 79 – 40, 79 – 4.

Дехто з вас, можливо, вже здогадався, як потрібно здійснити обчислення, коли від двоцифрового числа потрібно відняти або десятки, або тільки одиниці.

1. Пояснення обчислень.

- Хто може пояснити розв’язок прикладу, коли потрібно відняти тільки десятки (тільки одиниці), користуючись правилом, яке ми повторили?

79 – 40 = ? 79 – 4 = ?

70 – 40 = 30 9 – 4 = 5

30 + 9 =+ 5 = 75

2. Первинне закріплення.

Жителі острова дуже задоволені, що ви самостійно пояснили розв’язання прикладів, які вони вам запропонували. А зараз спробуєте закріпити наші знання при розв’язуванні простих задач.

Розв’язування задач № 000 по підручнику.

1) – Якою дією знаходимо якої довжини стала смужка?

Це задача на знаходження остачі. Записати розв’язок задачі на дошці і в зошитах.

36 – 2 = 34 (см)

2) - Чим відрізняється умова цієї задачі від попередньої?

- Скільки сантиметрів становить 2 дм?

Записати розв’язок задачі на дошці і в зошитах.

36 – 20 = 16 (см)

3. Вторинне закріплення.

Із задачами ви справилися, а тепер спробуйте біля дошки розвязати приклади з поясненням.

73 – 21 =– 30 = 26

87 – 44 =– 3 = 53

Самостійне розв’язання прикладів.

VІІІ. Фізхвилинка.

ІХ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

Ви добре пояснили розв’язок прикладів і самостійно попрацювали. А літак вже наближається до острова невідомих чисел. Біля цього острова дельфін на піску розв’язував приклади. Набігла морська хвиля, частину записів змила. Засумував дельфін, як тепер бути?

- Допоможемо дельфіну?

Але завдання дуже важкі, потрібно бути дуже уважними, щоб знайти невідомі числа.

- 22 =+ =– 5 =

+ 13 =+ =– 60 =

Ви допомогли дельфіну і знайшли змиті числа. А зараз знову в путь.

2. Робота над задачею.

Ось ми і долетіли до країни задач. На ваших партах є картка, на якій записана задача.

а) читання задачі;

б) аналіз задачі;

в) записування короткого запису на дошці і в зошитах;

г) повторення задачі за коротким записом;

д) вибір розв’язку задачі;

е) запис розвязку задачі на дошці і в зошитах;

є) вибір другого способу розв’язку задачі;

ж) розв’язування задачі виразом.

І спосіб. ІІ спосіб.

1) 10 + 7 = 17 (м)– 7 = 32 (м)

2) 39 – 17 = 22 (м)– 10 = 22 (м)

Розв’язування задачі виразом:

39 – (10 + 7) = 22 (м)

39 – 7 – 10 = 22 (м)

Я знаю, що в країні задач крім цієї задачі є ще дуже багато задач, з якими ми будемо знайомитися на інших уроках математики.

Х. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Остання зупинка нашого літака – острів складних завдань. Кожен учень отримує картку з диференційованими завданнями. Хто перший вірно виконає завдання, той одержить медаль розумника.

Ось і закінчилася наша подорож у світ математики.

ХІ. Підсумок уроку.

- Які завдання ми виконували на уроці?

- Що ви навчилися за урок?

ХІІ. Домашнє завдання.

С. 113, № 000, № 000

- Як ви розумієте вислів: “На дві кімнати пішло по 20 метрів”?