Тема: «Прекрасний лебідь данської землі».

- відомий казкар. Казки, створені «самим життям».

Мета: - поглибити знання учнів про літературну казку,

- зацікавити творчістю датського казкаря;

- розвивати навички виразного, вдумливого читання та розуміння прочитаного;

- сприяти вихованню цілеспрямованості у досягненні мети.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

Обладнання:

· портрет ;

· виставка книжок письменника,

· малюнки учнів до казок ;

· словник літературознавчих термінів;

· тексти казки «Снігова королева»;

· карта світу;

· презентація до уроку та комп’ютер або мультимедійна дошка для її демонстрування.

Епіграф В квітучій Данії, де народився я,

Бере мій світ своє начало.

Там данською пісні мені співала,

Казки шептала матінка моя.

План уроку

1. Презентація. Батьківщина Андерсена (учитель).

2. Автобіографія «Казки мого життя» (творче завдання).

3. «Упізнай казку» (тв. завдання – інсценізація уривків).

4. Портрет Казкаря – опис ( порівняння власні і біографа).

5. Словарний диктант.

6. Бесіда: враження від казки «Снігова Королева».

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Тема нашого уроку - Прекрасний лебідь данської землі. Ганс Крістіан Андерсен.

Сьогодні ми з вами познайомимося із творчістю видатного казкаря Ганса Крістіана Андерсена та з’ясуємо, які його казки вам уже знайомі.

Вступне слово вчителя. Ганс Крістіан Андерсен народився у маленькому містечку Оденсе на острові Фюн. Погляньмо на карту світу (учні знаходять за підказкою учителя Данію та її столицю – Копенгаген). Ось як писав про свою батьківщину сам Андерсен у спогадах: «Моя Батьківщина – Данія. Це край справжньої поезії, сповнений легенд та переказів. Серед людей і досі можна почути старі гарні пісні. Данія має багате минуле, що певною мірою пов’язане з історією Швеції та Норвегії. На данських островах ростуть чудові дубові ліси, а земля вкрита килимом жита й конюшини. Здалеку це нагадує величезний сад. На одному з тих зелених островів, на Фіонії, розкинулося моє родинне містечко Оденсе, назване так на честь поганського бога Одина, котрий, за легендою, мешкав саме тут…».

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Робота з епіграфом.

- Як ви думаєте, яким було ставлення до своєї Батьківщини? З чого це можна зрозуміти?

Учитель продовжує розповідь про казкаря та одночасно розпочинає демонструвати презентацію.

Діти, погляньте. Перед вами портрет одного з найталановитіших казкарів світу. Це – Ганс Крістіан Андерсен. Майстер снів і казок, Великий Казкар, Король казок - саме так називали Андерсена за його вміння писати надзвичайні твори.

- Яким ви бачите казкаря? Опишіть його зовнішність (очі, вираз обличчя, посмішка). Як ви гадаєте, які риси характеру притаманні казкарю? Що головне - зовнішня краса чи внутрішня?

Повідомлення учнів про письменника.

Народився казкар у 1805 році та прожив 70 років. Хоча сам письменник давно помер (1875), його казки забезпечили йому безсмертя.

Гансові батьки – люди небагаті – нічого не могли дати йому, крім своєї безмежної любові та прізвища і закінченням «сен», що вказувало на низьке походження. Батьки дуже любили свого сина. Батько приділяв йому чимало уваги: гуляв з ним у лісі, майстрував для нього ляльковий театр та інші іграшки, а вечорами читав уголос драми та казки.

Нелегким було життя знаменитого письменника. У 1816р., коли Гансу було 11 років, помер його батько, який хворів уже 2 роки. «Його забрала льодова діва», - сумно сказала мати хлопчикові.

А вже у 1819 р., будучи чотирнадцятирічним юнаком, Ганс їде підкорювати Копенгаген і повернеться в рідне місто лише через 50 років.

Юний Ганс мріє стати актором.

У 16 років він сів за шкільну лаву з 12-13 річними хлопчиками другого класу. Важким було те навчання, але Ганс осилив його. «Гидким каченям» здавався юнак-переросток серед учнів.

Та з часом, як і в однойменній казці, Ганс перетворився на прекрасного лебедя. Андерсен видав три збірки під спільною назвою «Казки, розказані дітям». До цих збірок увійшли такі казки: «Принцеса на горошині», «Нове вбрання короля», «Русалочка» та інші.

На перші гонорари письменник вирушає у мандрівку за кордон. За своє життя він побуває в країнах Європи, в Азії та Африці. Зустрічатиметься із знаменитими письменниками, музикантами, поетами. Гюго, Гейне, Діккенс, Гете, брати Грімм, Бальзак, Вагнер, Шуман, Россіні, Ліст – усі ці люди були зачаровані його казками.

На Батьківщині, у Данії, слава прийшла пізніше. У столиці Данії Копенгагені, у Королівському саду, стоїть пам’ятник Гансу Крістіану Андерсену. А скульптура Русалочки, героїні твору уславленого казкаря, стала символом Данії. В Оденсе є сад Андерсена, або сад казки, де стоїть пам’ятник казкарю і скульптура «Дикі лебеді». Ці реліквії данці шанують як святині.

- Як ви вважаєте чому данці так шанобливо ставляться до цих пам’ятників? (бо це пам'ять про їхнього видатного земляка).

«Немає казок кращих від тих, що їх створює саме життя», - говорив . Андерсен писав легко. Навіть великі історії народжувалися за одну-дві ночі. «Казки самі приходять до мене, - говорив Ганс Крістіан. – Їх нашіптують дерева, вони вриваються з вітром».ш. ю.

Нечувана популярність, загальна пошана письменникові, пишні свята на його честь, матеріальна забезпеченість, численні друзі, подорожі, а головне – можливість займатися улюбленою справою – літературною творчістю, - усе це давало Андерсену відчуття щастя.

Відомо, що письменник не зазнав щастя в особистому житті: в нього не було дружини, дітей. Палке кохання, нажаль невзаємне, відчував він до

шведської співачки Єнні (Йонні) Лінд, яку називали «шведським соловейком». Але вони залишилися лише друзями. Та це кохання надихнуло Андерсена на написання казки «Соловей».

У 1873 році Письменник перестав писати. «Чарівні історії не приходять більше до мене. Я залишився зовсім самотній», - записав він у своєму щоденнику. На похорон письменника(1875р.) прийшли бідняки і знать, студенти, іноземні посли, міністри і сам король Данії. У Данії було оголошено національний траур.

Ганс Крістіан Андерсен став королем, не маючи корони, і підкорив увесь світ, не маючи меча. Великий письменник захищав почуття людської гідності, оспівував простих трударів – бідних і знедолених. Його герої-бідняки мужньо боролися із супротивниками – багачами, придворними, королями – і перемагали їх.

Творча група. «Упізнай казку» Інсценізація уривків.

Учитель «- Які казки ви читали? Чого навчають вас ці казки?».

Казки Андерсена навчають нас краще пізнавати людей, допомагають зрозуміти що таке Справедливість, Правда, Краса та Кохання, навчають ненавидіти брехню та несправедливість.

Багато років пройшло з тих пір, як помер . Але діти усього світу і зараз читають його безсмертні казки з великим задоволенням.

Переказ першого оповідання зі «Снігової королеви».

Бесіда за прочитаним

- Які властивості мало дзеркало, вигадане лихою потворою?

- Чому радів троль?

- Які нещастя принесли друзки дзеркала?

- Як ви уявляєте троля? Опишіть його.

Словникова робота

Опрацювання літературознавчих термінів: льодова діва та троль.

Підсумкова бесіда

Бліц-опитування

- Що нового ви дізналися про ?

- Чим вразила вас його біографія?

- Чому його вважають прекрасним лебедем данської землі?

- Чи подобаються вам його казки?

- Як ви вважаєте, в чому причини такої популярності його казок?

- Чого навчають нас його казки?

Оцінювання учнів

Домашнє завдання

Читати статтю підручника про творчість .

Прочитати 2,3 і 4 оповідання казки «Снігова королева».

Намалювати малюнки до казки (за бажанням).

Додаткове завдання: читати казки .