УРОК

Тема. Колообіг води в природі.

Мета: формувати поняття колообігу води в природі;

o розширити знання дітей про види опадів;

o розвивати логічне мислення, вміння робити висновки,

o аналізувати, спостерігати;

o виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: слайди «Види опадів», мультимедійна презентація «Колообіг води в природі», аудіозапис пісні про колообіг води в природі; картки зі словами «вода», «пара», «хмари», «опади»;

картки для фізкультхвилинки «Рухавки».

ХІД УРОКУ

І. Створення сприятливої атмосфери. Налаштування учнів на роботу.

Слово вчителя.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він осінній і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Давайте шановних гостей привітаємо,

Здоровя і миру усім побажаємо.

- Зараз у нас буде урок природознавства. Тож я хочу дізнатися, який у вас настрій.

Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один од-

ному. За виразом обличчя бачу, що у вас все гаразд, і ваш настрій

можна зобразити так:

Я дуже хотіла б, щоб гарний настрій не залишив вас упродовж

уроку.

ІІ. Узагальнене спостереження за природою. Бесіда.

- Який сьогодні день місяця?

- Яка погода надворі?

- Які зміни відбулися в живій природі?

- На яких деревах найбільше осипалося листя?

- Яких пташок уже не можна побачити в нашому парку, в саду?

- Яку корисну справу ви зробили для природи минулого тижня?

ІІІ. Мотивація уроку. Вправа «Мікрофон».

- На минулому уроці ви говорили про воду.

Бесіда.

- Що ви знаєте про воду?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Що відбувається з водою, коли її нагрівають?

- Які умови потрібні, щоб вода перетворилася на лід?

- Доведіть, що вода в природі існує в трьох станах.

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь.

Бесіда.

- Які явища природи ви знаєте?

- Які види опадів спостерігали?

ПОКАЗ СЛАЙДІВ «ОПАДИ»

V. Повідомлення теми і мети уроку.

- Тема нашого уроку «Колообіг води в природі». Ви дізнаєтесь, як виникає колообіг води в природі і які перетворення відбуваються з водою.

VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди.

- У нашій темі вам, напевне, незрозуміле слово «колообіг».

Наше завдання – розкрити секрет цього слова.

- З яких двох частин воно складається? (коло, обіг)

- Що таке коло? (геометрична фігура)

- Яке слово близьке до слова обіг? (бігати, рухатися)

- Як ви гадаєте, що ж це рухається по колу? (вода)

- А вам цікаво знати, як це відбувається?

- Скажіть, куди зникає роса?

- Чому випрана білизна стає сухою?

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ «КОЛООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ»

і розповідь учителя (розповідь-мандрівка).

Визначення учнями, що таке «колообіг води в природі».

2. Робота з підручником (с.25)

- Прочитаймо визначення колообігу води в природі.

- Розгляньте малюнок-схему колообігу на с.25

VІІ. Фізкультхвилинка «Рухавка».

Початкове положення: всі сидять; учитель, відвернувшись, задає класу число і показує над головою картку з певною кількістю водяних краплинок. Потім він вимовляє: «Раз-два-три! Замри!» - повертається до учнів. У класі має стояти стільки учнів, скільки краплинок на картці. Під час виконання ігрового завдання кожному з учнів доводиться швидко зорієнтуватися, якщо кількість менша заданої – схопитися самому, якщо ж більша, то миттєво сісти.

VІІІ. Закріплення, осмислення й узагальнення матеріалу.

1. Казка про водяні краплини.

- А зараз я розкажу вам казку про водяні краплини.

Жили в річці сестрички-краплинки. Хороше їм було, весело, та захотілося помандрувати. Пригріло сонечко і полетіли краплин-ки в небо. Вони літали наввипередки з вітром. А тоді зібрались разом водити хоровод і стали легкою хмаркою. Все нові і нові краплі-сестрички приєднувались до хмарки, і стала вона дуже важкою. Не витримала, порвалася, полився на землю дощик. Падали краплини до рідної річки, на землю. Одні напували спраглі рослини. Інші протікали крізь грунт і пісок до шару глини і текли підземними водами до своєї річки. Та коли опинились дома, не могли всидіти, їх знову тягло в мандри. І полетіли краплі в небо.

Бесіда.

- Що тут казкове, а що правдиве?

(Казкове – краплинки води описані як живі істоти;

правдиве – вода складається з краплинок, вода перетворюється на пару, з пари «народжуються» хмаринки, з хмар іде дощ, вода просочується крізь грунт і через підземні ручаї потрапляє у ріки.

Для цих перетворень потрібне сонце).

2. Складання схеми колообігу учнями на дошці.

- Давайте за казкою складемо коло, по якому рухається вода в природі.

3. Технологія «ПіснеЗнайка»

Пісня. З річечки чи із ставка

Пара здійметься легка.

Там, вгорі, вона збереться у хмаринки.

Випадає потім з них

Дощик чи пухнастий сніг.

І водичка в нашій річці знов збереться.

Перехід води в природі із одного стану інший

КОЛООБІГОМ води в природі зветься.

ІХ. Підбиття підсумків.

Рефлексія.

- Що ж це таке колообіг води в природі?

- Чому воду називають вічною мандрівницею?(Робота в парах)

Х. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника с. 24-25, виконати «Завдання для друга природи».