Матэматычная вясёлка
4 клас
, настаўнік
Вердаміцкага дзіцячага сада – сярэдняй школы
Тэма: Матэматычная гульня: краснамбер.
Мэта:
- пазнаёміць з матэматычнай гульнёй “Краснамбер”, вучыць разгадваць лікавы краснамбер;
- развіваць увагу, мысленне;
- выхоўваць цікавасць да матэматыкі.
Абсталяванне: мультымедыйная прэзентацыя, карткі з заданнем для кожнага вучня.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Добрым настроем,
Усмешкай сустрэнь
Ясны, бязвоблачны,
Сонечны дзень.
Я хачу, каб вы на сваю далонь паклалі ўсё дрэннае, што з вамі здарылася, усе непрыемныя думкі, павярнуліся да акенца і дзьмухнулі ўсё на вуліцу, а з вамі засталіся толькі добры настрой і прыемныя думкі.
2. Матэматычная размінка.
Заданне 1. (слайл 2)
Падлічыце, колькі вы бачыце на малюнку трохвугольнікаў.
![]()
![]()

![]() |
Заданне 2. (слайд 3)
Разгадайце рэбусы.
Задача
Знак
Заданне 3. (слайд 4)
Певень, стоячы на адной назе важыць 4 кілаграма. Колькі будзе важыць певень, калі стане на дзве нагі?
3. Фізмінутка.
4. Аб’яўленне тэмы і мэты ўрока.
- Ці любіце вы разгадваць крыжаванкі?
Давайце з вамі разгадаем матэматычную крыжаванку.
1) Выраз а+в гэта … (сума)
2) Адзінка даўжыні. (метр)
3) 1000 метраў – гэта … (кіламетр)
4) Сума ўсіх старон прамавугольніка. (перыметр)
5) 60 мінут – гэта … (гадзіна)
6) Самая малая адзінка даўжыні. (міліметр)
7) 100 кілаграм – гэта … (цэнтнер)
п |
| ||||||||||
г |
| к |
| е |
| ||||||
| а |
| м | і | л | і | м | е | т | р |
|
д |
| л |
|
|
| ы | |||||
з | а | с | у | м | а |
| |||||
і |
| м |
| е |
|
| |||||
ц | э | н | т | н | е | р |
| т |
| ||
| а |
|
| т |
| м | е | т | р |
| |
р |
|
| |||||||||
|
| ||||||||||
На сённяшнім уроку мы з вамі пазнаёмімся з новай матэматычнай гульнёй, якая называецца краснамбер.
- Хто з вас ведае, што такое краснамбер? (меркаванні дзяцей)
Краснамбер – гэта адзін з відаў лікавых рэбусаў. У перакладзе з англійскай мовы яно азначае “кресточислица”. У кожную клетку “кресточислицы” запісваюцца па адным ліку ад 0 да 9. А для таго, каб не было блытаніцы, нумар задання абазначаюць літарамі. (слайд 5)
5. Работа па тэме.
Заданне 1. (Слайд 6)
Разгадайце краснамбер.
Па вертыкалі:
А) Чаму роўна плошча прамавугольніка, калі даўжыня яго 9 см, а шырыня - 7 см? (63)
Б) Знайдзіце перыметр трохвугольніка, калі вядома, што адна старана – 8 см, другая – 13 см, трэцяя – 18 см. (39)
В) Чаму роўна дзель лікаў 990 і 3? (330)
Ж) Чаму роўны здабытак лікаў 7 і 8? (56)
Па гарызанталі:
Б) Чаму роўны здабытак лікаў 111 і 3? (333)
Г) Знайдзіце плошчу квадрата са стараной 7 см. (49)
Д) На колькі лік 520 большы за лік 490? (30)
Е) Чаму роўна сума лікаў 380 і 470? (750)
а 6 | ||||
б 3 | 3 | в 3 | ||
г 4 | 9 | д 3 | 0 | |
е 7 | ж 5 | 0 | ||
6 |
6. Фізмінутка.
Заданне 2. (слайд 7)
Разгадайце краснамбер.
Па вертыкалі:
А) Чаму роўна дзель лікаў 84 і 7? (12)
Б) Памяншаемае 1526, рознасць 812. Чаму роўна адымаемае? (714)
В) Знайдзіце плошчу прамавугольніка, калі вядома, што даўжыня роўна 11 см, а шырыня – 9 см. (99)
Д) Знайдзіце перыметр трохвугольніка, калі вядома, што адна старана – 27 см, другая – 34 см, трэцяя – 38 см. (99)
Ж) Дзялімае 180, дзель 9. Чаму роўны дзельнік? (20)
Па гарызанталі:
Б) Чаму роўны здабытак лікаў 81 і 9? (729)
Г) Чаму роўна плошча квадрата са стараной 9 см? (81)
Д) Чаму роўна рознасць лікаў 863 і 766? (97)
Е) Здабытак лікаў 7 і
а 1 | ||||
б 7 | 2 | в 9 | ||
г 8 | 1 | д 9 | 7 | |
е 4 | ж 2 | 9 | ||
0 |
Заданне 3.
Самастойнае складанне краснамбера ў групах.
7. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія. (слайд 8,9)
- У каго былі цяжкасці?
- Што спадабалася?
- Раскажыце аб сваіх поспехах.



