Тема. Дитячі роки Тараса Шевченка. О. Іваненко «Тарас у наймах».
Мета. Збагатити знання дітей про дитинство великого українського поета , вчити давати характеристику дійовим особам, інсценізувати уривок тексту; розвивати уміння орієнтуватися в почуттях, переживаннях героя твору, під час читання передавати своє ставлення до описаного, робити висновки з прочитаного; виховувати інтерес до вивчення біографії та творчості Великого Кобзаря, бажання бути наполегливим для досягнення поставленої мети.
Хід уроку
І. Емоційний настрій на урок
Продзвенів наш друг дзвінок,
Всі зібрались на урок.
Знову день почався, діти!
Будем сонечку радіти.
Будем знову дивуватись,
Про цікаве дізнаватись!
- Сьогодні за ходом нашої роботи спостерігатимуть гості. Привітаймося з ними.
- Сідайте.
- Ми домовились, що новий розділ будемо вивчати у вигляді засідань науковців у дослідницькій літературній лабораторії. Отже, наша лабораторія продовжує свою роботу. Юні науковці, ви готові до роботи?
ІІ. Розчитування
- З хвилини на хвилину очікуємо завдання із центрального відділу. Тим часом підготуємось до роботи.
- Інтелектуальна розминка.
1. Розшифруйте вислів.
тьсяУчі, тираб їом, майтеду, тайчите. (Учіться, брати мої, думайте, читайте.)
- Яким є це речення за метою висловлювання?
- До чого воно спонукає?
- Нехай цей вислів буде девізом нашого уроку. (На дошку)
2. Вставити пропущені букви.
- У н…ш ч…д…в…й ч…с в…чн… ж…в…й Т…р…с. (У наш час вічно живий Тарас.)
- Яким є це речення за метою висловлювання?
- Прочитайте його так, щоб воно стало питальним.
- Перебудуйте це речення на спонукальне.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання.
- Яку тему ми почали досліджувати?
- Яку річницю ми будемо відзначати 9 березня цього року?
- Про що дізналися з твору, прочитаного на попередньому уроці?
- Про які риси характеру малого Тараса довідались з оповідання? Доведіть рядками з тексту (вибіркове читання).
- Як ви думаєте, над якою темою будемо працювати сьогодні?
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
- Нам надіслали тему дослідницької роботи на сьогодні.
Дитячі роки Тараса Шевченка. О. Іваненко «Тарас у наймах».
- Як ви думаєте, про що розповідається в творі? Шановні науковці, висловіть свої передбачення.
- Головне запитання, на яке ми повинні знайти відповідь впродовж сьогоднішнього дослідження: Завдяки чому бідний сирота Тарас став відомим і знаменитим?
- А ви раніше не задумувались над таким питанням?
- Щоб відповісти на це питання, потрібно поставити перед собою завдання. Виконуючи їх, ми знайдемо відповідь на головне питання дослідження.
- Поставте завдання до роботи. (Відповіді учнів)
Завдання дослідницької роботи
1. Опрацювати оповідання О. Іваненко «Тарас у наймах».
2. Дослідити, які почуття переживав головний герой твору.
3. Відтворити почуття героя твору в інсценізації.
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Як ви думаєте, чому Оксана Іваненко вирішила написати твір про Шевченка?
- Дослідіть довідку членів інформаційного відділу і знайдіть відповідь на це питання.
1. Повідомлення про О. Іваненко
- Народилася письменниця 13 квітня 1906 року в сім'ї письменника і вчительки.
- «Я народилася в Полтаві,— писала у своїх спогадах Оксана Дмитрівна. — І'мя Тараса Шевченка з перших кроків було мені відоме і близьке. З малих років знала «Реве та стогне», «Заповіт», «Садок вишневий коло хати», тому що їх завжди у сім΄ї співали і дорослі, і діти.
- Зростала дівчинка гарним оповідачем і неабияким казкарем. Першу свою казку Оксана Дмитрівна Іваненко написала у шість років.
- Навчалася в жіночій гімназії, а закінчувала радянську робітничу школу. 1922 року вступила до Полтавського інституту народної освіти і почала працювати вихователькою дитбудинку.
- Художньої літератури для дітей бракувало. І Оксана пише для своїх малих вихованців казки, вірші, оповідання, п'єси.
- Видала велику кількість книжок для дітей та юнацтва:
- «Майка та жабка», «Дитячий садок», «Черевички», «Лісові казки», «Великі очі», «Джмелик» та інші.
- Прожила Оксана Іваненко 91 рік. Померла 17 грудня 1997 року в Києві.(Під час доповіді демонструються фотографії, книги)
- То чому Оксана Іваненко вирішила написати твір про Шевченка?
2. Словникова робота
- А щоб ґрунтовно опрацювати оповідання, потрібно дослідити слова, що будуть зустрічатись у творі.
робитиму голодний дяк
прибиратиму обідраний аркушик
колотиму сумний козачок
шкодував хороший управителя
мріяв письменний сестричкам
погодився бідний найми
- Читання «луною» за вчителем.
- Прочитайте пошепки.
- Що помітили, читаючи колонки слів?
- Прочитайте дієслова.
- Прочитайте іменники.
- Прочитайте прикметники.
- Підберіть синоніми до слів: колотиму, козачок.
- Які слова не вживаються в наш час? Чому?
3. Ознайомлення з оповіданням «Тарас у наймах».(Читають підготовлені учні).
- Визначте дійових осіб твору.(Завдання перед читанням)
- Які слова незрозумілі?
4. Самостійне читання.
- Читаючи, шукаєте відповіді на питання:
І ряд – Що побачили?
ІІ ряд – Що почули?
ІІІ ряд – Що відчули?
5. Перевірка сприймання з елементами вибіркового читання.
– Що побачили? Доведіть рядками з тексту.
– Що почули? Доведіть рядками з тексту.
– Що відчули? Доведіть рядками з тексту.
- Якою була найбільша мрія хлопчика?
- Заради чого Тарас погоджувався на будь-яку роботу?
- Чому Тарас втік від так званих вчителів?
- Чим закінчились пошуки хлопця?
6. Робота в групах.
Завдання на вибір
1. Підготуйте інсценізацію «Тарас і його вчителі». (Відділ відтворення реальних подій).
2. Підготуйте рекламу книги О. Іваненко «Тарасові шляхи». (Рекламний відділ).
3. Уявіть, що ви малий Тарас. Перекажіть від імені Тараса три останні абзаци тексту. (Інформаційний відділ).
4. Виберіть риси характеру, притаманні малому Тарасу.
(Доброта, скупість, ненависть, щедрість, лінь, наполегливість, допитливість, уважність, байдужість, мужність, працьовитість). (Відділ людинознавства).
Звіт роботи груп.
Оцінювання
V. Домашнє завдання
І рівень – виразно читати оповідання.
ІІ рівень – переказувати.
ІІІ рівень – переказувати оповідання від імені Тараса.
ІVрівень – скласти вірш про Тараса Шевченка.
VІ. Підсумок уроку
- Завдяки чому бідний сирота Тарас став відомим і знаменитим?
- Які риси характеру малого Тараса ви хотіли б виховати в собі?
- Чи вдалось виконати завдання дослідницької роботи?
- Оцініть свій вклад у дослідницьку роботу згідно таких критеріїв:
o Активність (3 бали)
o Правильність (3 бали)
o Старанність (3 бали)
o Творчість (3 бали)
- Яке питання ви б хотіли дослідити на наступному засіданні дослідницької літературної лабораторії?


