Міністерство освіти і науки України

Територіальний відділ освіти, молоді та спорту

Шевченківського району

управління освіти і науки

департаменту освіти і науки, молоді та спорту

Запорізької міської ради

Запорізький ліцей №34

Запорізької міської ради

Запорізької області

Урок природознавства у 1 класі

НА ТЕМУ:

Вода та її властивості.

Демонстрація

властивостей води

Розробила і провела:

вчитель початкових класів

Запорізького ліцею №34

Білик Надія Миколаївна

спеціаліст вищої категорії

«старший учитель»

Запоріжжя 2013

Тема. Вода та її властивості.

Демонстрація властивостей води.

Мета. Ознайомити дітей з деякими властивостями води.

Формувати уявлення про зміни станів води.

Виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання. Ноутбук, екран, проектор, склянки з водою та речовини для

дослідів.

Хід уроку

І. Фенологічні спостереження

- Який сьогодні день тижня?

- Чи світить сонечко?

- Чи йде дощ?

(Відмітити у календарі спостережень

за погодою)

- Подивіться у вікно на наше дерево. Які

зміни ви бачите?

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Давайте пригадаємо:

- Що таке природа? (Все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людини)

- Яка буває природа?(Жива і нежива)

- Що належить до неживої природи?

- З якими обʼєктами неживої природи ми познайомились на минулих уроках? (Сонце, повітря)

- Яку роль у природі виконує сонце?

- Яке значення має повітря?

- А які властивості повітря ви запамʼятали?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо ще про один обʼєкт неживої природи. Про який? Відгадайте:

Мене пʼють,

мене ллють,

усім потрібна я.

Хто я така? (Вода)

- Де ми можемо побачити воду?

- Отже мова сьогодні на уроці йтиме про воду. Що ж цікавого може бути в звичайнісінькій воді, яку ми бачимо кожного дня і користуємось багато разів на день? Допоможе нам у цьому розібратись Карасик Золотенко.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ІV. Сприйняття й осмислення нового матеріалу

1. Слухання казки від Карасика Золотенка.

- Карасик хоче розповісти нам казку.

Давайте послухаємо.

(Діти слухають казку)

Розлютився злий чарівник, що не зміг Сонце вкрасти. Та й вирішив він тоді всю воду на землі випити.

Спочатку випив струмки. Потім за річки взявся. Але побачило це Сонце. Засвітило яскравіше, і вся вода зникла. Ніби її й не було. Тільки білі хмари на синьому небі виблискують. Чаклун до них – а вони почорніли і рясний дощ пішов. Він до дощу, а мороз дощ на сніг перетворив. Злодій до снігу – а то вже лід.

Не встиг чарівник за лід ухопитися, як той розтанув, і знову веселі струмочки потекли. А деякі з них, про всяк випадок, під землю заховалися…

- Коли вода буває рідиною?

- Якою стає вода, коли сильний мороз?

- Коли вода перетворюється на хмаринку?

2. Дослідницька лабораторія.

- Перейдемо до дослідницької лабораторії. Сьогодні тут розглядаємо яку тему? (Вода)

- Коли Карасик Золотенко розповідав вам казку, він говорив про те, як крапельки води перетворилися на …(пару) і стали … (хмаринками).

Спочатку вони були якого кольору? (білими). А потім … (почорніли) і з них пішов дощ. Згодом чаклун дощ перетворив на … (сніг).

(На дошці зʼявляються записи: Хмари дощ сніг)

- У фізиці, науці, яку ви будете вивчати в старших класах, говорять, що вода має три стани: рідкий, твердий, газоподібний.

- Карасик цікавиться, чи зрозуміли ви його? Чи зможете малюнки із зображенням різних станів води розподілити і сказати, який стан має вода?

(Діти беруть малюнки, пояснюють, який стан води зображено і розміщують на дошці у відповідну ячейку)

V. Динамічна пауза

VІ. Дослідницька діяльність

Дослід 1. Понюхати воду в склянці. Висновок. Вода без запаху.

Дослід 2. - А яка ж вода на смак? Покуштуйте. Солодка? Кисла? (Ні) Висновок. Вода без смаку.

Дослід 3. Опустити у воду ложку.

- Чи добре її видно?

- Про яку властивість води це свідчить? Висновок. Вода прозора.

Дослід 4. - Діти, а якого кольору вода? Червона? Синя? Зелена?

Висновок. Вода безбарвна.

Дослід 5. Налити воду у високу склянку, у широку, у блюдце.

- Яку форму мала вода у високій склянці? А в широкій?

- Яку форму набула у блюдці?

- Чи має вода-рідина свою форму?

- Зробимо висновок. Вода-рідина не має форми (набуває форму

посудини, в яку її наливають).

Дослід 6. Виллємо трохи води на тарілку.

- Що трапилося з водою? (Розтікається) Висновок. Вода текуча.

- То ж які властивості має вода?

VІІ. Узагальнення та закріплення знань

1. Гра «Закінчи речення»

Вода – це дощ, …, …, … (річка, океан, море)

Замерзла вода – це …, …, … (сніг, лід, бурулька)

Вода не має – …. (форми)

Хмари – це … (водяна пара)

2. Робота в зошиті.

ІІ. Підсумок уроку

- З якою темою познайомились на уроці?

- Що нового ви дізнались про воду?