Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема: Однорідні та неоднорідні означення.
ТЕМА: Однорідні та неоднорідні означення.
МЕТА: пояснити відмінність між однорідними і неоднорідними означеннями, формувати вміння розрізняти їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними означеннями;
розвивати увагу, уяву, логічне й образне мислення, пам’ять;
виховувати любов до української природи, бережливе ставлення до неї.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ОБЛАДНАННЯ: алгоритм, підручник, роздаткові картки, записи на дошці.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Лінгвістичний диктант
- Однорідними можуть бути... (головні і другорядні члени речення)
- Між собою однорідні члени речення за змістом...(рівноправні)
- Види зв’язку між однорідними членами речення...(сполучниковий сурядний, безсполучниковий, змішаний)
- За будовою однорідні члени речення можуть бути...(поширені, непоширені)
- Не є однорідними членами речення...(повторювані слова, фразеологізми)
- Розділові знаки, які ставляться між однорідними членами речення...(кома, крапка з комою)
Вид перевірки – взаємоперевірка.
2. Робота з мовним матеріалом
Із поданих речень випишіть ряди однорідних членів, складаючи їх схеми.
Зразок. Свіжа зелень розгойдалась, розгулялась, поплила.

1. Підійде дядько з батогом у руках, уважно обдивиться бублики, калачі, паляниці.
2. Моря і гори, і відроги перед очима постають.
3. В хаті пахло чебрецем, свіжою травою.
4. А ще сумніше в темний, довгий, холодний вечір.
( Морфологічний розбір та за будовою свіжою, холодний)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Бесіда
- Якою частиною мови є однорідні члени в останньому реченні?
- Яку синтаксичну роль виконує в цьому реченні прикметник?
- Які розряди прикметників за значенням вам відомі?
(Якісні, відносні, присвійні)
2. Розподільний диктант
Записати слова у три колонки, відповідно до якого розряду за значенням вони належать.
Широкий, дерев’яний, Оленчин, стрункий, гарний, зимовий, золотий, весняна, лисячий, братове, бабусина, щаслива.
ІV. Повідомлення теми, мети, постановка проблемного питання.
- За якими ознаками слід розрізняти однорідні і неоднорідні означення?
V. Вивчення нового матеріалу
Матеріал для спостереження (записано на дошці):
Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі.
І на злість недобрій, темній силі журавлі кричать на небосхилі.
(Синтаксичний розбір речення)
1. Бесіда.
- Які однорідні члени в поданих реченнях?
- Чим вони виражені?
- Назвіть художні означення (епітети).
- Яка інтонація і розділові знаки в наведених реченнях?
2. Опрацювання теоретичного матеріалу § 22.
- Прочитати матеріал параграфа; доповнивши свої знання про однорідні й неоднорідні означення, створити алгоритм.
Визначення однорідного й неоднорідного означення.
Алгоритм
Характеризує предмет за однією і тією самою ознакою
ТАК (однорідне) НІ (неоднорідне)
Стоїть після означуваного слова
ТАК (однорідне) НІ (неоднорідне)
![]()
Наступне означення конкретизує, підсилює попереднє
ТАК (однорідне) НІ (неоднорідне)
![]()
Вимовляється з перелічувальною інтонацією
ТАК (однорідне) НІ (неоднорідне)
VІ. Закріплення матеріалу.
1. Вправа № 000 - коментовано
2. Робота по рядах в парах. Гра “Хто швидше?”
Творче завдання.
І ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Сонячний промінь постукав увікно.
Сонце дивилося знеба.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Радісна бентежна (пора)
Чиста, свіжа, солодка (вода)
ІІ ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Навколо нависалихмари.
Трава блищаларосою.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Перший шкільний(день)
Бадьорий, збуджений, піднесений (настрій)
ІІІ ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Завтра будепогода.
Нанебо зійшов місяць.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Тихе блакитне (небо)
Нестримний, рвучкий (вітер)
3. Переклад з російської мови
- Подані слова перекласти українською мовою, скласти з ними речення
Утро, воздух, дышать, зимнее, чистый, морозный, приятно.
(Зимового ранку приємно дихати чистим морозним повітрям.)
- Підкресліть означення. Визначте однорідні вони чи ні.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Питання до учнів:
- Над якою темою працювали на уроці?
- За якими ознаками слід розрізняти однорідні і неоднорідні означення?
2. Оцінювання учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити теоретичний матеріал § 22.
2. Вправа 261.
3. Виписати з художніх творів три речення з однорідними означеннями і три речення з неоднорідними.
РОЗДАТКОВІ КАРТКИ
І ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Сонячний промінь постукав увікно.
Сонце дивилося знеба.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Радісна бентежна (пора)
Чиста, свіжа, солодка (вода)
ІІ ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Навколо нависалихмари.
Трава блищаларосою.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Перший шкільний(день)
Бадьорий, збуджений, піднесений (настрій)
ІІІ ряд
- Подані речення поширити неоднорідними та однорідними означеннями.
Завтра будепогода.
Нанебо зійшов місяць.
- Скласти речення з поданими групами прикметників
Тихе блакитне (небо)
Нестримний, рвучкий (вітер)


