Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Середня загальноосвітня школа №2-
загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів
Життєві цикли
Методична розробка уроку біології
(11 клас, рівень академічний)
учителя біології, спеціаліста вищої категорії
Ігнатенко Олени Сергіївни
Новомосковськ -2012
Мета уроку:
Навчальна:
§ формування поняття про життєві цикли;
§ формування поняття про прості і складні життєві цикли на прикладі представників царств Рослини та Тварини.
Розвивальна:
§ розвиток навичок пояснювати біологічні процеси та порівнювати їх (знаходження причинно-наслідкових зв’язків);
§ розвиток вміння пошуку інформації з різноманітних джерел;
§ розвиток вміння самостійно складати схеми життєвих циклів;
§ розвиток комунікативної компетентності.
Виховна:
§ формування інтересу до вивчення біології;
§ виховання свідомого ставлення до свого здоров’я;
§ виховання поваги до всіх без винятку форм різних етапів життєвого циклу тварин і рослин;
§ розширення кругозору учнів.
Технологія розвитку критичного мислення
Тип уроку: урок вивчення й первинного закріплення нових знань
Форма проведення: урок-пошук знань
Обладнання:
§ підручник біології рівня стандарту, академічного рівня (автор ін, іна, 2011 р.), комплексний довідник «Біологія. Крок до ВНЗ»;
§ медіатекст Вікіпедії;
§ малюнки, схеми життєвих циклів рослин та тварин;
§ відеоролик з Інтернету «Розмноження мохів»;
§ презентація до уроку у форматі PowerРoint.
Міжпредметні зв’язки: ботаніка, зоологія, екологія, основи здоров’я, інформатика.
Ключові поняття уроку: онтогенез, життєвий цикл, простий життєвий цикл, складний життєвий цикл, чергування поколінь
Конструктор уроку
№ | Етап уроку | Форма реалізації | Кінцевий результат |
1. | Організаційний момент | Привітання класу, перевірка готовності учнів до уроку | Налаштування класу на роботу |
2. | Мотивація навчальної діяльності | Шпаргалка з теми, що вивчається | Формування в учнів мотиваційного поля; створення проблемної ситуації для підвищення інтересу пізнання нового |
3. | Визначення теми і мети уроку | Складання плану вивчення теми | Формулювання навчальної проблеми та через неї теми і мети уроку |
4. | Актуалізація опорних знань | Біологічна розминка | Відтворення біологічних термінів, які необхідні для опанування теми уроку |
5. | Вивчення нового матеріалу | ||
5.1. | Надання первинної інформації | Евристична бесіда, робота з терміном, складання загальної схеми «Життєвий цикл» | Формування загального уявлення про життєві цикли |
5.2. | Відпрацювання набутої інформації на прикладі схем простих життєвих циклів рослин та тварин | Аналіз шаблонних схем | Засвоєння навчального матеріалу, вивчення ключових питань нової теми |
5.3. | Формування поняття про еволюцію складних життєвих циклів рослин – представників різних систематичних груп | Керована практика, самостійне складання схем ЖЦ за малюнками, відеороликом, заповнення узагальнюючої таблиці (через аналіз складних циклів) | Розвиток критичного мислення, навичок аналізу та синтезу навчального матеріалу |
5.4. | Відпрацювання навчального матеріалу про складні життєві цикли тварин | Робота у міні-групах | Розвиток навичок роботи з різними джерелами інформації, вміння аналізувати та пояснювати біологічне значення життєвих циклів |
6. | Перевірка первинного засвоєння нових знань | Заповнення порівняльної таблиці «Прості та життєві цикли» | Розвиток навичок аналізу біологічних процесів |
7. | Самооцінка діяльності на уроці | Заповнення листа самооцінки | Розвиток самооцінки школярів, вміння адекватно оцінювати результат власної діяльності |
8. | Домашнє завдання | Робота з матеріалом параграфа, завдання на вибір учнів | Сприяння розумінню учнями цілей, змісту й способів виконання домашнього завдання; індивідуалізація навчання, розвиток творчих здібностей учнів на уроці біології |
9. | Рефлексія | «Мікрофон» | Перевірка емоційного настрою учнів наприкінці уроку; аналіз результативності заняття |
КОНСПЕКТ УРОКУ
1. Організаційний момент
Привітання класу, перевірка готовності учнів до уроку (слайд 1).
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Проблемна ситуація «Шпаргалка з теми «Індивідуальний розвиток організмів» (слайд 2)
Завдання: перетворити малюнки на основні підтеми, що вивчалися;
назвати тему, яка все ще залишилася поза зоною уваги учнів.
2.2. Ознайомлення з державними вимогами до навчальної діяльності учнів з теми «Життєві цикли» (слайд 3)
3. Цільова установа
3.1. оголошення учнями мети уроку, складання плану вивчення теми (слайд 4 );
3.2. пояснення роботи з листом самооцінки (слайд 5).
4. Актуалізація опорних знань (слайд 6 )
«Біологічна розминка»
Завдання: дати визначення біологічних понять, що вивчалися протягом усієї теми.
5.Вивчення нового матеріалу
5.1. Надання первинної інформації з теми
Евристична бесіда «Життєвий цикл та онтогенез»
§ Роз’яснення суті поняття онтогенезу, життєвого циклу на логічній схемі (слайд 7);
§ робота з терміном «життєвий цикл» (слайд 8);
§ робота зі схемою «Типи життєвих циклів» (слайд 9);
5.2. Відпрацювання набутої інформації на прикладі схем простих життєвих циклів рослин та тварин
Аналіз схем простих життєвих циклів рослин та тварин (слайд 10-13).
5.3. Формування поняття про еволюцію життєвих циклів рослин – представників різних систематичних груп
§ керована практика (робота зі схемами складних життєвих циклів рослин, складання схем по текстам та відеофрагменту) (слайд 14-22);
§ заповнення узагальнюючої таблиці (через аналіз складних циклів) «Еволюція життєвих циклів рослин» (слайд 23-24);
§ формулюровка висновків.
5.4. Відпрацювання інформації про складні життєві цикли тварин (робота у групах) (слайд 25-36)
§ Інструктаж щодо роботи у групах;
§ отримання завдань;
§ відпрацювання алгоритму виконання завдання;
§ презентація роботи груп;
§ підведення мікропідсумків етапу уроку.
6. Перевірка первинного засвоєння нових знань
6.1. заповнення узагальненої таблиці «Характеристика життєвих циклів (слайд 37);
6.2. перевірка результатів (слайд 38).
7. Самооцінка діяльності учнів на уроці (слайд 39)
§ заповнення листа самооцінки;
§ перевод набраних балів у шкалу шкільних оцінок.
8. Домашнє завдання (слайд 40)
• §25, прочитати, проаналізувати схеми життєвих циклів. Усно відповісти на запитання, стор. 149
• §21-24, повторити біологічні терміни
На вибір:
• Підготувати схему життєвого циклу рослини або тварини, вміти аналізувати (шаблон або скласти за текстом)
• Виготовити шпаргалку за темою “Індивідуальний розвиток організмів” (А-4)
Коментар учителя:
ü пошук готової схеми життєвого циклу виду рослини або тварини та її пояснення (репродуктивний рівень);
ü самостійне складання схеми життєвого циклу за текстом (пошуковий рівень, застосування отриманих знань на практиці);
ü виготовлення шпаргалки з теми (творчий рівень, застосування отриманих знань у нестандартній ситуації)
9. Рефлексія (слайд 41-42)
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці …
• я дізнався…
• я зрозумів…
• я навчився…
• найбільший мій успіх-це…
• найбільші труднощі я відчув…
• я не вмів, а тепер умію…
• я змінив своє ставлення до…
• на наступному уроці я хочу…
Додаток 1
Лист самооцінки навчальної діяльності учня
№ | Етап уроку | Кількість балів | |
макс. | фактично | ||
1 | Біологічна розминка | по 0,5 б | |
2 | Участь у бесіді “Життєві цикли рослин” | 2 | |
3 | Заповнення таблиці “Еволюція життєвого циклу рослин” | 3 | |
4 | Робота у групах “Життєві цикли тварин” | 2 | |
5 | Презентація роботи групи | 2 | |
6 | Закріплення знань, заповнення таблиці | 2 | |
Всього: | 12 |
Додаток 2
Біологічна розминка
розмноження | гаметофіт | ембріогенез |
зигота | спермій | онтогенез |
нестатеве розмноження | спорофіт | подвійне запліднення |
спора | запилення | метаморфози |
гамети | запліднення | гермафродити |
копуляція | антеридії | партеногенез |
яйцеклітина | архегонії | спорангії |
Додаток 3
Життєвий цикл – це ___________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Додаток 4
Еволюція складних життєвих циклів рослин
Водорості | Мохи | Папороті | Голонасінні | Квіткові | |
Тип життєвого циклу | |||||
Домінування спорофіту/ гаметофіту | |||||
Наявність додаткових умов | |||||
Редукція покоління |
Додаток 5
Завдання для роботи у малих групах
1 група
• складіть схему життєвого циклу метелика махаону (можна скористатися стор.133);
• вкажіть тип розвитку;
• охарактеризуйте стадії розвитку за середовищем існування, типом живлення;
• поясніть біологічне значення додаткової стадії розвитку;
• визначте тип життєвого циклу.
2 група
• за текстом підручника старого (стор.183) опишіть схему життєвого циклу медузи аурелії;
• визначте його тип, доведіть свою думку;
• поясніть значення такого життєвого циклу для збереження виду.
3 група
• Скористуйтеся комплексним довідником “Біологія. Крок до ВНЗ”;
• складіть схему життєвого циклу паразитичних червів на прикладі печінкового сисуна;
• визначте чергування поколінь, поясніть свою думку;
• назвіть постійного та проміжного хазяїна сисуна;
• вкажіть біологічне значення складного життєвого циклу паразитичних червів;
• поясніть значення знань про життєві цикли паразитичних червів для людини.
4 група
• ознайомтеся з інформацією Вікіпедії;
• за текстом складіть схему життєвого циклу рабдитису;
• вкажіть покоління, що чергуються у ньому;
• знайдіть відмінності зазначених поколінь;
• визначте тип життєвого циклу.
Додаток 6
Інформація з Вікіпедії
Рабдитис (Rhabditis или Rhabdonema) — род червей семейства угриц (Anguillulidae), класса круглых червей или нематод (Nematodes).
Этот род интересен в биологическом отношении.
А именно: одно поколение является раздельнополым и диморфным (т. е. самцы отличаются от самок и по наружному виду), ведет свободный образ жизни и было описано под названием Rhabditis, а другое, сменяющее его поколение — является гермафродитным, ведет паразитический образ жизни и было описано как самостоятельный род под названием Rhabdonema, пока более внимательное изучение истории развития не показало, что это только два чередующихся поколения одного рода.
Так, например, в легких лягушек и жаб паразитирует гермафродитная стадия Rhabdonema nigrovenosum (описанная прежде под названием Ascaris nigrovenosa), достигающая 30—40 мм. длины, которая развивает сначала сперматозоиды, а затем яйца. Последние оплодотворяются, и внутри червя, т. е. в его матке, из них развиваются зародыши, рождающиеся живыми. Они попадают в кишечник лягушки и вместе с пометом выходят из нее наружу. Попадая в воду, сырую землю или гниющие вещества зародыши проделывают линьку и достигают половой зрелости, превращаясь в раздельнополое (рабдитное) поколение — Rhabditis, отличающееся от предшествовавшего (рабдонемного) поколения не только общей организацией, но и величиной (достигая лишь до 1 мм. в длину). Это поколение живет на свободе в сырой земле или в иле; после оплодотворения в самках развиваются личинки (летом 4, зимой 2), которые выедают все внутренности матери. Для дальнейшего развития они должны попасть в легкие лягушки или жабы; проникая через рот и бронхи в легкие, они развиваются там в гермафродитное (рабдонемное) поколение.
Энциклопедический словарь
и . —
С.-Пб.: Брокгауз-Ефрон 1890—1907
Додаток 7
Порівняльна характеристика
простого та складного життєвого циклу
(орієнтовний зразок заповнення таблиці)
План порівняння | ПРОСТИЙ | СКЛАДНИЙ |
Спосіб розмноження | Статевий, нестатевий | Статевий |
Подібність нових генерацій | Не відрізняються будовою чи способом розмноження | Відрізняються видом розмноження, будовою тіла, способом життя, плоїдністю клітин (2n, n) |
Кількість онтогенезів у життєвому циклі | ЖЦ = Онтогенез | Щонайменше два |
Чергування поколінь | - | + |


