Богуславська спеціалізована школа №1 -

загальноосвітній навчальний заклад І - III ступенів

з поглибленим вивченням окремих предметів

Навчальне заняття

Екологічна мандрівка в природу рідного краю

Подорожуємо до зимового лісу

(2 клас)

На конкурс «Мій кращий урок»

Підготувала:

Людмила Іванівна Мороз,

вчитель початкових класів вищої категорії, вчитель-методист

Богуслав

2009 р.

Навчальне заняття

Екологічна мандрівка в природу рідного краю „ПОДОРОЖУЄМО ДО ЗИМОВОГО ЛІСУ "

Матеріал до заняття: С. Носань „ Ялинка ", О. Олесь „ Ялинка ".

Мета: Вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, порівнювати зміст різних творів; збагачувати словник учнів новими словами та виразами; виховувати спостережливість, любов до природи; привчати дітей до мудрого використання природних багатств.

Обладнання: Таблиці для розвитку навичок читання ( складові, слів ), ребуси, ілюстрації із зображенням зимового пейзажу, картки і завдання для групової роботи, ялинка, аудіозапис твору П. Чайковського „ Пори року ".

Тип заняття: навчальне

Хід заняття

I. Організація класу

1) Дзвоник дав усім наказ:

- До роботи швидше в клас. Працюватимем старанно,

Щоб урок пройшов не марно.

2) Привітання з гостями.

3) Зараз, любі друзі, з вами Вирушим в далеку путь. Поспішаєм в ту країну, Що всі казкою зовуть.

II. Підготовка до сприймання нового матеріалу

1. На тлі мелодії П. Чайковського » Пори року " ( грудень ) читається вірш:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Білий день дарує білу ласку,

І розповідає білу казку:

В пишних білих платтях балерини –

Молоденькі сосни та ялини. Не впізнати яблуні та вишні –

Це ж весільні наречені вийшли.

У біленьких чепурних хустинках Мовби помолодшали будинки.

Під ногами - біле покривало,

Небо й те молочно-сивим стало,

Де я? В царстві білої лілеї?

Ні, це іній розпушив алеї.

Кожна гілка в білому намисті, А навколо - тихо й урочисто.

- Куди ж ми з вами потрапили?

- Хто тут господарює? ( Зима )

- Гарна вона господиня, але люди не завжди її люблять за холод, морози, вітрища.

2. Казка Олени Леонтович „ Три сестри ".

- Уважно послухайте, і ви дізнаєтесь, хто ж допоміг Зимі, хто її так прикрасив.
Прийшла Зима. Нема краси навколо. Все засипано снігом. Віхоли гуляють. Морози

тріщать. Холодно, сумно.

Довго думали її три донечки, як зробити так, щоб їхню матінку полюбили люди. І вирішили: найстарша сплела дивне мереживо з білих та срібних ниток і накинула його на дерева, кущі, паркани. Це були іній та паморозь.

Середня кроїти любила візерунки. Вирізала їх із снігу і сипала на землю. Заіскрились вони у променях сонця. І назвали їх ~ сніжинками.

А молодша краще за всіх малювала квіти, дерева, трави. Взяла відерце з крижаною фарбою і срібним пензликом розмалювала вікна будинків.

З того часу і взимку стало красиво.

- Хто ж допоміг?

- Придивіться до зимового пейзажу. Які кольори полюбляє наша гостя?

- Де можна зустріти яскраві кольори ?

(Ягоди калини, горобини, пір'ячко птахів, одяг людей)

Приходить зима не сама, а обов'язково зі своїми друзями.

3. Загадка

Холод нам несе мороку.

У турботах лине будень. Цей останній місяць року Зветься як? Вгадали?

( Грудень) - Чому його так назвали?

( Мокра земля замерзає, утворюються грудки ) А ще його називають ( Читання слів за стрілкою, голосно, тихо) :

Студень ( нижчає температура повітря ) ;
Хмурень (мало сонячних днів ) ;

Мостовик ( замерзають ріки ) ;
Молода зима (часто бувають дощі, як восени ).

4. Скоромовка

Їхав грудень возом, віз місток морозу.

До морозу криги, а до криги - снігу.

5. Хвилинка-цікавинка

- Де ж грудень набрав снігу?

Про це дізнаємось, коли звернемось у довідкове бюро.

Краплинки води під дією холоду перетворюються на пластинки-шестикутники. Це відбувається на висоті 2 км. Летять до землі 30 хвилин і саме тоді стають красунями. Вчені зібрали колекцію фотографій, яка вміщує понад 5000 знімків сніжинок, не схожих одна на одну. Буде можливість - переконайтесь у цьому. 6.Словникова робота

Але що це? Налетів вітер. Підняв наші сніжинки у повітря. Як називається
швидкий рух снігу? ( Хуртовина, хурделиця, завія, заметіль, віхола, метелиця )
7. Гра „ Віднови слова "
СН*Г (Сніг)

СН * Г * П * Д ( Снігопад )

СН * Г * Р ( Снігур )

СН * Г * В * К ( Сніговик )

- Чим особливі ці слова?

- А ось і сніговик із завданнями.

III. Оголошення теми і завдань заняття

Гра „ Розв'яжи приклади „

ЯЛІ-І + ИН + К + А = ЯЛИНКА

Саме так називатимуться два твори, над якими ми попрацюємо на занятті. Ось таку

пригоду в зимовому лісі хочуть нам розповісти Олександр Олесь та два хлопчики.

IV. Опрацювання вірша О. Олеся „ Ялинка "

1. Інсценівка вірша учнями.

2. Перевірка первинного сприймання

- Для чого ж ходив герой до зимового лісу?

- Кого він там зустрів?

3. Самостійне читання

4. Словникова робота

5. Аналіз твору

- Чому зайчик напав на хлопчика?

- Які почуття переживав вухань? 6. Читання вірша в особах V.Фізкультхвилинка

Самомасаж (7 точок )

Вчимося правильно дихати ( носом вдих, на видиху - с, з )

Зліпимо сніжки і трохи пограємось

Подивилися на мене, усміхнулися усі:

Хто готовий до роботи? Хто уважний? Молодці!

- Що ви знаєте про ялинку?
7. Довідкове бюро

а) Ялинка буває заввишки 45 метрів. Має прямий стовбур. Живе 300-500років.
Хвоїнки живуть 5-7 років і опадають неодночасно. З деревини ялини виробляють
папір, музичні інструменти, а також її застосовують у будівництві.

б) Чому саме по ялинку ходив хлопчик?

300 років тому Петро І запровадив новий календар. Новий рік почали зустрічати 1

січня, а домівки прикрашати ялинками. Тому в грудні відкриваються ялинкові

базари.

VI. Опрацювання оповідання Сергія Носаня

- Послухайте, яка пригода трапилась із Сергієм Носанем.

1. Читання вчителем

2. Попередній аналіз твору

- Коли відбувалася подія?

- Хто такий лісник?

- Як його звали?

3. Словникова робота ( на дошці)
Втіха
прикрашаємо
Болісно погомоніли
Красуню нищити

Щонайменше смітник

і

4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання

- З ким зустрілися Оленка і тато?

- Що несла сім'я з базару?

- Які почуття оволоділи лісником? ( Прочитайте )

- Чому він пожалів деревце? (Прочитайте)

- Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника?

- Чи змінила своє ставлення сім'я?

- Прочитайте виділені речення. Чи згодні ви з цими словами?

- Як відсвяткувати Новий рік по-людяному?

На останнє запитання відповідь ви знайдете у фойє школи. Там сьогодні старшокласники підготували вам море варіантів, як прикрасити новорічне свято і не нищити природу.

5. Гра „ Добавлянка "

Щоб ялинок не... ( рубати )

Треба штучні... (купувати )

Штучні красуні разом із... ( нами )

Рік Новий можуть... ( стрічати)

Радість людям... ( дарувати)

Зима багата на свята. Одне з найбільших - святкування Нового року.

6. На новорічне свято обов'язково прийдуть Дід Мороз і Снігуронька - давні друзі
Зими.

- Чи знаєте ви, скільки років Дідові Морозу?

- Точно ніхто не знає. Кажуть, що трохи більше 200. Колись це був сердитий дідуган. Але перевиховався і став щедрим веселуном. А братів - багато.

7. Довідкове бюро

В американців - Санта Клаус,

у французів - пер Ноель,

у німців - Міколаус,

у чехів - Мікулаш.

Зустріч Нового року - давня традиція у всіх народів світу. Проте кожен народ

святкує Новий рік по своєму.

8. Довідкове бюро

В Англії, хто приходить на гостину, приносить і вкидає у камін вуглинку. При цьому гість бажає, щоб родинне вогнище господаря не згасало багато літ.

Італійці в останню хвилину старого року із вікон квартир викидають різний непотріб, навіть меблі.

Кубинці мають звичай у новорічну ніч лити з вікон воду. Старий рік проводжають тисячами маленьких водопадів.

І в нас, на Україні, Новий рік - найулюбленіше свято і дорослих, і дітей. І кожна сім'я готується до нього. Та де б люди на нашій планеті не зустрічали Новий рік, вони бажають один одному здоров'я, миру, щастя.

Сію, сію, посіваю!

З Новим роком Вас вітаю. VII.Підсумок заняття Прочитали... Дізнались.... Запам'ятали....