Тема: Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень.

Мета: Дати дітям уявлення про розповідне речення, учити інтонувати розповідні речення з крапкою і знаком оклику на кінці, збагачувати словниковий запас:

розвивати спостережливість учнів, мову учнів, уяву;

виховувати любов до Батьківщини, до краси осінньої природи.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, різні осінні листочки

призи, ілюстрації із зображенням зими.

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Зачитайте складені речення.

- З якої букви почали писати кожне речення?

- Що поставили в кінці речення?

ІІІ. Закріплення та осмислення нових знань.

1. Повторення поняття про речення та його головні ознаки.

· Робота з текстом.

Залетіла осінь і до нас у клас і запросила всіх на карнавал осінніх барв, бо принесла з собою свої чарівні листочки. І запропонувала вам сьогодні позмагатися – хто більше назбирає листочків за правильні відповіді на уроці, той отримає приз від осені. То що, згодні? Осінь приготувала вам текст про себе, але листочки, кружляючи у повітрі, закрили деякі слова. Починаємо.

- На дошці запис. Прочитаємо його. Чи можна сказати, що ви прочитали текст? Чому?

Прийшла http://*****/images/maple.jpgосінь.

Птахи збираються http://*****/images/maple.jpghttp://*****/images/maple.jpghttp://*****/images/maple.jpg.

Лелеки кружляють http://*****/images/maple.jpghttp://*****/images/maple.jpg.

Вони прощаються http://*****/images/maple.jpghttp://*****/images/maple.jpghttp://*****/images/maple.jpg.

- Доповніть речення словами. Скільки листочків у рядку, стільки слів треба додати.

- Якщо ви це зробите самостійно, осінь подарує вам по два листочки. Якщо ж вам потрібна підказка від осені, які слова вона понакривала листочками, ви її отримаєте. Але тоді, за правильну роботу осінь подарує вам один листочок. Кому дати підказки від осені?(Учитель роздає картки зі словами для довідки:над болотом, у теплі краї, пізня, з рідним краєм).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Зачитайте записані тексти, складені самостійно.

- За допомогою картки.

- Хто з вас бачив, як відлітають птахи у вирій, як вони прощаються з рідною землею?

· Бесіда.

- Скільки речень ви записали в цьому тексті? Доведіть що це речення.

- Як ви позначили початок речення?

- Як ви показали кінець речення?

- Які ще знаки можуть стояти в кінці речення? Від чого це залежить?

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми почнемо вивчати різні види речень, і дуже скоро ви будете знати, коли який знак поставити в кінці речення, і з якою інтонацією промовити речення.

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Прочитайте і скажіть, із скількох речень складається віршик?

C:\Users\HOME\Desktop\images (39).jpgДощик втомився

та й зупинився.

Він поглядає

На ліс та поля.

Запам'ятай!

Речення в якому про щось розповідається або

повідомляється називається розповідним.

У кінці розповідного речення ставиться крапка.

- Прочитайте уважно правило. Запам’ятайте.

- Як називаються речення, в яких про щось розповідається або повідомляється?

- Який знак ставиться в кінці такого речення?

C:\Users\HOME\Desktop\images (39).jpgПри читанні в кінці розповідного речення

робимо паузу та стишуємо голос.

Дощик втомився

Та й зупинився.

Він поглядає

На ліс, на поля.

- Прочитайте, роблячи паузу та стишуючи голос в кінці речення.

- Спишіть перше розповідне речення з вірша.

2. Вибіркове списування.

- Прочитайте другу строфу вірша. Про що в ній говориться?

- Скільки речень в цій строфі?

- Прочитайте, передаючи голосом любов до рідної землі, захоплення її красою. Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речення.

- Чи можна сказати, що ви прочитали розповідні речення? Доведіть.

C:\Users\HOME\Desktop\images (39).jpg

Таке все чисте,

Таке іскристе!

Така вже гарна

рідна земля!

Розповідні окличні речення вимовляються

з особливим почуттям.

На письмі в кінці таких речень

ставиться знак оклику (!).

- Спишіть останнє речення.

- Поміркуйте, яким словом можна замінити вираз рідна земля?

3. Поставте рядки вірша у правильному порядку

- За осінню неминуче настане зима. Все навкруги вкриється снігом.

- Відновіть і прочитайте вірш. Які з цих краєвидів описує поет у своєму вірші?( вчитель вивішує ілюстрації із зображенням зими).

C:\Users\HOME\Desktop\images (40).jpg

Поставте рядки вірша у правильному порядку

з хвилини на хвилину…

і в полі бадилину.

Вже неминуче буде сніг –

Завіє сніг і наш поріг,

- Поясніть розділові знаки в кінці речень.

- Прочитайте виразно вірш.

4. Складання речень.

Склади розповідне окличне речення

C:\Users\HOME\Desktop\images (42).jpgрідна земля гарна

така !

5. Робота з підручником. Вправа 128.

- Прочитайте вірш. Поясніть розділові знаки в кінці речень.

- Які слова близькі за значення ви знаєте до слова лан?

- Замініть в першому реченні вірша слово лани близьким за значенням словом.

- Чи міняється від цього зміст речення?

VІ. Підсумок уроку.

- Про що дізналися на уроці?

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg Тест №1

Речення, у яких про щось розповідається,

повідомляється, називаються …

- розповіддю;

- розповідними;

- повідомленням;

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg Тест №2

Розповідні речення, які вимовляються з

особливою інтонацією, називаються…

- розповідними;

- розповідними окличними;

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg

Тест №3

У кінці розповідних речень слід поставити…

- крапку;

- кому;

- знак оклику;

VІІ. Домашнє завдання.

1. Вивчити правило на с. 62

2. Прочитати правило на с. 63.

3. Виконати вправу 129.