Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

, учитель вищої категорії, старший учитель ЗОШ №9, м. Прилуки Чернігівської області

Тема: Суцвіття. Запилення.

Мета: познайомити учнів з основними типами суцвіть;

- розкрити біологічну роль суцвіть;

- сформувати поняття „запилення”;

- ознайомити учнів з основними типами запилення;

- визначити пристосування квіток рослин до самозапилення та перехресного запилення (вітром, комахами);

- розкрити біологічний зміст і практичне значення запилення;

- продовжувати формувати науковий світогляд ;

- розвивати логічне мислення, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки;

- формувати вміння та навички розпізнавання різних типів суцвіть у рослин та розпізнавати різні способи запилення в рослин за особливостями будови квітки;

- продовжувати здійснювати екологічне, естетичне та природо-

охоронне виховання.

Методи та прийоми:

*інформаційно-рецептивні: бесіда, робота з підручником, розповідь,

демонстрація таблиць, слайдів, відеофрагментів;

*репродуктивний: заповнення таблиці, письмові відповіді на запитання, робота з дидактичними картками, виконання тестових завдання

*проблемно-пошуковий: пошук відповідей на проблемні запитання, формулювання висновків;

* дослідницький: дослідження будови суцвіть, упереджувальні завдання.

Тип уроку: комбінований.

Матеріали та обладнання: комп’ютер, таблиці, гербарний матеріал, відео - файли, дидактичні картки.

Хід уроку

І – 30 хв.

І. Перевірка раніше вивченого матеріалу.

· Тестова перевірка (додаток)

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

· Бесіда

- Які генеративні органи ви знаєте?

- Яку будову має квітка?(повторення складових квітки за малюнком на слайді № 1)

- Які фунції виконують її складові?

ІІІ. Мотивація навчально- пізнавальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку

· Створення проблемної ситуації

Уявіть собі, що ви медоносна бджола, яка збирає пилок і солодкий нектар з квіток лугових рослин. Рано вранці ви пролітаєте над зеленими квітучим лугом. Квітки яких рослин вас більше приваблять?

А якщо квітки дрібні, то як їм привернути вашу увагу до себе? (відповіді учнів)

Покажіть на слайдах квітку кульбаби та соняшника( слайд № 2) (як правило учні показують не окремі квітки, а суцвіття). Таким чином учитель створює проблемну ситуацію.

· Оголошення теми уроку(слайд № 3)

· Оголошення завдань уроку (слайд №4)

ІV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового учбового матеріалу.

· Ознайомлення учнів з поняттям «Суцвіття»

Квітки за розмірами бувають великими і дрібними. Великі квітки зазвичай розташовані на рослині поодиноко (тюльпан, мак). Дрібні ж квітки зібрані у групи (пшениця, береза, морква), ці групи й називаються суцвіттям. Ознайомлення з поняттям суцвіття(слайд № 5)

Суцвіття за розмірами бувають від кількох см. до 14 м

- А чи знаєте яка рослина має найбільше суцвіття?

· Повідомлення учнів.

Рослина пуйя Раймонда трапляється лише на висотах 3 60м. Здалека вона нагадує височенну свічку у спідничці. Ця трав’яниста рослина разом із суцвіттям досягає іноді 15 м. Квітнуть вони лише раз у віці 40-100 років. У час цвітіння вся „свічка” всіяна чудовими білими квітками з приємним запахом. Пуйя має найбільше суцвіття з усіх наземних рослин. Десятки років ця рослина з непримітною розеткою листків готується до „світового рекорду”. І рекорд насправді вражає – іноді висота суцвіття сягає понад 10-12 метрів, діаметр – 2-3 метри. У кожному суцвітті є 8-10 тисяч квіток. Після цвітіння рослина відмирає. Із 6-ти мільйонів насінин може прорости лише декілька, тому ці рослини рідкісні і перебувають під охороною(слайд № 6)

· Пояснення вчителя, колективна робота над заповненням таблиці «Різноманітність суцвіть»

Учитель (пояснює класифікацію суцвіть, схема на слайді зявляється поступово)(слайд № 7).

Учні разом з вчителем розглядають приклади простих та складних суцвіть. Протягом колективної роботи учні заповнюють таблицю різноманітність суцвіть (слайд 8). Під час характеристики суцвіть учитель користується слайдами 9-12

· Підведення підсумків І-30 хв.

- Що таке суцвіття?

- Які типи суцвіть вам відомі?

- Наведіть приклади простих суцвіть?

ІІ 30 хв.

- Що таке суцвіття?

- Які види суцвіть вам відомі?

· Характеристика складних суцвіть (бесіда з елементами розповіді)

Ми з вами розглянули прості суцвіття, а зараз детальніше зупинимось на складних (бесіда, розповідь, демонстрація слайдів №

· Перевірка заповненої таблиці

Після розгляду видів суцвіть перевіряється заповнення таблиці. Для самоперевірки таблиця висвітлюється на екрані (слайд № 15).

· Біологічне значення суцвіть (бесіда з елементами розповіді)

- Діти, , а як ви думаєте, яка роль суцвіть у природі?(учитель вислуховує відповіді учнів, доповнює їх, виправляє помилки та узагальнює відповіді (слайд № 16)

· Підведення учнів до вивчення теми «Запилення»

- Відгадайте загадку, вкажіть яке суцвіття має відгадана рослина (вчитель зачитує загадки, коли учні вказують правильну відповідь, рослина, яка вказана з’являється на слайді № 17)

1.Кругле і гладеньке,

Червоне й солоденьке;

Їв – плювався,

Щасливим зостався.

(Вишня-зонтик)

2.Скатертина кругла,

Як сніг біла,

Зубці навкруг,

Шита без рук, на скатертині цій-

Коровай золотий.

(королиця-кошик)

3.Сидить Марушка в семи кожушках,

Хто її роздягає, той сльози проливає.

(цибуля – зонтик)

4.ЇЇ зустріти можна скрізь:

На луках, в полі, вдома.

За шапкою – голівкою

Ця квіточка знайома.

Одна вдягне рожевеньку,

А інша червоненьку,

А третя – справжня модниця-

Примірює біленьку.

Корисна ця рослина

І корм смачний тваринам.

Ви здогадались, діти?

Ця рослина - ......

(конюшина – головка)

Саме ця рослина змусила багатьох вчених працювати над загадками природи.

Ми вже з вами неодноразово говорили про те, що в природі існує тісний зв’язок між організмами. У XX столітті склалася дивна ситуація. Людина почала активно розорювати луки, щоб отримати більшу кількість земель під сільськогосподарські культури. Аж раптом з’ясувалось, що різко зменшилась кількість насіння, що утворює конюшина. Дивним було й те, що конюшина погано росла біля розорюваних земель. На вашу думку, що сталося?

(Конюшина запилюється джмелями, джмелі живуть у норах на луках, які розорювались)

- Що необхідно для процесу статевого розмноження?

Цветок всю ночь готовит мед,

Пчелу – сластену в гости ждет.

Бери, мол, но, как другу, мне окажи услугу-

Пыльцу мучную эту перенеси соседу ..

- Про яку послугу йдеться у вірші?

· Поняття про процес запилення (бесіда ,розповідь,слайд №18)

· Характеристика типів запилення (бесіда, розповідь, демонстрація слайду № 19)

· Підведення підсумків ІІ-30 хв

- Що ми називаємо суцвіттям?

- Які види суцвіть вам відомі?

- Що таке запилення?

- Які типи запилення вам відомі?

ІІІ 30 хв.

- Які типи запилення вам відомі?

- Які є способи перехресного запилення?

· Перехресне запилення рослин (робота в групах)

Зараз ми з вами більш детально зупинимось на перехресному запиленні вітром та комахами. Для цього ви об’єднаєтесь у дві групи. Одна вивчатиме вітрозапильні рослини, інша – комахозапильні .(робота з підручником ст.114-115) Кожна група заповнює свою колонку таблиці.(слайд № 20)

· Підведення підсумків роботи в групах

- Обговорення результатів роботи групи, яка працювали над вивченням особливостей вітрозапильних рослин. Учні другої групи - заповнюють – відповідну колонку таблицю.

· Демонстрація відеофрагменту «Запилення вітром»(учні повинні переглянути відео фрагмент і з’ясувати, які пристосування є у рослин до запилення вітром)

· Звіт групи, що працювала над вивченням комахозапильних рослин.

(слайду№ 21).

А яка рослина має найбільшу квітку? А як запилюється вона?

· Повідомлення учнів (слайд № 22)

Запилення рафлезії Коли ви йдете джунглями, то можете раптово відчути запах гнилого м’яса. Пройшовши кілька кроків ви побачите величезну чудо квітку – рафлезії(45 см -1 м в діаметрі.)Поять м’ясистих оцвітин оточують глибоку западину з великою кількістю тичинок і маточок, а навколо – страшний сморід. Темно - червона, зі світлими плямами, квітка розпласталась на землі, ніби величезний шматок гнилого м’яса. ЇЇ зовнішній вигляд і запах привертають увагу запилювачів – лісових комах, що живляться трупами тварин. Дослідивши квітку. комахи перенесуть пилок з тичинок на маточку

· Самоперевірка заповнення таблиці(слайд №23)

- А які ще тварини здатні запилювати рослини?

· Демонстрація відеофрагменту «Запилення птахами»

Після перегляду відеофрагменту учні дають відповіді на питання:

- Що приваблює в рослинах птахів?

- Які особливості будови птахів і рослин дають можливість здійснювати цей процес?

· Повідомлення учнів про запилення гризунами (слайд № 24)

Плаский хребет гори, біля підніжжя якої розкинулось місто Кейптаун, дає притулок різноманітним рослинам і тваринам. Густі хмари навколо неї забезпечують високий рівень вологості та сприяють пишному буянні рослинності. На горі багато видів рослин, які належать до родини протейних.

Протея карликова – найкрасивіша серед цих рослин, має дивовижні яскраво – червоні квіти. Але увагу дослідників привернула не краса квітів, а те, що в деяких видів цих рослин квіти розміщені так низько над землею. У 1978 році. ця загадка була розкрита: один біолог знайшов поблизу квіток багато слідів від крихітних лапок, а також нірки біля коріння. Було з’ясовано, що квіти, які звисають низько над землею, поширюють запах прогірклого масла, який підсилюється вночі, коли активізуються гризуни. Тварини, привабливі цим ароматом, знаходять ці квіти і п’ють нектар. На носі залишається пилок, який вони переносять на іншу квітку, що входить до їх раціону. Це ще один приклад, як рослини і тварини можуть мати взаємну вигоду – квіти повністю покладаються на ласунів, що переносять їхній пилок з однієї рослини на іншу, а гризуни одержують за свою” роботу” смачну їжу

-Учитель звертає увагу учнів на відсутність шкідливих видів у природі.

· Перегляд відеофрагменту «Запилення рослин ссавцями»

- Які тварини ще можуть запилювати рослин”

- Як рослини пристосувались до такого запилення

- Вчитель наголошує на взаємозв’язках у живій природі.

· Штучне запилення - розповідь учителя

V. Усвідомлення, узагальнення та систематизація знань.

Дидактичні ігри

- Знайди відповідність (слайд № 25)

- Третій зайвий (слайди № 26-28)

Учням пропоную твердження, які характеризують вітрозапильні та комахозапильні рослини. Вони повинні окремо вибрати ознаки комахозапильних та вітрозапильних рослин (слайд № 29)

Завдання «Знайди помилку»

Навесні я з учнями 7-го класу ходила на екскурсію до лісу. Після екскурсії діти мені здали звіти про неї. Зараз я вам зачитаю один із звітів. А ви допоможіть виправити допущені помилки.

- Літнього ранку ми пішли на екскурсію до лісу. На узліссі першими нас зустріли кущі ліщини, на яких була велика кількість поодиноких жовтуватих квіток. А над ними безліч метеликів, які живилися їх нектаром.

Потім ми побачили дику грушу, яка була прикрашена білими квітами, зібраними у суцвіття волоть.

На галявині мене зустріли поодинокі квіти кульбаби, які тремтіли на вітрі.

В полі разом з дзвониками цвіла конвалія, конюшина. З квітки на квітку конюшини переносили пилок бджоли. А на узлісся зацвіла квітка рафлезії, яка виділяє приємний аромат, приваблюючі до себе запилювачів – джмелів.

VI. Рефлексія (слайд № 30)

Найбільш цікавив на уроці було …

Найбільш мене вразило …

Сьогодні я навчився …

Я хочу дізнатися ….

VIІ. Підведення підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

Природа щедра, усім вистачить її багатств, але за умови, що ми будемо турботливо та бережливо ставитися до неї. Усі полюбляють збирати букети лісових чи польових квітів. Але милувати наше око вони будуть лише декілька днів поки не зів’януть, а потім … потрапляють на смітник. Для природи – це непоправна втрата. Адже, ми зриваємо тисячі, мільйони зачатків нового життя. Зібрані в букети квіти не дадуть насіння. Отже, шанси тих рослин, що залишились дати повноцінне потомство зменшиться. Адже, зривають, як правило, найкращі екземпляри. Пам’ятайте, що до краси можна доторкнутися лише серцем: милуйтесь квітами, які ростуть на луках, узліссі. клумбах, квітниках, а не тими, що гинуть у вазах

· Оголошення домашнього завдання

Опрацювати параграфи 28 – 29, знайти цікаву інформацію про плоди рослин,

підготувати кросворди по вивченому матеріалі (слайд № 31)

Додаток

Тестовий контроль

1.Подвійну оцвітину мають:

а)тюльпан; б) конвалія; в)кропива; г) вишня

2.Квітка, яка має тичинки і маточки, називається:

а)однодомною; б)одностатевою; в) дводомною; г)двостатевою.

3.Тичинка складається з:

а)зав’язі, стовпчика, приймочки; б) чашолистиків та пелюсток;

в)з тичинкової нитки та пиляка

4.До частин квітки не відноситься:

а)черешок; б)тичинки; в)оцвітина; г)маточки

5.Подвійна оцвітина складається з :

а) чашолистиків, пелюсток та тичинок; б)лише пелюсток;

в) як чашолистиків, так і пелюсток; г)лише чашолистиків

6.Просту оцвітину мають:

а)вишня; б)абрикос; в)тюльпан

7.Яйцеклітина дозріває в:

а)зародковому мішку;б)пиляку;в)приймочці

8.Квітка - це видозміна:

а)пагона; б)листка; в)кореня

9.Дводомними називають рослини:

а)з маточковими і тичинковими квітами на одній рослині;

б) з маточковими і тичинковими квітами на різних рослинах;

в)квіти, яких мають як тичинки так і маточки.

10. Приймочка – це верхня частина:

а)тичинки; б) маточки; в) квітконіжки.

11.Знайдіть відповідність між складовими квітки та функціями, які вона виконує:

1.Чашолистики;

2.Пелюстки;

3.Тичинки;

4.Маточка

А. Захищають тичинки і маточки та приваблюють комах;

Б. В них розвиваються спермії;

В. Відбувається розвиток яйцеклітини

Г. Захищають внутрішні частини квітки від ушкоджень, особливо, коли квітка ще не розкрита.