Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

УРОК № 57

Тема: Рівні фігури.

Мета:

навчальна: сформувати поняття многокутника, периметра многокутника, рівних фігур; сформувати вміння розпізнавати та будувати рівні фігури, наводити приклади рівних фігур;

розвиваюча: формувати вміння застосовувати свої знання і власний досвід у нових ситуаціях, формувати ключові компетенції;

виховна: виховувати свідоме ставлення до навчання. 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: лінійка, макети рівних фігур.

Хід уроку

І. Організаційний етап:

Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу. Доцільно перевірити, чи всі учні мають креслярські інструменти.

ІІ. Перевірка домашнього завдання:

Учні розв’язують завдання на дошці.

Поки одні учні працюють біля дошки, інші учні розв’язують кросворд, який заготовлений на одній частині дошки і вправу.

По горизонталі. 1.На лінійці, годиннику, спідометрі, термометрі є... (шкала). 3. Сума всіх ланок ламаної є її... (довжина). 7. Наука, яка вивчає властивості фігур (геометрія). 8. Фігура, яка складається з відрізків, розміщених так, що кінець першого є початком другого, кінець другого — початком третього і т. д. (ламана). 9. Плоска фігура лежить на... (площині). 10. Геометрична фігура, яка не має ні початку, ні кінця (пряма).

По вертикалі. 2. Кожний з відрізків, з яких складається ламана, назива­ють... (ланка). 4. Геометрична фігура, яка лежить між двома даними точками прямої (відрізок). 5. Однією з основних геометричних фігур на площині є... (точка). 6. Геометрична фігура, яка має початок, але не має кінця (промінь). 8. Довжину відрізка вимірюють приладом, який називають... (лінійка).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2. Вкажіть серед наведених відрізків рівні, якщо: АВ = 5 см 3 мм,

СD = 4 м 5 см, РК = 45 см, ЕF = 2 дм 8 мм, TQ = 53 мм, МN = 208 мм.

Після перевіряємо домашнє завдання, що було розглянуте на дошці, коментуючи результати, звертаючи увагу на завдання, що викликали найбільші труднощі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань:

Запитання до класу

1. Яка фігура обмежує многокутник?

2. Які елементи многокутника ви знаєте?

3. Яка з ліній на рис. 54 є ламаною? замкненою ламаною? Назвіть вер­шини і ланки ламаних.

4. В якої з ламаних на рис. 55ланки не перетинаються? Яка з них є замк­неною?

5. Ігровий момент. Учитель. У мене на столі є моделі відрізків і кутів (виготовлені так само з паперу). Як швидко знайти серед них пари рівних відрізків? пари рівних кутів?

II. Мотивація навчальної діяльності:

Підбиваючи підсумки усних вправ, учитель нагадує учням, що ще в початковій школі вони знайомились з поняттями «геометрична фігура», з деякими видами більш складних, ніж відрізок, фігур (трикутник, прямо­кутник тощо). На цьому уроці згадаємо загальне поняття мно­гокутника і основні поняття, що з ним пов'язані, а також зупинимося на понятті рівних фігур.

III. Формування знань:

Учні раніше стикалися з відношенням рівності фігур: оперували поняттями «рівні відрізки», «рівні кути» тощо. Тому доцільно узагальнити вже відоме учням, пригадати з ними, де і коли вони вживали поняття «рівні фігури», як визначали рівність двох фігур. (Наприклад, виготовлення аплікацій.)

Корисно продемонструвати учням рівні фігури, виготовлені, наприклад, з картону, а не тільки їх зображення в підручнику. Можна запропонувати учням виготовити різноманітні рівні фігури (якщо є можливість, у класі, в іншому випадку – вдома).

Корисними є вправи на ілюзії зору (див. додатковий матеріал до уроку), які переконують учнів у необхідності перевіряти правильність висновків, зроблених на основі спостережень. (Пізніше учні зрозуміють, що й вимірювання не завжди є підставою для переконливих висновків, що надійним засобом для ствердження істини є тільки доведення.)

Важливо звернути увагу учнів на безліч рівних фігур у навколишньому середовищі, на те, що це не випадковість, а необхідність, обумовлена економічністю і зручністю виготовлення та заміни окремих деталей.

У зошитах учні можуть зробити такі записи і креслення (рис. 55):

Два многокутники називають рівними, якщо вони суміщаються при накладанні.

Дві фігури називаються рівними якщо вони суміщаються при накладанні.

Чотирикутники ABCD і MNPK рівні.

IV. Закріплення знань. Формування вмінь:

1. Виконання усних вправ:

1. Учитель. Стьопа Смєкалкін вдома накреслив п'ятикутник, потім вирізав його. Як тепер швидко намалювати п'ятикутник, що дорівнює даному?

2. Вправи для письмового виконання:

1. Побудуйте на аркуші в клітинку який-небудь многокутник. Обміняйтеся із сусідом по парті аркушами і побудуйте фігуру, що дорівнює зображеній.

2. Порівняйте периметри двох прямокутників, якщо сторони одного — 4 см і 6 см, а другого — 3 см і 7 см. Чи рівні ці прямо­кутники?

3. Периметр квадрата 16 см, периметр прямокутника теж 16 см. Чи рівні ці фігури?

4. Для цього завдання учитель готує на дошці рисунок. На рисунку AOB = 30°, 4 = 60°,

BO MN. Знайдіть рівні кути.

5. ΔABC = ΔMNK.PΔABC = 48 см, MN = 12 см, МК = 20 см. Знайдіть NK.

6. ΔАВС = ΔMNK, A = 70°, N = 90°, C = 20°. Знайдіть невідомі кути трикут­ників.

Цікаві факти

ІЛЮЗІЇ ЗОРУ

1) На рис. 1 довжини трьох відрізків здаються різними. Проте ці відрізки рівні (див. рис. 2).

http://gdz-ukr.ucoz.ua/_nw/1/s.jpg

2) Круги, розташовані в центрі рисунків, здаються різними. Проте вони рівні.

http://gdz-ukr.ucoz.ua/_nw/1/s.jpg

3) На рисунку білий квадрат на чорному фоні здається більшим, ніж чорний квадрат на білому, фоні. Проте ці квадрати рівні.

Можна запропонувати учням переконатися в тому, що круги на рис. З і квадрати на рис. 4 рівні, безпосередньо накладанням фігур. Для цього потрібно виготовити ці рисунки на окремих аркушах, один з яких може бути прозорим.

Після цього з учнями слід провести практичну роботу, під час якої вони краще узагальнять навчальний матеріал.

7. Виконання практичної роботи:

Учитель роздає учням паперові моделі різних за видом многокутників. Завдання:

1) Серед наявних фігур виберіть п'ятикутник [шестикутник].

2) Побудуйте в зошиті фігуру, що дорівнює обраній вами.

3) Позначте побудований многокутник.

4) Виміряйте його сторони і кути. Зробіть відповідні записи.

5) Знайдіть периметр многокутника. Чому дорівнює сума його кутів?

Організувати перевірку практичної роботи можна шляхом взаємоперевірки. Після цього вчитель збирає роботи для остаточної перевірки й оцінювання.

Учитель обирає один із двох варіантів проведення цього етапу уроку залежно від рівня підготовленості учнів, наявності часу тощо. Виконання практичної роботи дає змогу оцінити роботу кожного учня.

За наявності часу можна провести обидва види роботи.

V. Підсумок уроку:

Вчитель ще раз повторює (називає) разом з учнями основні поняття, які були розібрані на уроці.

VI. Домашнє завдання:

1. Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.

2.  Виконайте вправи:

1) Побудуйте восьмикутник АВСDEFRO. Сполучіть відрізком вершини B і F. Назвіть многокутники, які утворилися шляхом цього поділу. Скориставшись клітинками зошита, побудуйте два многокутники, кожен з яких дорівнює утвореним.

2) Порівняйте периметри двох прямокутників, якщо сторони одного — 4 см і 6 см, а другого — 3 см і 8 см. Чи рівні ці прямо­кутники?

3) Периметр квадрата 36 см, периметр прямокутника теж 36 см. Чи рівні ці фігури?

4) ΔABC = ΔSBF.PΔABC = 56 см, SB = 14 см, SF на 7 см більша за SB. Знайдіть BF.