Макіївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 57

Донецької області

урок технічної праці

з використанням інформаційних технологій

у 7 класі за темою:

„Основи графічної підготовки. Прямокутне проеціювання”

Апробація електронного засобу навчального призначення

„Трудове навчання” (технічні види праці). Версія 1.0 ТОВ „Карвалі” 2007.

E:\АпробацияАвтор -

учитель технічної праці Яркович Ю. М.

МАКІЇВКА – 2009

Тема уроку: Основи графічної підготовки. Прямокутне проеціювання.

Мета уроку: навчальна ( ознайомити учнів з правилами виконання креслення в системі прямокутних проекцій, навчити учнів виконувати проекції предметів на кресленнях (проеціювання на три площини), визначити необхідну та достатню кількість виглядів виробу на кресленні.

розвивальна (розвивати просторову уяву учнів, конструкторські здібності, вміння аналізувати форму предмету за його кресленням, прищеплювати навички самоконтролю).

виховна: виховувати охайність, формувати працьовитість, організованість, наполегливість.

Тип уроку: урок введення нових знань, творчий урок оргдіяльного типу.

Методи і прийоми: словесні методи навчання: пояснення, розповідь; практичні методи навчання: вправи (коментовані, тренувальні за зразком, творчі); прийоми викладання: завдання, показ зразка; прийоми учіння: слухання, задавання питань; прийоми педагогічного впливу: похвала, зауваження, власний приклад, стимулювання конкуренції між учнями.

Обладнання уроку: робочий зошит, олівець, гумка, лінійка, кутники, циркуль, навчальні плакати, макети, інструкційні карти, зразки креслень, ком’ютери IBMPC (10 одиниць), проектор, екран, ППЗ „Трудове навчання” (технічна праця) 7кл. Версія 1.0 ТОВ „Карвалі” 2007.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Ключові слова: прямокутне проеціювання; фронтальна, горизонтальна, профільна площини; проекція.

Міжпредметні зв’язки: геометрія, образотворче мистецтво.

Перебіг уроку (60 хв.)

І. Організаційний момент (1 – 2 хв.).

Привітання. Перевірка присутності школярів та готовності учнів до заняття (2 – 3 хв.).

Креслення, як відомо, є міжнародною мовою техніки. Важливо, що цю мову читає комп’ютер. Це стало можливим завдяки умовностям і правилам, що установлені Державними стандартами, які узгоджені з діючими міжнародними стандартами. Як відомо, стандарти, які регламентують правила виконання та оформлення креслення, зібрані в Єдину систему конструкторської документації (ЄСКД) і підлягають обов'язковому їх дотримуванню при виконанні креслення. Саме тому тема сьогоднішнього уроку – „Основи графічної підготовки. Прямокутне проеціювання”- є дуже актуальною у наш час. Пропоную працювати на занятті за таким планом:

1. Розширення відомостей про прямокутні проекції предметів на кресленнях (проеціювання на три площини проекції)

2. Аналіз форми предмета за його кресленням.

3. Визначення необхідної та достатньої кількості виглядів виробу на кресленні.

4. Практична робота з ППЗ.

5. Підведення підсумків.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду (5 хв.).

Для того, щоб легше сприймати новий матеріал, Вам знадобляться набуті знання у 6 класі, тому пропоную відповісти на такі запитання:

1. Які вимоги ставляться щодо оформлення креслення (формату, рамки)?

2. Які типи ліній ви знаєте? Назвіть призначення кожної з них?

3. Яких правил необхідно дотримуватися при нанесенні розмірів на кресленні?

4. Згадайте, у якій послідовності виконують креслення?

Отже, у попередньому класі ви дізналися, що в основу побудови зображень на кресленнях покладено метод проеціювання, який полягає в тому, що зображення предмета на площині отримують за допомогою проеціюючих променів. Тобто, якщо предмет розмістити перед плоскою стіною і освітити його ліхтариком, то на стіні утвориться тінь нього предмета. Утворений світловими променями контур предмета на площині можна вважати його проекцією.

Отже, ви пригадали, що утворення зображення предмета на кресленні уявними проеціюючими променями називають проеціюванням Утворене методом проеціювання зображення предмета на площин називають проекцією. А площина, на якій одержують проекцію, називається площиною проекцій.

А тепер дайте відповідь ще на таке запитання: Як залежно від взаємного розміщення проеціюючих променів у просторі розрізняють проеціювання?

Якщо учні не в змозі відповісти на це запитання, то слід пояснити, що коли промені виходять із однієї точки, то проеціювання називають центральним (фотознімки, кінокадри на плівці). Якщо ж проеціюючі промені паралельні між собою, то проеціювання називають паралельним.

Такий вид проеціювання ви розглядали у 6 класі і знаєте, що при паралельному проеціюванні всі промені падають на площину проекції під однаковим кутом. Якщо це будь-який гострий кут, то проеціювання називають косокутним. А у випадку, коли проеціюючі промені перпендикулярні до площини проекції, то проеціювання називають прямокутним.

Учням пропонується дати відповіді на наступні запитання:

1. (на проекційній дошці учням демонструють малюнок, на якому зображена площина з трьома видами проекцій). Як називається кожна з проекцій, зображених на малюнку?

2. Як здійснюють проеціювання плоских предметів? 3. Які предмети вважають плоскими?

Так, проеціюванням на одну площину проекцій одержують проекцій плоских предметів.

Якщо предмет має об'ємну форму, то проеціювання здійснюють на дві площини – фронтальну і горизонтальну.

4. А як здійснюють проеціюванні предметів, які мають складну форму?

ІV. Поясненя нового матеріалу (20 хв.).

(Для пояснення нового матеріалу вчитель використовує попередньо установлений ППЗ та користується проекційною дошкою).

Отже, дві проекції предмета – горизонтальна і фронтальна – досить повно та однозначно визначають на кресленнях форму багатьох предметів, але не всіх. Наприклад, на рис. 1 показано зображення у двох проекціях, які відповідають одночасно декільком предметам. Тобто, і за двома проекціями не завжди можна точно уявити форму предмета.

Рис. 1. Невизначеність форми предмета за двома проекціями

Щоб побудувати креслення, за яким можна уявити єдиний образ зображуваного предмета, користуються трьома площинами проекцій. У цьому випадку до двох відомих вам площин проекції додається ще одна – її називають профільною. Утворену на профільній площині проекцію називають профільною проекцією. Профільна площина проекцій перпендикулярна одночасно горизонтальної і фронтальної площин проекцій. Три взаємно перпендикулярні площини проекцій утворюють тригранний кут (рис. 2). Попарний перетин площин проекцій утворюють три лінії, і виходять із спільної точки О: X, Y, Z, Ці лінії називаються осями проекцій.

Мал. 2. Утворення тригранного кута

Предмет, який проеціюють, умовно вміщують у простір тригранного кута (рис. 3) та послідовно розглядають з трьох боків. За допомогою умовних проеціюючих променів утворюють проекції на кожній площині проекцій.

Горизонтальна проекція

Мал. 3. Проеціювання предмета на три площини проекцій

Щоб побудувати креслення предмета, всі три площини проекцій сумі­щають в одну площину. Для цього горизонтальну площину повертають вниз, а профільну – вправо (рис. 4, а) до суміщення із фронтальною площиною проекцій. Отримане таким чином креслення складається із трьох прямокут­них проекцій предмета (рис. 4, б): фронтальної, горизонтальної, профільної. На кресленні всі три проекції розмішуються у проекційному зв'язку, тобто горизонтальна проекція під фронтальною, а профільна – праворуч від неї. Фронтальна і профільна проекції розміщені на одній висоті. Осі проекцій і проеціюючи промені на кресленні не показують (рис. 4. в).

Мал... 4.а Креслення, що містять проекції предмета.

Мал. 4 в.

Креслення, що містять проекції предмета.

V. Закріплення набутих знань (15 – 20 хв.).

1. Надайте, будь ласка, відповіді на такі питання:

1. Чому за двома проекціями не завжди можна уявити форму предмета?

2. Як називаються проекції, утворені проеціюванням на три площини проекцій?

3. Що таке «проекційний зв'язок»?

2. Практична робота (30 хв.)

Учитель детально пояснює послідовність виконання завдання. Після цього учні сідають за комп’ютери, вмикають ППЗ і починають самостійно вивчати розділ „ПРОЕКТУВАННЯ ВИРОБІВ” за темою : «Прямокутне проеціювання».

v Вступний інструктаж: Допомога учням, які не в змозі працювати з програмою ППЗ. (10 хв.)

У процесі проведення заняття учитель контролює вміння учнів прави­льно користуватися комп’ютером та дотримуватися правил безпеки у роботі в комп’ютерному класі.

v Поточний інструктаж: Індивідуальна відповідь на запитання учнів у процесі роботи з програмою ППЗ. (10 хв.)

v Заключний інструктаж: Підведення підсумків у процесі роботи з програмою ППЗ. (10 хв.)

Тематичне оцінювання учнів за комп’ютером.

VI. Підсумок уроку (3 хв.).

Чи є у когось питання? Всім зрозуміла ця тема?

Проводиться аналіз типових помилок, що були припущені у процесі виконання практичної роботи, перевірка тематичних завдань, оцінювання навчальних досягнень, а також оцінка якості роботи учнів на уроці та їх активності.

V. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання (3 хв.).

Учні отримують додому картки із завданнями:

1. На мал. 6 проілюстровані проекції предметів, які розміщені довільно. За наочним зображенням визначте, якими літерами позначено горизонтальні, фронтальні і профільні проекції. Відповіді запишіть у таблицю за формою.

Предмет

Проекції

Фронтальна

Горизонтальна

Профільна

1

2

3

Мал. с. 6

Проекції предметів, які розміщені довільно.

Мал. 6 (продовження) Проекції предметів, які розміщені довільно.

2. Користуючись наочним зображенням предметів (мал.7 ) доповніть проекції необхідними лініями.


Мал.7