Тема. Розділові знаки при звертанні.

Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати

вміння правильно використовувати в мовленні і

виразно читати речення із звертаннями; розвивати

логічне мислення, усне та письмове мовлення;

закріпити навички виділення звертань на письмі;

виховувати навички співпраці, культуру мовлення та

спілкування.

Обладнання: таблиця, пам’ятки виконання завдань.

Тип уроку: урок-дослідження.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Інтерактивне навчання: метод «Лінгвістичний двобій».

- Що таке звертання? Що ви знаєте про звертання?

- Чим відрізняється звертання від інших членів речення?

- У якому відмінку можуть бути звертання?

Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».

- Поставити іменники у Кл. в. й записати у три колонки:

1) із закінченням -є

2) із закінченням - у, - ю;

3) із закінченням - о.

Сестриця, чайка, вовк, Уляна, вчитель, охоронець, жінка, Андрій, їжак, дядько, хлопець, Інна.

ІІI. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розширення відомостей про звертання

Інтерактивне навчання: метод «Думай».

(поділитися думками з однокласником)

Складіть таблицю теми.

Характеристика звертання

Кого (що) називає звертання?

Предмет або особу, до якої звертаємось

Чим виражається?

Іменником або іншою частиною мови у значенні іменника, іменного словосполучення

Які види звертань за будовою?

Непоширені та поширені

Які емоції передає?

Різні настрої та почуття

Як виділяється в усному мовленні?

Зміною настрою і почуття

Як виділяється на письмі?

Комою, знаком оклику

Яке місце звертання у реченні?

На початку, всередині, в кінці речення

У якому відмінку вживається?

У Кл. в. однини й Н. в. однини та множини

У яких стилях мовлення вживається?

В усіх стилях мовлення

Яким членом речення виступає звертання?

Ніяким

Чи може займенник ти бути звертанням?

Зрідка особові займенники ти і ви можуть бути звертанням

Інтерактивне навчання: метод дослідження.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1. Дайте відповідь на запитання: які закінчення мають звертання у Кл. в.? Утворіть від імен учнів класу звертання.

1) Володя, Катя, Василь, Андрій ( - ю).

2) Микола, Ніна, Галина, Саша (-о).

3) Вікторія, Лідія, Надія, Соломія, Софія (-є).

4) Сергійко, Марко, Василько, Вадик (-у).

5) Петро, Максим, Едуард, Богдан (-е).

2. Запишіть подані сполуки у формі звертання. Із двома складіть

речення.

Пан Президент, друг Іван, колега Ткачук, добродійка Івасюк, пані-господиня, Марія Іванівна, панна Олександра.

3. Запишіть речення на дошці; поясніть розділові знаки; зробіть синтаксичний розбір речень; накресліть схему речення.

1) О земле, велетнів роди!

(Речення окличне, просте, поширене, односкладне, повне, ускладнене звертанням земле, непоширене, а підсилюєване часткою о, виражене іменником у Кл. в. однини.)

2) Спи, маленька, до зорі.

3) Дякую тобі, любий друже, за книгу.

4) Шуміть, берези і осики, під зоряним небом нічним.

5) Шановний Петре Івановичу, повідомляємо Вам приємну новину.

Хвилинка – цікавинка

- Відгадайте загадки, знайдіть звертання.

Любі хлопчики, дівчатка, вам загадочка така:

Чи не знаєте ви слово, яке б мало 40 «а»?

(Сорока)

О, тренуйтесь, діти, в мові, щоб розумними росли.

А скажіте, що за слово має 100 сполучень «ли»?

(Столи)

Гра – змагання «Хто більше?»

- Пригадайте поезії із звертаннями і запишіть у зошит.

Наприклад: Дозвольте і мені, панове, річ держать (Л. Глібов).

Мамо, іде вже зима (Л. Українка).

Грицю, Грицю, до роботи (Нар. тв.)

Рідна мати моя, ти ночей не доспала

І водила мене у поля край села…( А. Малишко)

Як побачу рідну хату – завеснію, наче цвіт:

Здрастуй, мамо! Здрастуй, тату! (А. Демиденко)

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину (В. Симоненко)

Інтерактивне навчання: метод « Розумовий штурм»

- Переробіть речення, щоб підмет став звертанням.

Хай мама відпочине трохи, ми посапаємо грядки. Ось і брат допоможе. А сестричка позбирає травичку і нагодує козенятко. Я думаю, ми татові не заважатимемо рвати вишні.

Інтерактивне навчання: метод « Точка зору».

1. Чи всі звертання мають форму Кл. в.?

2. Як пояснити, чому в реченні «Повій, вітре, на Вкраїну, де покинув я дівчину» слово вітер має форму Кл. в.? Це ж неістота. (У художньому мовленні Кл. в. може використовуватися як стилістичний засіб риторичного звертання до предметів - явищ природи, узагальнених понять з метою персоніфікації (одухотворення) їх.)

3. Чим відрізняються форми іменників у Н. в. і Кл. в. від інших іменників?

(Іменники у цих відмінках вживаються без прийменника.)

4. Чим відрізняється звертання від підмета?

( Звертання не є членом речення.)

5. На яке ставлення до адресата мовлення вказує вживання займенника ти в ролі звертання?

(Зневажливе, панібратське.)

6. Чи можна звертатися до старшої людини на ти?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Творча гра «Матеріал у номер»

Хто краще? Хто швидше? Хто переконливіше? Хто цікавіше?

- Використовуючи звертання, напишіть від імені юних охоронців природи лист-звернення до тих, хто забруднює довкілля. Потрібно дібрати ті аргументи, які не лише присоромлять, а й переконають людей, що таке ставлення до природи принижує їхню гідність.

VI. Підсумок уроку.

Аргументація оцінок.