Яким має бути добро? Що означає бути добрим? (1 год.).

Мета: Розкрити основне значення понять "Добро" і "Зло". Вчити наводити приклади їх проявів у житті; робити висновок про цінність Добра в житті людини. Вчити оцінювати людські вчинки, свої власні вчинки з позиції Добра; розуміти необхідність докладання певних зусиль, щоб не порушувати норми Добра.

Обладнання: драбинка Добра і Зла, таблички із словами "Добро" та "Зло". Ключові слова: категорії "Добра" і "Зла", безкорисність добра, оцінка, самооцінка.

Хід заняття

I. Мотивація

На попередніх заняттях ми з'ясовували з вами, які риси у людини кожного з вас) можна назвати добрими, а які - поганими. При розподілі цих рис та героїв (чи людей), яким ці риси притаманні, на які два основних поняття ми спирались?

Так, це Добро і Зло.

II. Бесіда вчителя з дітьми.

Послухайте, діти, будь ласка, чудовий уривок з вірша Л. Зіганшиної:

"Знаю, що в усьому світі

Краще Друга не зустріти,

Бо служити доброті -

Вища цінність у житті!.."

Якою людиною треба бути, щоб служити доброті, законам Добра? Спробуємо з вами уявити, що ж є Добро? А що є Зло?

Чи потрібно добро на землі? Яка його роль у нашому житті?

Якій людині легше: добрій чи злій?

Що їй заважає, а що допомагає у житті?

III.Тест на самооцінку

"Яка я людина" за драбинкою Добра і Зла.

IV.Гра "На кого я схожий".

Діти сідають у коло. Вибирається одна дитина, а всі інші відповідають на запитання дорослого: "На яку тваринку вона схожа, на якого птаха, квітку чи дерево тощо. Чому?" Сама дитина може запропонувати власні варіанти. Далі обирається інша

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

дитина.

V. Конкурс дитячих малюнків "Яким я уявляю Добро і Зло"

(Діти виконують завдання під музику).

- Спробуйте, діти, за допомогою різних фарб показати на поділеному навпіл аркуші уявні країни Добра і Зла. Заселіть їх істотами, які, на вашу думку, там мешкають.

VI. Робота над прислів'ями:

З добрим дружись, а злого і лихого стережись.

Добро - не лихо, ходить у світі тихо.

Добро добром згадують.

Доброго тримайся, поганого цурайся.

- Чому так кажуть у народі, про яких людей?

- Чи згоден ти із такими висловлюваннями:

Добрі слова піднімають людям настрій і допомагають у біді.

Коли одна людина дарує іншій радість, то в світі стає більше доброти і щастя.

Коли в житті ти бачив підтвердженням цих слів? Розкажи про ці історії.

VII. Підсумок заняття.

Варіант І.

Складання дітьми "Казки" по колу" (це можуть бути такі теми: "Подорож дітей до Країни Добра". "Добро і Зло", "Казка про Добро" тощо).

Варіант II.

Спробуйте уявити, якби на Землі зникло Добро, що могло би статись? Можна придумати казку, оповідання, а можна вдома зробити малюнок на цю тему.

Додаток до заняття.

Ф. Мусаджанов

ДОБРОТА

Еркін грався на вулиці зі своїм товаришем Набі. У цей час вдалині з вузликом у руках показався сусід, дідусь Пірмат.

Треба допомогти дідусеві Пірмату, сказав Еркін. Я завжди допомагаю старшим, і дідусь Пірмат мене за це хвалить. Біжімо — почуєш, як він мені буде дякувати.

Еркін підбіг до старенького й узяв вузлик з його рук.

- Я ж вам часто допомагаю? Правда, дідусю? спитав він навмисно якомога голосніше, щоб почув Набі.

- Так, ти допомагаєш мені, — відповів дідусь Пірмат усміхаючись.

Набі йшов за ними слідом, а Еркіну дуже хотілося, щоб дідусь сказав ще які-небудь слова, але дідусь мовчав, тільки продовжував усміхатися.

Вони пройшли вулицею до будинку старого, і там дідусь Пірмат узяв вузлика з рук Еркіна. Взяв і, дивна річ, навіть тут не сказав звичних слів, яких Еркін так чекав: «Дякую тобі, ти розумний і добрий хлопчик». Замість цього дідусь нагнувся і щось прошепотів Еркіну на вухо. А потім пішов у свій двір.

- Що він тобі сказав? спитав Набі. Чого ти мовчиш?

А Еркін збентежено дивився вбік. «Роби добро, але своїми хвастощами не масти його», - ось що він мені сказав, зізнався Еркін.

- Чому навчав дідусь хлопчика Еркіна?

- Що він сказав йому на вушко? Як ти зрозумів ці слова: роби добро, але своїми хвастощами не масти його? (Не масти його - означає не перебільшуй добро, яке зробив іншому).

- Чи можна хвастатись, коли робиш добро іншій людині?

- Яким має бути тоді добро? (безкорисним).

- Пригадай, будь ласка, що ти відчував, коли зробив добрий вчинок. Чи приємно було тобі і чому? Навіть, якщо тобі не подякували?