Тема. Райдужна пташка. Виражальні можливості силуетної форми. Оздоблення форм декором. Виконання композиції «Райдужна пташка».
Мета. Розширити поняття про різноманітність форм і пропорційні особливості будови птахів, ознайомити учнів з технікою мозаїки; розвивати спостережливість, зорову пам’ять, уяву, фантазію, відчуття кольору і відтінків; виховувати старанність, акуратність.
Обладнання:кольоровий папір, ножиці, клей, альбоми, таблиці, слайди.
Хід уроку
I.Привітання. Психологічний настрій на роботу. Мотивація уроку.
Світ прекрасний навколо тебе —
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки, —
Нехай він буде таким навіки.
А що ж для цього зробити треба?
Лінь, як пил, струсити з себе,
І до роботи мерщій приступати,
Зуміти усі перешкоди здолати.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втратилась марно,
Щоб з гордістю всі ви почули в кінці:
«Даремні всі сумніви, ви молодці!»
Учитель. Сьогодні на уроці працюємо у групах, тому об’єднаємось за допомогою кольорів. (Учні обирають кольорові кружечки). Займіть місця відповідно до обраного кольору.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Відгадування загадок.
— Діти. Почнемо наш урок відгадуванням загадок.
Відгадайте, дітки, хто має носик – долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел).
За вікном сніжок.
Піднялася віхола,
Але бачу я пташок,
Що сидять під стріхою:
Чив – чив, чив – чив – чив.
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці —
То, звичайно,... (Горобці).
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка).
Крізь зимові заметілі
В сад наш птахи прилетіли.
Та такі червоногруді,
Ніби яблука повсюди
Хтось розсипав у дворі
Звуться птахи… (Снігурі).
— Молодці, добре справилися із цим завданням.
2.Вступна бесіда.
Птахи…Як часто ми, підвівши голову догори, вдивляємось у голубу височінь, де плавно летять журавлі. Ми прислухаємось до співу солов’їв і щебету інших птахів, милуємося їхньою красою.
Багатьох птахів люди обрали своїми символами.
Так, голуб і журавель — символи миру, дружби,
лелека — символ народження нової людини, синій
птах — символ щастя, здійснення бажань,
сокіл — символ відваги, мужності.
— А яка ж райдужна пташка?
3. Метод «Прес».
Я вважаю, що райдужна пташка — це пташка, розфарбована в усі кольори веселки
Тому що, веселка — це синонім до слова райдуга.
Наприклад, веселка має сім кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, синій, голубий і фіолетовий.
Отже, райдужна пташка — це веселкова пташка.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні ми будемо працювати над створенням композиції «Райдужна пташка».
1. Вступна бесіда.
— Мозаїка. Ми часто чуємо це слово. Зображення, складене зі шматочків твердого матеріалу, називається мозаїкою. Матеріал для мозаїки може бути різноманітний: кольорові камінці, шматочки скла, потовченої цегли, намистинки, кольоровий папір або картон.
Застосовують мозаїку як прикрасу будинків, храмів.
У Стародавньому Римі мозаїчними картинками прикрашали не тільки стіни та підлоги, а й тротуари вулиць.
У Візантії мозаїкою покривали величезні площі храмів та палаців.
І в наш час мозаїка широко застосовується в оформленні станцій метро, будинків, інтер’єрів службових і житлових приміщень
2. Перегляд демонстраційного матеріалу (слайди).
3. Продовження бесіди.
— Діти, розгляньте уважно ці композиції. Що на них зображено?
— Опишіть їх.
— Чи існують такі птахи у природі?
(Ні. Вони декоративні, стилізовані).
— У чому відмінність цієї аплікації від інших?
— (Зображення складено з квадратиків кольорового паперу).
IV. Фізкультхвилинка.
Два прихлопи, (плескання в долоні),
Три притопи, (притопи, руки на пояс),
На носочок, на каблучок.
Руки вліво, руки вправо,
Ми танцюєм козачок. (Нахил тулуба з напівприсіданням).
Раз присядем. Два — присядем,
настрій гарний.
Покружляли, повертілись,
і тихенько всі усілись.
V.Практична діяльність учнів.
Робота в групах
— Зараз ми спробуємо виконати таку мозаїку.
Для цього з кольорового паперу навирізайте багато маленьких квадратиків, прямокутників, трикутників. На аркуші намалюйте казкового птаха. Заповніть його накладними кольоровими фігурами і наклейте їх.
VI. Словникова робота.
Мозаїкою називається орнаментальне зображення, виконане із частин
одного або кількох різноколірних матеріалів (скла, дерева, металу,
паперу, пластмаси тощо).
VII. Підсумок уроку.
1. Перегляд і аналіз робіт учнів.
2. Виставка робіт.


