Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Міністерство освіти і науки України

Справжній друг. Хто він?

Виховний захід

 

Вчитель-методист:

Дубрівна В. М.

м. Нікополя

Мета. Виявити основні моральні норми, що регулюють взаємини між друзями.

Обладнання. Правила диспуту, прислів'я про дружбу, тлумачний словник, книги на тему дружби.

Хід диспуту

І. Повідомлення теми і завдань диспуту.

1. Працює довідкове бюро.

Пояснення слова «диспут» — широке обговорення яко­гось спірного питання з метою пошуків істини. Диспут, дискусія, суперечка, спір.

2. Завдання диспуту:

1) Вчити дискутувати.

2) Розвивати та збагачувати мовлення.

3) Вчитись дружити,

II. Повторення правил диспуту.

(Учні читають правила на плакаті).

1. Сперечайся чесно і щиро.

2. Говори зрозуміло, чітко, точно.

3. З повагою стався до співрозмовника і його думок.

4. Головна зброя диспуту — аргументи, факти, докази.

III. Робота над темою.

1. Читання вчителем тексту «Старий пень» [Див. зб. пе­рек. О. Жаркова, для мол. кл., О. Малко, Тернопіль. «Підруч­ники і посібники», 1998. Ст. 28].

2. Питання для обговорення.

Чому помолодів старий пень?

Кого ви називаєте другом?

Чи можуть дружити хлопчик з дівчинкою?

Що стає на перешкоді дружби?

Інсценізація вірша А. Костецького «Справжні подруги».

Чи можуть стати друзями дорослий і малий?

Чи може бути другом книга?

IV. Рефлексія.

Чи вдався диспут?

Що сподобалось?

Які зауваження?

Вчитель. Я вдячна всім учасникам диспуту. Закінчити його хочеться словами учнів другого класу.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Всі.

Нас не можна роз'єднати,

Ми тепер одна сім'я.

Дружбу будемо плекати,

Щоб були ми, як рідня.

Прислів'я

· Дружба та братство — дорожче багатства.

· Без вірного друга велика туга.

· Дерево міцне корінням, людина — друзями.

· Друга шукай, а знайдеш — тримай.

· Друг — боягуз гірше ворога.

· Дружба — найбільший скарб.

· Друзі пізнаються в біді.

· Людина без друзів, що дерево без коріння.

· Нових друзів наживай, старих не забувай.

· Чоловік без друга, що їжа без солі.

· Знайти друга легко, важко — вберегти.

· Бережи дружбу, як зіницю ока.

· Не той друг, що медом маже, а той, хто правду каже.

· З добрим дружись, а лихих стережись.

· Тяжко жити, коли між друзями немає згоди.

· Не шукай друга ні багатого, ні вельможного, а хай він буде хоч і бідний, але добрий.

· Недовір'я вбиває дружбу.

· Де дружний, там і сильний.

· Дружби дружбою шукають.

· Дружби не купиш — її треба заслужити.

· Краще друзі хороші, ніж у кишені гроші.

· Були б пирожки, будуть і дружки.

· Бій красен мужністю, а приятель дружністю.

· Дружба, як скло, розіб'єш — не складеш.

· Людина без людини, як дім пустинний.

· Друга за гроші не купиш.

· В лиху годину знайдеш вірну людину.

· Всі сили віддай, а друга з біди виручай

Справжній друг

Муз. Б. Савельсва Сл. М. Пляцковського

Дружба віддана не зламається,

Не розклеїться від дощу і хуг.

Друг в біді не лишить,

Щирим словом втішить —

Отакий він незрадливий,

Справжній друг.

Ми посваримось — і помиримось,

«Нерозлийвода» — кажуть всі навкруг.

Вдень чи в ніч негожу

Друг мені поможе, —

Отакий він, незрадливий,

Справжній друг.

Друг завжди мене прийде виручить,.

Він не жде подяк і не жде послуг.

Буть комусь в пригоді

В будь-якій негоді —

Отакий він незрадливий,

Справжній друг.

Справжні подруги

Другокласниця Людмила

Вранці мамі заявила:

Все! До школи я не йду!

Я не стерплю цю біду.

Щастя скінчено моє:

Адже в Рити джинси є!

І тепер зі мною Рита

Відмовляється дружити...

Здивувалась мама дуже:

Ви ж були найкращі друзі?!

Так. Але сказала Рита,

Поки буду я ходити

Не у джинсах, а в спідниці,

Їй не хочеться й дивиться.

Бо вона вважає: жінці

Для краси потрібні джинси...

Мамо! Дружбу виручай;

Джинси і мені придбай!

Мама спершу подивилась

На похнюплену Людмилу,

А потім мовила:

—Діла-а...

Ви — справжні подруги!.. —

Й пішла...

А ви що скажете мені:

Це справжні подруги, чи ні?

Міністерство освіти і науки України

ТУРНІР КМІТЛИВИХ

Виховний захід

 

Вчитель-методист:

Дубрівна В. М.

м. Нікополя

Ведуча. Добрий день, дорогі діти, гості!

Ми зібралися в цьому залі, щоб позмагатися у сприт­ності та кмітливості. А з чого ж почати?

(Входить зажурений Блазень).

Ведуча. Добрий день, дивний хлопчику. Чому ти такий сумний?

Блазень. Я — королівський блазень, вже давно мандрую світом, шукаю лицарів-сміливців, які б допомогли розра­дити нашій біді.

Ведуча. Що трапилось?

Блазень. У нашому королівстві захворіла принцеса Горошинка, донька царя Гороха. Вилікувати її можна лише диво-ліками, що виготовляє чарівник Мудрун. Та він за це дає важкі і небезпечні завдання.

Ведуча. Діти, можливо, ми допоможемо принцесі? Для змагання запросимо дві команди: лицарі Блакитної тро­янди та лицарі Сяючої зірки.

Блазень. Я проведу вас до чарівника.

(Діти підходять до чарівника Мудруна, який сидить за столом і читає книгу).

Блазень. Шановний чарівнику, ми прийшли до вас з проханням дати диво-ліки для принцеси Горошинки. Ось ці лицарі готові виконати будь-які ваші завдання.

Чарівник. Щоб зробити диво-ліки мені потрібні різні диво-компоненти:

- луска з золотої рибки;

- золоте яблуко;

- золотий горіх;

- золота ниточка;

- золота палочка.

Всі ці предмети ви можете зібрати в країні Мудрагелії. Щасливої дороги!

(Діти підходять до воріт з написом «Країна Мудрагелія». Їх зустрічає Володарка країни).

Володарка. Зайти в цю країну можна лише коли відга­даєте загадки.

ü Що взимку в хаті замерзає, а на дворі — ні? (Вікно)

ü Не звір, а з рогами, не птиця, а з пір'ям, не людина, а в одязі. (Подушка)

ü Ні ліхтар, ні електрика, ні гас — всюди світить в пізній час. (Місяць)

ü Яка вода на воді плаває? (Крига)

ü Білі зуби маю, та усі ховаю, довгі коси маю, та не заплітаю. (Кукурудза)

ü Що стоїть на даху, всіх димарів вище? (Антена)

(Діти проходять в країну, коли правильно відповідають на питання).

Ведуча. Ось і перше завдання.

(На столі пляшка, на дні якої лежить «золота палочка» — сірник).

Ведуча. Не перекидаючи, не піднімаючи пляшку, ви повинні дістати палочку. (Також на столі лежать різні предмети і чашка з водою. Потрібно налити в пляшку води і палочка спливе на по­верхню).

Завдання. На підлозі розкладено картки у вигляді листків, на яких написані слова:

- тюльпан, гвоздика, ромашка, калина;

- вовк, лисиця, заєць, куниця.

Ведуча. Ви повинні забрати з ряду «зайве» слово. Під ним ви знайдете те, що шукаєте.

Завдання. На підлозі, в «ставку» розкладені рибки з прикріпленими до них паперовими кружечками.

Ведуча. А зараз вам пропоную стати рибалками. Серед цих звичайних рибок є одна — золота, Але вона замаску­валась, знайти її можна, лише коли ^спіймаєте і перевер­нете. Знизу в неї є золота луска.

Завдання. На столі стоїть скринька.

Ведуча. В скриньці — золотий горіх. Щоб дістати його, треба відкрити скриньку. В цьому завданні необхідно на­звати чарівний пароль. Його взнаєте, коли з літер, що ле­жать поруч на столі, складете правильне слово. (Ківдньз —дзвінок).

Завдання. На підлозі намальований великий квадрат. Поруч лежать дві дерев'яні дошки, коротші, за сторону квадрата.

Ведуча. І, нарешті, найнебезпечніше завдання. Золоте яблуко росте по той бік басейну з киплячою водою. Ось дві дошки, але вони коротші за сторону басейну. Поду­майте, як добратися на другий бік.

Ведуча. Ось всі чарівні предмети ви знайшли. А зараз швидше до чаклуна.

Чаклун. Поки я готуватиму диво-ліки, вас розважатиме Блазень.

(Блазень виконує веселу пісеньку чи розказує цікаву історію)

Чарівник. Диво-ліки готові.

(Всі діти-лицарі дякують і йдуть до царя Гороха).

Цар Горох.

Я бідний і нещасний цар Горох,

Прибитий горем батько, ох-ох-ох!

Бо донечка моя, принцеса Горошинка,

Все тане від хвороби, мов сніжинка.

Блазень. Ваша Величносте, нарешті, знайшлися такі ли­царі, що добули ліки для принцеси. Ось вони! А ось і ди­во-ліки!

Цар Горох.

Нарешті! Це чудово!

Здоровою принцеса буде знову.

Я вже несу ці диво-ліки їй,

Моїй Горошинці дорогій.

(Цар Горох виходить і повертається з принцесою).

Принцеса. Я вам. лицарі подякувати хочу, а титул Найкмітливішого отримає той, хто виграє у нашій при­дворній грі.

Гра «Птахи».

Блазень. Я називаю назву птаха, інший учасник гри її повторює і додає свою, і так далі. Виграє той, хто ос­таннім назве птаха.

Наприклад:

1. Соловей.

2. Соловей, горобець.

3. Соловей, горобець, ворона.

(Переможця нагороджують почесним орденом «Найкмітливіший», всіх учасниківпризами).

Ведуча. Ось і закінчилася наша гра, наш веселий Турнір Кмітливих. Дякуємо всім болільникам за дружню підтримку. До побачення.

Міністерство освіти і науки України

ВІКТОРИНА

,,Це треба знати всім”

 

Вчитель-методист:

Дубрівна В. М.

м. Нікополя

Мета. Засвоїти правила особистої гігієни. Розвивати звичку слідкувати і доглядати волосся, одяг, взуття, зуби, дотримуватись режиму дня. Виховувати бажання бути чистими, охайними, здоровими.

Хід

Вчитель. Послухайте легенду. Народилася ця наука дуже дав­но в Стародавній Греції. У грецького всемогутнього бога зцілення Асклепія була донька, яку звали Гігієна — від сло­ва «гігієнос» — здоровий, їй поклонялися горді елліни, жителі Греції. Вони не лише шанували красу людського тіла, силу й молодість, а й дбали про це. Жителі ввели закон, за яким кожен громадянин суворо дотримувався правил, які забез­печували високу працездатність, гарне самопочуття, гар­монію рухів, красу тіла. Такі правила з часом стали назива­ти іменем улюбленої богині — гігієнічними.

Цей безцінний досвід нам передали попередні покоління. А сучасні вчені доповнили і впорядкували. Так з'явився древній і водночас сучасний розділ медицини — гігієна. Отже, гігієна — це розділ медицини, в якому вивчаються умови збереження здоров'я. До найважливіших правил гігієни належать: догляд за по­рожниною рота, шкірою, волоссям, гігієна житла, сну, хар­чування, одягу, взуття, дотримання режиму дня з правиль­ним чергуванням праці й відпочинку.

Щоб перевірити свої знання правил особистої гігієни, за­прошую вас взяти участь у вікторині «Це треба знати всім».

Вікторина

1. Як часто потрібно чистити зуби? (Щодня. Вранці з пастою чи порошком, ввечері — чистою щіточкою).

2. Яка тривалість кожної процедури? (Зуби чистити протягом 1—3 хв. вертикальнилш ру­хами знизу вгору, а жувальну поверхню зубного ряду коловими рухами).

З Як перевірити себе, чи добре вимиті руки? (Якщо руки добре вимиті, рушник після витирання залишається чистим).

4. Чому руки треба мити частіше, ніж обличчя? (Якщо ретельно вимити руки з милом, то гине понад 80 відсотків мікробів, що були на руках).

5. Чому постійно треба стригти нігті? (Під нігтями скупчуються сотні мільйонів мікроор­ганізмів, шкідливих для здоров'я).

6. Як правильно розчісувати волосся? (Коротке волосся розчісують від корінців, довге — навпаки, починають скраю, поступово просуваючись гребінцем догори).

7. Що означає дотримуватися режиму дня? (У визначений час прокидатися, чистити зуби, їсти, гуляти, вчитися, відпочивати).

8. Що означає додержувати режим харчування? (Їсти 4 рази на день в один і той самий час).

9. Є три «кити» загартування організму. Назвіть їх. (Повітря, сонце і вода).

10. Як найкраще приймати повітряні ванни? (Розпочинати влітку при температурі +20— +22 °С. Перші процедури — в кімнаті, а через 2—3 дні — на вулиці, роздягнувшись повністю або до пояса. Ванни можуть бути холодними (+6 — +14°), прохолодними (+14+20°), теплими (+22— +30°), гарячими (понад +30°С). Спочатку приймати повітряну ванну 5 хв., а потім щодня збільшувати на стільки ж, доводячи до 4060 хвилин, в положенні лежачи, напівлежачи або рухаючись. Не виконувати повітряні процедури на­тщесерце чи одразу після їжі).

11. Як дружити із сонцем? (Найкраще перші сонячні ванни приймати з 10 до 12 год., не довше 5—10 хв., підставляючи па черзі груди, спину, боки. Тривалість процедури можна збільшувати до 40—60 хв., але не перевищувати 1,5 год. Загоряти не лежачи, а в русі).

12. Що ви знаєте про загартування водою? (Водні процедури діють сильніше, ніж повітряні. Спо­чатку купаються 3—5 хв., доводять до 15 хв., а згодом до півгодини. У перші 4—5 днів у воду заходять раз на день, потім двічі, з інтервалом не менше 3—4 години. Не можна заходити у воду розігрітому, спітнілому, стомленому. Після їди купатися лише через 1,5—2 год., голод­ному — не рекомендується взагалі купатися).

Настав час підвести підсумки вікторини «Це треба знати всім». За активну участь в дарунок візьміть... вузлики на­пам'ять.

Вузлики напам'ять

1. Якщо день почнеш з зарядки, значить, буде все в по­рядку.

2. Зцілитель від усіх недуг — праця.

3. Сон — кращий засіб для віпочинку, ніж ліки.

А тепер запрошую в похід по рідному краю. (Сюжетно-рольова гра «Похід по рідному краю»).

Дружно ми в похід ідем,

Скільки відкриттів нас жде.

(Вишикувавшись в колону по одному, рухаються по класу, залу. Звертається увага на ходьбу, правильність постави).

Ми крокуємо один за другим

Лісом і зеленим лугом.

(Різноманітна ходьба з різним положенням рук: в сторо­ни, вгору, на пояс).

Крильця барвисті миготять,

В поле метелики летять.

Раз, два, три, чотири —

Полетіли, завертілись.

(Учні пересуваються легко, бігом, на пальчиках, роблять помахи руками, імітуючи крила метеликів).

Тишина стоїть навкруг...

Вийшли косарі на луг.

Раз-і, два-і, три, чотири,

Раз-і, два-і, три, чотири.

(В русі виконують рухи прямими руками вліво і вправо з поворотом тулуба до ноги, поставленої вперед. Рухи супро­воджуються звуком «в-жик», імітують косарів).

Скільки виросло грибів

Біля осик, біля дубів.

(Учні імітують збір грибів, виконуючи нахили тулуба впе­ред, торкаючись долонями підлоги).

Гляньте: скачуть на полянці

Дві веселі жабки в танці.

Стриб-скок, стриб-скок—

Скачуть з п'ятки на носок.

(Учні виконують стрибки з виносом рук вперед-вгору).

До річки швидко ми спустились,

Нахилились й чисто вмились.

(Нахил вперед, зачерпують долонями воду, вмиваються. виконуючи рухи пальцями в різних напрямках).

Раз, два, три, чотири —

От як славно освіжились.

А тепер попливли дружно,

Раз — руки разом,

Це є брас.

(Рухи, які імітують плавання способом брас).

Одною, другою — це кріль.

(Перемінні гребки руками).

Гойдаючись на хвилі,

Пливемо ми на спині.

(Вдих під одну руку, видих при русі другої).

Всі пливемо, як дельфін.

(Одночасні кругові рухи руками вперед, імітація плавання способом «дельфін»).

Вийшли з води по одному

І крокуємо додому.

(Шикування в колону по одному. Ходьба до свого місця).

Що бачили в час прогулянки по рідному краї?

З ким зустрічались на своєму шляху?

Протягом життя пройдете багато доріг, і зустрічі будуть різноманітні. Та пам'ятаймо:

Життя прожити — не поле перейти...

Щасливий той, хто вміє життя прожити

І добрий слід лишити на землі.

Міністерство освіти і науки України

КЗ НСЗШ І-ІІІ ст. № 8

План-конспект

уроку з трудового навчання

Тема уроку:

,,Вишивання як різновид народної художньої творчості. Тренувальні вправи з вишивання”.

 

Вчитель-методист:

Дубрівна В. М.

м. Нікополя

Тема. Вишивання як різновид народної художньої творчості. Тренувальні ^ вправи з вишивання.

Мета. Ознайомити учнів з місцевими зразками вишивок, традиційними узорами і кольорами.

Обладнання. Виставка вишитих речей, "Українська народна вишивка"^ різні види кольорових ниток, клаптики тканини для вишивання, нитки для вишивання, голки, ножиці, технологічна картка, запис пісень "Вишиванка", "Два кольори".

Хід уроку

І. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Звучить пісня "Вишиванка" (у виконанні Яремчуків).

Сьогодні у нас незвичайний урок — урок-мандрівка в чудову країну мистецтва — країну вишивок. Тут ми ознайомимося з різними зразками вишивок, традиційними узорами і барвами, які прикрашають одяг, оселю. Потренуємося й самі вишивати.

IV. Розгляд зразків вишивок.

Перша зупинка подорожі — виставка вишивок майстринь нашої місцевості. (Діти розглядають виставку).

Які вишиті предмети є на виставці?

(Серветки, подушки, рушники, блузки, сорочки, фартушки, пояси та ін.)

Які вишивки є у вас дома?

Що ви хотіли б мати з цих вишивок у себе вдома?

Які кольори переважають у вишивках?

Які орнаменти?

V. Пояснення нового.

Виходять екскурсоводи (хлопчик і дівчинка, одягнені в українські костюми) і розповідають.

1. Українська народна вишивка — один і найпоширеніших видів народної творчості. Вона сягає своїм корінням у сиву давнину. Наш народ здавна любив прикрашати свій одяг та інші речі домашнього вжитку вишитими узорами.

2. Народне вишивання — це живе мистецтво, яке постійно розвивається. Вишивки змінюються за своєю технікою виконання і гамою кольорів. Хоч сучасні вишивки в дечому відрізняються від старовини, та вони, як і тоді, є окрасою житла і одягу. Вони захоплюють нас своєю досконалістю.

Друга зупинка "Кольорові барви".

а) Звучить фрагмент пісні "Два кольори".

Діти, ви прослухали пісню "Два кольори". Про що в ній співається? (Про сорочку-вишиванку, яку мати вишила синові).

Цю сорочку він проніс через усе своє життя, як оберіг від всього злого і недоброго.

А якими кольорами мати її вишивала? Як пояснюється значення цих кольорів?

Так, червоний — то любов, а чорний — то журба.

Отже, у це вишиття мати вкладала всю свою душу, свої думки, переживання. Свою любов до сина вона вилила червоними барвами, а переживання за довгу розлуку — чорними.

б) Виходять ".екскурсоводи" і продовжують розповідь.

1. Протягом багатьох віків у кожного народу вироблялися певні методи виконання, колорит і характер орнаменту. Майже кожна область, кожний район, а часто і окремі села з покоління в покоління, від матері до доньки, передавали свої улюблені кольори, візерунки. Тому за кольором, орнаментом на виробах можна визначити місце їх створення. Народні майстри старанно зберігають свої традиції.

2. На Київщині вишивали червоним і чорним, на Полтавщині — білим, блакитним, кольором беж, або використовували таке сполучення кольорів:

світло-блакитний — блакитний — темно-блакитний — синій.

На Заході України візерунки вбирали всі барви веселки. В них поєднувалися кольори бордо, червоний, чорний, жовтий, зелений, синій та інші.

1. Для вишивання використовують різноманітні нитки: лляні, бавовняні, вовняні. (Демонструє зразки). Розгляньте свої нитки. Які вони?

2. Якщо уважно розглянути зразки вишивок, то побачимо, що виконані вони різними швами: "хрестиком", "гладдю", "низинкою", "мережкою" тощо.

VI. Зупинка-веселинка (фізкультхвилинка).

Звучить весела, жвава музика. Діти виконують різні танцювальні кроки.

VII. Тренувальні вправи з вишивання.

Зупинка четверта "Умілі руки".

На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з технікою вишивання хрестиком. Уважно подивіться, як виконується цей шов.

1. Технологія виготовлення виробу.

Він складається з двох косих стібків, які перехрещуються. Вишивати слід зліва направо. Виконавши один такий стібок (учитель демонструє), робочу нитку переводять навиворіт, роблять прямий стібок, виводять її на лицьовий бік і накладають другий стібок, перехрещуючи з першим. Утворюється хрестик.

Зручно виконувати одразу цілий ряд хрестиків: тоді всі стібки прокладають в один ряд зліва направо, а потім перекривають їх у зворотному порядку. На вивороті утворюється рівний рядок вертикальних стібків (учитель демонструє).

2. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів і закріплення нового матеріалу.

3. Повторення правил техніки безпеки.

4. Самостійна робота учнів.

Учитель слідкує за роботою учнів, допомагає їм.

5. Оцінювання виробів.

VIII. Підсумок уроку.

IX. Прибирання робочих місць.

Міністерство освіти і науки України

КЗ НСЗШ І-ІІІ ст. № 8

КРУГЛИЙ СТІЛ

,,Закон України щодо прав дитини”

Подпись:

Вчитель-методист:

Дубрівна В. М.

м. Нікополя

Мета. Спираючись на,,Маніфест 2000 року за культуру миру та ненасильство”, використовуючи загальну Декларацію прав людини і конвенцію про права дитини, показати, що всі люди повинні в повсякденному житті поважати життя кожної людської істоти без будь-якої дискримінації або упередження.

Виховувати здібності від за­гального виділяти головну ідею, аргументувати свою думку. Розвивати почуття колективізму, солідарності, терпи­мості, вміння слухати.

Хід уроку

1. Повідомлення теми і мети. Мотивація навчальної діяльності.

Зовсім недавно ми зустріли з вами 2002 рік. Генеральна асамблея Організації Об'єднаних Націй оголосила 2001—2010 роки — Міжнарод­ним десятиріччям миру та ненасильства в інтересах дітей світу. З цією метою була прийнята Декларація культури миру. Для того, щоб кожна людина взяла активну участь в боротьбі за мир проти насильства, був розроблений Маніфест, в якому висловлені положення, які не ли­ше може, а повинна виконувати кожна людина.

Подивіться на дошку. Читаємо разом.

1. Поважати життя кожної людини.

2. Відкидати насильство.

3. Проявляти благородство.

4. Вміти слухати, аби краще розуміти один одного.

5. Боронити планету.

6. Переосмислити поняття солідарності.

Як ви розумієте, що означає поважати життя кожної людини?

Всі ми різні, а чи різні в нас права?

Що означає відкидати насильство?

Що таке насильство? Що ви розумієте під насильством?

Як це відкидати? Що треба робити, щоб відкидати?

Що таке благородство?

Що означає вміти слухати, аби краще розуміти один одного?

Від чого треба боронити нашу планету? Яку допомо­гу в цьому можемо учинити ми?

Як ви розумієте слово «солідарність»?

Що хотіли б побажати собі та вашим близьким?

II. Рольова гра (робота в групах).

А зараз, діти, я пропоную вам уявити, що всі ви учасники важливого космічного проекту. Ми отримали сигнали з космосу, які підтвердили існування розумного життя. ООН вирішила послати космічні кораблі в різних напрямках, звідки надійшли сигнали. Ці кораблі будуть нести інформацію про Землю. Зараз кожний з вас поду­має, що таке ви послали, що змогло би розповісти розумним істотам на інших планетах про людей.

Ваш вибір повинен допомогти цим істотам зрозуміти, що люди планети Земля мають як запільні риси. так і відмінні. Покажіть, що більш важливе: наша різниця в обрядах, одежі, мові, або стані, чи наші загальні риси. (Обговорення).

III. Фізкультхвилинка.

IV. Рішення проблемних задач в групах.

А зараз, діти, ми з вами поговоримо про терпимість. Як ви розумієте це слово?

Якщо всі круги — Чудово! Ви виявляєте велику тер­пимість! Ви майбутні громадяни миру, відповідальні, ак­тивні провідники миру.

Якщо від 3 до 7 кругів — Так! Ви не дуже терпимі. Ви дуже прагнете нав'язати свої думки, але виявляєте до­питливість, у нас добра уява. Використовуйте ці якості для боротьби з нетерпимістю.

Якщо менше 3 кругів — Ай-ай-ай! Ви зовсім нетерпимі! Однак, якщо б ви були настроєні більш оптимістично, ви б змогли стати більш щасливим! Прикладіть ще зусилля.

V. Закріплення та узагальнення матеріалу.

1. Робота з дидактичним матеріалом (див. додаток 1).

2. Робота з текстом.

1. Як ви зустрінете у своєму класі хлопчика-інваліда?

а) Не вкажете своєю поведінкою, що він відрізняється від вас, будете йому допомагати.

б) Не будете з ним спілкуватися взагалі.

в) Спілкуватися будете, але обмежено, тому що він не такий, як ви.

2. Всі ви в класі різні, тому:

а) Ви не маєте однакових прав.

б) У всіх вас права рівні.

в) Хтось може не понижати життя іншого.

VI. Підсумки уроку.

Підсумки написати на дошці.

1. Ми будемо поважати життя кожної людини.

2. Будемо терпимі один до одного.

3. Будемо відкидати насильство.

4. Будемо проявляти благо-

5. Будемо вчитись слухати, аби краще розуміти один одного.

6. Будемо солідарні.

Діти! Так давайте зробимо висновки нашого уроку і ще раз поговоримо:

Чи потрібна нам терпимість для виконання положень Маніфесту?

Давайте перевіримо, терпимі ми чи ні? Чи потрібно нам виховувати в собі цю якість? Ви залишаєтесь в групах і спробуєте у своїй групі відповісти на питання тесту.

Доповніть речення, вибравши потрібну відповідь.

1. Для того, щоб більше не було воєн, потрібно:

розуміти, чому вони виникають, щоб запобігти конфлікту;

не можна нічого зробити, оскільки війни будуть завжди.

2. Коли говорять про дітей, постраждалих у війні...

ти про це послухав і забув;

ти шукаєш можливість для того, щоб їм допомогти.

3. У школі кажуть про героїв, які виявили терпимість...

це тебе не цікавить;

ти бажаєш пізнати цих героїв.

4. Ти не згоден з товаришем...

ти все ж слухаєш його;

ти не даєш йому говорити.

5. Ти відкидаєш насильство...

насильством;

ти приєднуєшся до інших, щоб казати ні.

6. В класі ти вже відповів...

тобі хочеться відповісти ще;

ти даєш можливість відповісти іншим,

7. Один товариш тебе зрадив...

ти намагаєшся з ним порозумітися;

ти помстишся йому.

8. Тобі пропонують листуватися з яким-небудь іноземцем...

ти бажаєш листуватися, щоб поділитися з ним своїми мріями;

ти не відчуваєш ні потреби листуватися, ні діли­тися мріями.

Підрахуйте ваші круги:

Що ж таке поважати життя кожної людини?

Що таке терпимість?

Як ми будемо терпимі один до одного?

Як ми будемо боротися проти насильства?

В чому ми будемо проявляти благородство?

Як це вміти слухати і розуміти?

В чому наша солідарність?

VII. Домашнє завдання.

Кожний з вас отримає «Маніфест 2000 року за культуру миру та ненасильства».

Ще раз прочитайте його вдома, дайте прочитати батькам, родичам, друзям. Якщо ви згодні виконувати його, поставте в кіпці свій підпис і хай підпишуться, якщо згодні, ваші батьки, родичі, друзі. І ми підрахуємо всі підписи і подивимося, скільки людей згодні виконувати положення цього Маніфесту.

Додаток 1 Завдання

За мотивом казки «Гидке каченя».

1. Напишіть відповіді на запитання.

— Всі герої казки «Гидке каченя» ставилися один до од­ного як брати?

— Хто з мешканців пташиного двору користувався найбільшим авторитетом і чому?

— Повинні герої казки мати однакові права незалежно від свого походження?

2. Вибери правильну відповідь, підкресли її.

Чому мешканці пташиного Двору ображали гидке каченя?

— Він був найрозумнішим.

Він був не такий, як інші.

Він був найввічливішим.

Він був найкрасивішим.

3. Змогли б діти твого класу зробити так, як зробили мешканці пташиного двору?

Додаток 2

Маніфест 2000 року за культуру миру та ненасилсьтво

Приєднуйтесь до Міжнародного руху за культуру миру та ненасильство!

Оскільки 2000 рік став новою відправною точкою, нагодою загальної трансформації культури війни та насильства на культуру миру та ненасильства.

Оскільки така трансформація вимагає участі кожної жінки та кожного чоловіка і повинна надати молоді та й наступним поколінням мети, яка допоможе їм створити світ більш справедливий, вільний, гідний, гармонійний та процвітаючий для всіх.

Оскільки культура миру забезпечує сталий розвиток, охорону довкілля та розквіт особистості.

Оскільки я усвідомлюю свою особисту відповідаль­ність перед майбутнім людства і, зокрема, перед дітьми сьогоднішнього та наступного поколінь.

Беру на себе зобов'язання у повсякденному житті, в ро­дині, у своїй роботі, у службовому оточенні, у моїй країні та у моєму регіоні:

1. «Поважати життя кожної особи». Поважати життя кожної людської істоти без будь-якої дискримінації аби упередження.

2. «Відкидати насильство». Активно виступати за не­насильницькі дії, відкидаючи насилля в усіх його проявах: фізичному, сексуальному, психологічному, економічному та соціальному, особливо у відношенні до найбідніших, незахищених та уразливих, таких як діти та підлітки.

3. «Проявляти благородство». Ділити свій час, матеріальні ресурси, бути благородними аби покласти край соціальному вилученню, несправедливості, політичному та економічному гноблені по.

4. «Вміти слухати аби краще розуміти один одного». За­хищати свободу висловлення думки та культурне розмаїття, обстоюючи уважне ставлення до співрозмов­ника та необхідність діалогу, не вдаючись до фанатизму, недовіри та неповаги до ближнього.

5. «Боронити планету». Виховувати відповідальне став­лення та спосіб розвитку, що враховують важливість існування усіх форм життя та зберігання рівноваги природ­них ресурсів планети.

6. «Переосмислити поняття солідарності». Сприяти розвиткові людської спільноти за широкою участю жіноцтва та з дотриманням демократичних засад з метою створення, спільно, нових форм солідарності.

Дата і підпис _____________