Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема. Географічна оболонка. Основні властивості та закономірності її розвитку.
Мета:
· формування первинних уявлень про географічну оболонку Землі; ознайомлення із головними властивостями та закономірностями розвитку географічної оболонки; формування вмінь встановлювати взаємозв’язки між компонентами природи, причинно – наслідкових зв’язкі між процесами і явищами природи;
· розвиток навичок роботи в групах, самостійного опрацювання навчального матеріалу, само - та взаємооцінювання, самостійного формулювання висновків, узагальнень, комунікативні навички.
· виховувати бережливе ставлення до природи, сприяти підвищенню загального інтересу до предмету, екологічну культуру.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручники, атласи, схема «Природний комплекс», роздатковий матеріал, проектні аркуші, інформаційні картки, картки оцінювання, фотографії, малюнки природи.
Опорні поняття: атмосфера, гідросфера, біосфера, літосфера, взаємозв’язки між компонентами природи.
Базові поняття: компонент природи, географічна оболонка, властивості та закономірності географічної оболонки.
Хід уроку
1. Організаційний момент (1 хвилина).
2. Повідомлення теми, мети уроку (2 хвилини).
3. Актуалізація опорних знань (4 хвилини):
Прийом «Бліц-опитування»
- Які оболонки Землі ви знаєте?
- З яких компонентів складається кожна з оболонок?
- Яке значення для людини мають компоненти природи. Наведіть приклади.
- Що таке ґрунт? Яка властивість відрізняє його від гірських порід?
- Назвіть верхню і нижню межі життя на Землі.
4. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності (виступи оболонок, 5 хвилин).
5. Вивчення нового матеріалу (20 хвилин).
5.1. Вчитель:
- Як ви гадаєте, чому оболонки так міцно тримається за долоньки?
- Доведіть на прикладах, що всі оболонки Землі між собою взаємодіють.
- Що станеться, якщо, наприклад, на планеті зникне вода?
Отже, всі оболонки між собою взаємодіють, утворюючи єдину систему, яка охоплює всю Землю – географічну оболонку (формулювання поняття, демонстрація схеми на дошці). Географічна оболонка притаманна лише Землі, вона охоплює всю планету.
Вчитель формулює перший висновок (наклеює на дошку):
Висновок 1.
Усі оболонки Землі перебувають у постійній взаємодії і у місцях свого зіткнення утворюють єдину географічну оболонку.
5.2. Виконання міні – проектів групами «Атмосфера», «Гідросфера», «Літосфера», «Біосфера» ( 20 хвилин).
Кожна група отримує від однієї з оболонок роздатковий матеріал, проектні аркуші, інформаційні та сигнальні картки. Організовує роботу в групі учениця, яка виконує роль оболонки. Вона також визначає учня, який буде захищати проект. При виникненні труднощів «оболонка» сигналізує про це експерту – вчителю за допомогою сигнальної картки.
Завдання для груп:
Завдання для групи «Атмосфера»
1. Визначте межі географічної оболонки, користуючись інформаційною карткою.
2. Розподіліть та наклейте фото тварин, рослин, птахів, риб на відповідні зони проектного аркушу.
3. Захистіть свій проект.
Завдання для групи «Гідросфера»
1. Схарактеризуйте, користуючись інформаційною карткою, головні властивості географічної оболонки: перебування речовин у 3-х агрегатних станах, кругообіг речовин та енергії, наявність життя.
2. Розподіліть та наклейте на проектний аркуш фото та малюнки відповідно до головних властивостей географічної оболонки.
3. Захистіть свій проект.
Завдання для групи «Біосфера»
1. Схарактеризуйте, користуючись інформаційною карткою головні закономірності розвитку географічної оболонки: цілісність, ритмічність, зональність.
2. Розподіліть та наклейте фото та малюнки на аркуш проекту у відповідні зони (кожна зона відповідає одній закономірності).
3. Захистіть свій проект.
Завдання для групи «Літосфера»
1. Схарактеризуйте, користуючись інформаційною карткою, який вплив на географічну оболонку має людина (позитивний, негативний).
2. Розподіліть та наклейте фото у відповідні зони на аркуші проекту.
3. Захистіть свій проект.
5.3. Захист міні – проектів учасниками групи. Після захисту кожного міні – проекта учні за допомогою вчителя формулюють висновки:
Висновок 2.
Межі географічної оболонки здебільшого співпадають із межами біосфери. Товща географічної оболонки не перевищує 55 км.
Висновок 3.
До найважливіших властивостей географічної оболонки відносять: перебування речовин у трьох агрегатних станах; кругообіг речовин та енергії, наявність життя.
Висновок 4.
Географічна оболонка має загальні закономірності свого розвитку. Найважливішими з них є цілісність, ритмічність і зональність
Висновок 5.
Використовуючи багатства Землі, людина змінює природу. Забруднюється довкілля, виснажуються земні надра. Це створює загрозу для існування самого людства.
Всі заздалегідь заготовлені таблички із записаними на них висновками вчитель кріпить до дошки.
Вчитель. Сьогодні я також підготувала свій міні – проект для вас. Його присвячено людям, без яких ми сьогодні з вами не мали б таких міцних знань про географічну оболонку. (Представлення міні – проекту «Дослідження географічної оболонки»).
6. Закріплення навчального матеріалу (казка) - 6 хвилин.
Казка про діда Савелія і зайців
В одному великому місті жив дід Савелій. Його оточували цегельні стіни будинків, скляні вітрини магазинів, укриті асфальтом тротуари і дороги. Повітря забруднене, скрізь суєта, шум і гамір. Набридло йому таке міське життя, вирішив дід переїхати до села, де на окраїні лісу в нього був будиночок, город і садочок.
Дуже сподобалося йому жити в селі. Уранці він просинався від співу птахів, удень ходив до лісу, де спостерігав за життям білок, їжаків, зайців й інших лісових жителів. А ввечері дід полюбляв працювати в садочку — саджав дерева, кущі, квіти і доглядав за ними. Повітря чисте, прозоре — немов звук гітарної струни. Тиша і спокій. Здоров’я стало покращуватися. Одне турбувало діда Савелія: зайці іноді обгризали кору з молодих дерев, ушкоджували кущі. Вирішив дід зробити паркан і відгородитися від зайців. Паркан видався на славу, але, на здивування діда, за зиму майже всі його молоді насадження загинули. Виявляється, їх знищили миші.
Як же це сталося? Справа в тім, що паркан перегородив дорогу не тільки зайцям, але і їжакам та борсукам, які не давали мишам «розгулятися», регулювали кількість цих гризунів. У мишей не стало ворогів — і вони знищили частину рослин. Дід Савелій зняв частину паркану і подбав, щоб у зайців було достатньо їжі в лісі. І тепер у діда чудовий сад.
На цьому прикладі ви переконалися, що будь-які зміни в природі можуть обумовити рух безлічі «ниточок», якими зв’язані між собою і рослини, і тварини, і людина.
(Бесіда за текстом).
7. Само та взаємооцінювання за допомогою карток оцінювання
(3 хвилини).
8. Домашнє завдання (2 хвилини): параграф 40, за бажанням: написати міні-твір на тему «Географічна оболонка – середовище існування людства», підготувати тестові завдання з теми.
8. Рефлексія.
Ну а зараз підведіться, в очі другу подивіться, посміхніться, розімніться, порадійте від душі. Добре ви попрацювали, географію вивчали, і читали, й малювали, зовсім ви не нудьгували. І тому веселий настрій треба іншим донести.


