Урок розвитку зв'язного

мовлення

2 клас

Цивинка весни у нашому дворі

Мета. Вчити писати твір про перші весняні квіти за спостереженнями, малюнками і планом. Розвивати зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас, уміння висловлювати свої думки. Виховувати любов до навколишнього світу.

Обладнання. Малюнок підбілу, музичні записи.

Хід уроку

(Урок проводиться після екскурсії по шкільному подвір'ю).

І. Звучить музика («Вальс» К. Мяскова), яка символізує пробудження природи після довгої зими і народження перших квітів, приліт пташок. Вчитель.

Що найчарівніше буває, Що може душу розбудити? Скажіть мені, хто відгадає? Ви правильно назвали квіти.

Вони, як усмішка привітна,

Як дотик сонечка, як казка,

Червона, жовта чи блакитна

І в кожній з них тепло і ласка. Любов і ніжність струменіє, Чарівність, неповторне диво. І кожна квітка серце гріє, Щоб на землі жилось щасливо.

Земля мережана стежками.

По них до школи ходять діти.

Рясніє стежечка квітками,

Щоб люди їм могли радіти. У квітах щире сонце квітне І чистота душі дитинна, І небо зоряне, привітне, І матері любов первинна.

II. Хвилинка каліграфії.

І жайворонки засміялись, Піднявши в небо пісню світлу. І луг, і ліс квітками вбрались. Весна прийшла! Земля розквітла!

Н. Красоткіна Як стало на душі у кожного? Чому?

III. Малюнкова вікторина «Впізнай весняні квіти».

1. Які квіти здивували вас на шкільній клумбі? (Вчитель вивішує малюнок підбілу в центрі дошки).

2. Повідомлення теми і завдань уроку.

1) Розвивати і збагачувати мовлення.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2) Бути спостережливим.

3) Любити природу.

IV. Доповідають юні природолюби біологи.

1-й учень. Підбіл або мати-й-мачуха багаторічна трав'яниста рослина з довгим повзучим кореневищем. Рано навесні з'являється багато жовтеньких яскравих квіток. Вони гордовито пишаються на рожевому, вкритому лусочками, стебельці. Коли мати-й-мачуха відцвітає, з'являються пухнасті парашутики — літучки, які допомагають розселенню насіння. Пізніше з'являються пухнасті, вкриті малесенькими ворсинками, листочки, але з верх­нього боку ворсинки швидко зникають. Тому зверху листки яскраво-зелені, лискучі, але не теплом віє від їхньої поверхні — холодний той блиск (погляд мачухи на нерідних дітей). Зісподу ж листки вкриті ніжним білим пухом, і хоч схована ця сторона від сонця, проте досить легкого дотику — і відчуєш лагідне тепло, яким завжди віє від рідної матері. Тому-то й дана така поетична назва цій рослині за своєрідну особливість листків.

2-й учень. Мати-й-мачуха рослина, яка має цілющі властивості, що визнано наукою. З її листків виготовляють ліки від кашлю. При нежиті втягують у ніздрі сік, видавлений із свіжих листків. Цей сік вважається у народі

засобом, який загоює рани. При випаданні волосся і при сильній лупі із свербінням шкіри на голові тричі на тиждень миють голову у міцному відварі із суміші листків кропиви та листків підбілу, що беруться порівну.

Збирають квіти цієї рослини рано навесні, а молоді листочки через 2—З тижні після цвітіння.

3-й учень. Підбіл зелений годинник та рослина-барометр. її суцвіття рівно о 17 годині закриваються. Закриваються вони і з настанням похмурої погоди та перед дощем. До того ж, мати-й-мачуха непоганий медонос.

4-й учень. Легенди про квіти весняного світла. Жила злюща мачуха. Вона страшенно не любила нерідних дітей. Наприкінці зими вона вигнала сиріт з до­му. Стоять бідні сирітки, мерзнуть на вітрі, оплакують свою гірку долю. Аж гульк з-за обрію вийшла ніжна красуня Весна, а за нею променисте Сонечко. Пригріли, приголубили вони сиріт материнською ласкою. А ті розквітли чарівними весняними квітами. З того часу щовесни з'являються жовтенькі квіточки мати-й-мачухи.

V. Словникова робота

1. Підбір прикметників.

Вчитель на дошці навколо малюнка підбілу записує слова.

2. Підбір дієслів, які розкажуть про те, як квіти приходять на землю. Пробивають, вистромлюються, усміхаються, милують, зацвітають, чарують, дивують.

VI. Усний опис квітки мати-й-мачухи.

VII. Робота за готовим планом.
План.

1. Весна на шкільному подвір'ї.

2. Гарячі сонечка підбілу.

3. Квіти душа землі.

Усне колективне складання твору учнями.

Самостійна диференційована робота з написання, твору.

1 група «поетів» складає вірш.

2 група «прозаїків» працює за планом.

3 група за детальним планом на картках. План.

1. Куди завітала весна?

2. Як господарює вона у дворі?

3. Що здивувало нас на одній із клумб?

4. Якими були квіточки мати-й-мачухи?

5. Як почувалося нам, коли ми дивилися на квіти?

6. Для чого дарує земля квіти?

7. Як треба ставитись до квітів?

Зачитування творів кожної групи, редагування текстів. Рефлексія.

Що вдалося на уроці?

Чим не задоволені? Зразки дитячих творів.

Ось і весна завітала до шкільного двору. З нею прибігла на шкільне подвір'я зелененька травичка, щоб око порадувати. На деревцях з'явилися бруньки, що тягнуться до сонця.

О, яке диво з'явилося на шкільній клумбі! На ній, як на небі, багато квіточок, ніби зірочок. Це заяскравіли золотом та тягнуться до милого сонечка гордовиті гарячі сонечка підбілу. Усміхаючись, квітки створюють невимовну радість. Від цих милих, ніжних усмішок стає бентежно і водночас красиво. А для чого весна подарувала їх нам?

Для радості, добра і краси приносить весна квіти. Тож не зривайте ці

дивинки!

* * *

Прийшла весна у наш шкільний двір. Почала хазяйнувати, думати, як звеселити всіх? Раптом визирнули маленькі списики трави. У зелені бруньки-сережки вбралися дерева. Все обновилось. Як же весело стало! А це що за диво? На нашій шкільній клумбі з'явились маленькі сонечка підбілу. Хто ж їх там розсипав? Та це ж весна! Красуються квіточки, гріються на весняному сонечку, радіють, що на них звертають увагу. Проходять коло дивинок школярі, посміхаються першим квітам. А вони ще кращими стають, бо хочуть, щоб їх вважали за справжні королівські квітки.

Не зривайте цього дивного первоцвіту! Хай цвіте, бо він душа землі, радість життя, краса навколишнього світу!