Урок читання

4 клас

(проводиться в II семестрі, перша декада травня)

Тема: Від усмішки йде до всіх тепло. "Усмішка".

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

· усвідомлювати та самостійно визначати тему і мету твору, відносно завершені і самостійні частини твору, головних героїв;

· складає невеликі усні розповіді про життєвий шлях письменників;

· пояснює, які яскраві, влучні слова, словосполучення, вислови допомагають глибше, краще уявити картини природи, зовнішність персонажів

· використовує художні засоби у власному мовленні

Формування мотивації навчання:

· мотивація досягнення успіху;

· мотивація престижу.

Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати уміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне, розвивати мовленєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв'язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання, коригувати мову учнів; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих., загальнокультурну компетентність

Очікуваний результат:

· правильно і виразно читати;

· розпізнавати структуру тексту;

· висловлювати свою думку.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет , мікрофон, записи на дошці, лабіринт, кросворд, картки для роботи у парах, 5 стежинок, картки "Довідкове бюро", "Словознайченко", буклети "Усмішка", підручники.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дайте усмішку всім дарувати:! друзям, і гостям, дівчаткам і хлоп'ятам. Хай радість злітає у небо, як птах, І добрі слова у всіх нас на устах.

Доброго дня! Я дарую всім усмішку, гарний настрій, тепле слово.

- Яким ви бачите наш урок?

- Якими, будете ви на уроці?

И. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати стежками. Навколо все так
зелено, красиво, що хочеться з'єднатися з природою.

- Отже 1 стежка - стежка спостережень.

- Мандруючи, цією стежкою, нам необхідно виконати завдання.

- Увага на дошку

У Вилучи зайве

Люодиндидвана потричичотири наєтьп'яться з шістьдобсімра (Людина починається з добра)

> Закінчи речення

Добра людина - це та, яка...

лабіринт

си су млин кий

Ва ль хо сь

- Як ви думаєте, про що будемо читати у творах нового розділу? Ваші

припущення.

II. Актуалізація знань

- Ми вже опинилися на стежинці СПОГАДІВ.

> Мікрофон (гра).

- Що ви знаєте про життя і творчість ?

* Кросворд

- Пригадайте назви творів Сухомлинського, які ми читали, і ми зможемо
дізнатися назву ще одного оповідання.

 

1

 

 

2

 

 

3

4

 

5

 

6

 

7

 

і. "Кінь..." (утік)

2. "... книга" (спляча)

3. "Про що думала..." (Марійка)

4. "Найкраща..." (лінійка)

5. "Який слід повинна... людина на землі?" (залишити)

6. "Сергійкова..." (квітка)

7. "... дівчинка" (горбатенька)

- Прочитайте слово по вертикалі і скажіть назву оповідання, яке ми будемо
сьогодні читати.

IV. Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні ми познайомимося з твором "Усмішка" і з'ясуємо, чого від усмішки йде до всіх тепло.

- Непомітно переходимо на стежинку Розумів

V. Опрацювання твору „Усмішка"

1. Словникова робота. „Словознайченко". Читання „пірамідок" слів.

іде луг страх

дибає ціпок похмурі

оволодів повагом запитливо

барвистий тремтіла жайворонок

почимчикувала затьмарився насторожилася

- Доберіть синоніми до слів „тремтіла", „барвистий". А які слова, що на дошці, є близькими за значенням?

- Як ви розумієте слово „ціпок"?

2. Читання оповідання з передбаченням.

1 зупинка

- В яку пору року відбувалася подія?

- Який настрій був у дівчинки?

- Яке бажання її охопило?

- Як ви думаєте, що може трапитися з дівчинкою? Чому?

2 зупинка

- Кого зустріла дівчинка?

- Що несла вона назустріч діду?

- На що сподівалася?

- Що буде далі?

3 зупинка

- Чому змінився настрій дівчинки і ЇЇ серцем оволодів страх?

- З ким відбулася її друга зустріч?

- Поміркуйте, що буде після цієї зустрічі?

4 зупинка

- Як бабуся зустріла дівчинку?

- Яким став світ від подарованої усмішки?

Фізкультхвилинка

- Хто ж там, хто вже так втомився? Та наліво нахилився?

- Треба дружно всім нам встати і про „Усмішку" згадати? (Діти співають пісню і виконують рухи)

Від усмішки хмарний день ясніш, Від усмішки засія веселка в небі. Поділись усмішкою щедріш, І вона не раз повернеться до тебе.

І тоді хмарок склика

В танець музика дзвінка

І на скрипці грає коник найніжніше...

Із блакитного струмка починається ріка.

Ну, а дружба починається з усмішки.

3. Читання оповідання мовчки.

- Простежте за текстом, як і чому змінювався настрій дівчинки?

4. Аналіз структури тексту.

Знайдіть зачин і кінцівку?

- Як називається частина твору, що залишилася?

- Прочитайте виділені речення.

- До чого автор закликає у оповіданні?

- У чому головна думка оповідання?

- Наступна наша стежинка - стежинка Спроб

5. Робота у парах, на картках.

1) Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
Біле, мов... волосся (спіла пшениця)

Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов…(той струмок, що ось-ось помре)

Мов …,знову заясніли, кульбабки ( мов маленькі сонця)

2) Як по-іншому можна назвати оповідання? Напиши свої заголовки.

3) Скласти сенкан до слова „усмішка" (додаток 1)

1. Усмішка

2. Яка?

3. Що робить?

4. Синонім

5. Речення - висновок

- Ось ми опинилися на останній стежинці - стежинці Підсумку.

VI. Запис домашнього завдання

7 балів - читати оповідання на сторінці ;

11 балів - розповісти оповідання так, ніби це трапилося з тобою;

12 балів - написати твір-міркування;,Людина починається з добра".

VII. Підсумок

„Довідкове бюро" зачитує та роздає буклети „Усмішка" (додаток 2).

> Гра „Абетковий суп".

- Витягнути літеру і придумати підсумкове речення на тему уроку, яке б
починалося з цієї літери.

додаток 1

1 Знайдіть і доповніть порівняння словами з

тексту

Біле, мов................................волосся

Срібна пісня жайворонка тремтіла,
мов....,.,..,.,.............................

Мов.............................,.,знову заясніли

кульбабки.

2.Як по-іншому можна назвати оповідання.

Напиши свої заголовки

.................................................................. .,..,................

3.сенкан 1.усмішка

2................................................................................................................

З..................................................................................................................

4......................................................................................................................

5...................................................................................................... ,......


Додаток 2

Усмішка

Вона нічого не коштує, але багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не збіднює при цьому тих, хто її дарує. Вона триває одну мить, а в пам'яті залишається інколи й назавжди. Ніхто не багатий настільки, щоб обійтись без неї, і немає такого бідняка, який не став би від неї багатшим. Вона створює щастя в домі, породжує атмосферу доброзичливості і слугує паролем для друзів.

Усмішка - натхнення для стомлених, денне світло для тих, хто поник духом, сонячний промінь для засмучених і найкращі ліки від неприємностей... І, незважаючи на це, її не можна купити, не можна випросити, не можна взяти у борг, ні вкрасти, оскільки вона сама по собі, нічого не варта, поки її не віддали!

Тому, я хочу віддавати свою посмішку тим, хто оточує мене, щоб їх життя було хоч трішечки кращим і світлішим.