Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

ЧИСЛІВНИКИ КІЛЬКІСНІ Й ПОРЯДКОВІ: ПРОСТІ, СКЛАДНІ ТА СКЛАДЕНІ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ

Мета: закріпити вивчене про числівник як частину мови; розвивати в учнів уважність, логічне мислення; виховувати повагу до рідної землі.

Тип уроку: урок закріплення знань.

Навчальні методи: робота з підручником, виконання вправ, аналіз мовних явищ.

Культурологічна змістова лінія: земля — неоціненний дар.

Обладнання: підручник, плакати з кросвордами, картки.

Дивосвіт, дивосвіт...

Хто придумав оцей світ?

Землю красну отаку

У зеленому вінку?

Всі ці квіти, і ліси,

І пташині голоси?

Ліс, і річка, і поля —

Це ж усе моя земля!

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання

1. Кілька учнів зачитують зв’язне висловлювання про числівник як частину мови.

2. Двоє учнів зачитують вірш про рідну землю, називають використані числівники (індивідуальне завдання).

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

На попередньому уроці ми ознайомились із числівником як частиною мови, зокрема з його загальним значенням, морфологічними ознаками, синтаксичною роллю. Тому метою нашого уроку є закріпити ці знання.

ІІІ. Закріплення вивчених знань

1. Групування числівників

Згрупувати числівники (по чотири):

1) цілі числа;

2) дробові числа;

3) збірні числівники;

4) порядкові числівники.

Третій, сім, восьмеро, три четвертих, п’ятеро, дванадцятий, сто, дві третіх, сімнадцятий, шістдесятий, одна друга, двоє, один, тридцятеро, сорок, сім восьмих.

Зразок:

1) цілі числа: сім, сто, один, сорок;

2) дробові числа: три четвертих, дві третіх, одна друга, сім восьмих;

3) збірні числівники: восьмеро, п’ятеро, двоє, тридцятеро;

4) порядкові числівники: третій, дванадцятий, сімнадцятий, шістдесятий.

2. Охарактеризувати за значенням і будовою числівники в поданих реченнях

1. Десять учнів брали участь в обласних олімпіадах.

2. П’ять учнів закінчили школу із золотою медаллю.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

3. До першої десятки шахістів світу входять і українські спортсмени.

Зразок: десять (кількісний, простий); п’ять (кількісний, простий); першої (порядковий, простий).

3. Лекція

В українській мові при числівниках два, три, чотири у Н. в. вживаються іменники чоловічого роду у Н. в. множини (два столи, три зошити).

Іменники жіночого роду і середнього роду мають форму Р. в. однини (дві яблуні, чотири яйця).

4. Закріплення правила в підручнику

Вправа 339 (І) — письмово

Прочитайте і стисло перекажіть текст, правильно вимовляючи числівники. Випишіть словосполучення «числівник+іменник». Числа замініть словами, підкресліть числівники, визначте їх будову.

Погляньмо на карту України. Територію її надвоє розділяє своїми водами могутній Дніпро — третя після Волги й Дунаю річка Європи. Серед його 847 приток є такі великі річки, як Березика й Прип’ять, Сож і Десна та інші.

Віками мріяли люди підкорити буйну силу Дніпра.

Практичне використання його могутніх вод почалося в 1932 році, коли стала до ладу Дніпровська гідроелектростанція.

Зразок. Восьмисот сорока семи приток (складний). В тисяча дев’ятсот тридцять другому році (складений).

Вправа 342 — самостійно

Прочитайте. Визначте будову числівників. Запишіть їх словами.

67 зошитів; 243 грн. 56 коп.; 64 тисячі; 575 мільйонів; 25 мільярдів.

Зразок. Шістдесят сім зошитів (складений); двісті сорок три грн.

п’ятдесят шість копійок (складений); шістдесят чотири тисячі (складений); п’ятсот сімдесят п’ять мільйонів (складений); двадцять п’ять мільярдів (складений).

5. Хвилинка-веселинка

Увага! На уроці мови — математика!

· Скільки їх було: мати, дочка, брат, сестра, дядько, племінниця? (Троє — брат, сестра та їх дочка)

· Скільки було: баба, дві матері, дві дочки і онучка? (Троє)

· У хлопчика стільки ж сестер, скільки й братів, а в його сестри сестер двоє менше, ніж братів. Скільки в сім’ї сестер і братів? (Три сестри й чотири брати)

· У мене в двох кишенях є гроші: коли з одної перекладу в другу один карбованець, то буде порівну, а коли з другої перекладу в першу один карбованець, то в першій буде вдвічі більше, ніж у другій (П’ять і сім).

6. Завдання на картках

Картка № 1

Записати числівники словами.

1. Колібрі важить 1,5–2 грами. 2. Довжина синього кита досягає 33 метрів. 3. Страус може пробігти за годину 60 кілометрів. 4. Новонароджений кит важить 6–8 тон.

Картка № 2

Записати приклади цифрами: 7 + 15; 744 — 90; 35 : 10; 6 . 20.

Картка № 3

Записати числівники словами.

За шкалою розумового розвитку, яку запропонували швейцарські вчені, 1 місце в природі посідає людина. Вона має до 214 балів. Дельфін наділений приблизно 195 балами. На 3 місці — слон. Він має до 150 балів. Мавпа — до 63. Зебра — до 42, жирафа — 38, лисиця — до 28 балів. Найтупішим визнали бегемота, який набирає усього 18 очок.

8. Розгадати кросворд

1. Порядковий номер, який відповідає числу «тисяча». (Тисячний) 2. Число, яке становить двічі по два. (Чотири) 3. Цифра, що йде після семи. (Вісім) 4. Число, що становить тисячу тисяч. (Мільйон) 5. Порядковий номер, який відповідає числу «сім». (Сьомий)

ІV. Підсумок уроку. Оголошення оцінок

· Що ви закріпили сьогодні на уроці?

· Про що необхідно пам’ятати, визначаючи рід і число числівників?

· З якою частиною мови найчастіше поєднуються числівники? Відповідь підтвердіть прикладами.

V. Домашнє завдання