Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Клас 5 Урок 39 Дата

Тема: Домашні справи

Мета:

Практична мета:

1. удосконалювати навички вивчаючого читання та літературного перекладу тексту;

2. розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення;

3. практикувати вживання у мовленні модальних дієслів have to, has to, had to..

4. навчити учнів розповідати про свої обов’язки

Розвиваюча мета:

1. розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію;

2. розвивати логічне мислення

Освітня мета:

1. ознайомити учнів з новими ЛО з теми «Мої обов’язки по дому»

Виховна мета:

1. виховувати почуття ввічливості та чуйності у стосунках з товаришами;

2. виховувати почуття відповідальності до своїх обов’язків

Обладнання: підручник, НО, магнітофон

ХІД УРОКУ

І. Початок уроку

1. Організаційний момент

Т: Good morning, children. I am glad to see you

P: We are glad to see you, too.

Today we'll continue speaking about house chores. We'll read a story about Ann's Saturday and we'll discuss it. And at the end of the lesson we'll write a short story.

Фонетично-мовленнєва зарядка

Answer questions T-P

What do you do about the house? (always, every day, sometimes)

P: dust the furniture, air the room, vacuum carpets, iron, wash up, wash the clothes etc.

And now let’s play the game «Home Duties».

Кожний учень отримує одну картку для групової роботи. Учні пересуваючись по класу, ставлять один одному запитання What do you have to do at home?. Коли учень знаходить однокласника, який виконує ті домашні обов'язки, що вказані в картці, то записує його ім'я. По закінченні гри декілька учнів розповідають, які обов'язки виконують інші.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

HO

ІІ. Основна частина

1. Контроль домашнього завдання

Speaking. Tell us what you had to do during this week

2. Подання тексту для читання. ex. 1а (p. 76).

1) pre - reading activities. Бесіда з учнями за малюнками до тексту.

Т: What is the girl doing in picture A (B, C, E, F)?

What is the cat doing in picture D?

2) Reading. Read and translate the text. Chain work

· Read the text and put the pictures in the right order according to the text.

3) Post-reading activities.

а) ex. З (p. 77). Read the sentences. Agree or disagree. Correct the wrong sentences.

b) ex 1b (p. 76). Retell the story using the pictures on p.76

3. Виконання вправ для закріплення вживання модального дієслова have to

· Do ex. 2 (p.77) Write what Ann has to do or does not have to do at the weekend.

4. Фізкультхвилинка

And now let’s have a rest. Sing the song “If you are happy and you know it” and do the actions.

5. Розвиток навичок аудіювання

Listen to the dialogue and choose the right answer on your sheets of paper. What did mother, father and son do?

SUNDAY MORNING

Mother: Good morning, Patric. Will you help me?

Patric: Good morning, mother. What do I have to do?

M: Make some sandwiches with cheese and butter, please. And I will make tea.

P: Where is father?

М; Не went to walk the dog and to buy some cakes for breakfast. Oh, he is back already.

F: Good morning, Patric Is breakfast ready?

M: Oh, yes, everything is ready. Let's have breakfast.

P: What will we do after breakfast?

M: Patric, you'll wash up, father will vacuum the carpet and I will wash the clothes. Then we are going to visit our grandparents,

P: And who will water the flowers, mother?

M: I watered them yesterday.

Tick who did/will do the following house chores

HO

Mother

Father

Patric

made tea

made sandwiches

went shopping

will vacuum the carpet

will wash up

will wash the clothes

watered the flowers

6. Розвиток навичок діалогічного мовлення.

Do ex. 5 (p.77) Work in pairs. Act out the situation.

Your friend phones you. He/She invites you to a cinema. Tell him/ her why you can not go to the cinema. Tell about the chores you have to do.

ІІІ. Заключна частина

1. Підбиття підсумків

Today we discussed house chores a lot. What duties do you have at home on Saturday and Sunday

2. Пояснення домашнього завдання

Ex 5 (p. 77) Write a story “A busy Sunday in the Country”

3. Виставлення оцінок та їх мотивація.