Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Конспект уроку з української мови

в 11 класі

Види простих речень

Вчитель

української мови та літератури

Бродівської СЗОШ № 2

М

Тема. Види простих речень

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про види простих речень; розвивати

вміння складати прості речення з різними ознаками; удосконалювати вміння

розставляти розділові знаки у простому ускладненому реченні; за допомогою

мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів

повагу до культурних надбань рідного народу.

Очікувані результати: учні знатимуть типи простих речень, інформацію про День української писемності та мовлення; вмітимуть визначати тип простого речення, розставляти розділові знаки у простому ускладненому реченні.

Обладнання: тексти, сигнальні картки, мультимедіа.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя.

О слово рідне!

Пращура молитва,

Громи Перуна,

Велеса поля,

Софія Київська – творіння Ярослава,

Словяномовна праведна земля.

О слово рідне! України слава!

Богдана мудрість і Тараса заповіт.

І гул століть, і сьогодення гомін

В тобі злились, як духу моноліт.

О слово рідне!

Мудре і прадавнє,

Ти виросло з могутньої землі.

Тебе валуєви жорстоко розпинали,

А ти возносилось і не корилось – ні!

О слово рідне!

Подарунок мами!

І пісня ніжна, і розрада нам!

Я всім на світі поділюся з вами,

Та слова рідного нікому не віддам.

( Коли вчитель читає, демонструється мультимедійний проект, слайди

9 листопада – День української писемності та мови.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Мова – своєрідна візитна картка кожної людини, за якою судять про її освіченість, ерудицію, начитаність. Знання мови потрібні людині в її повсякденному житті: без них не можна глибоко збагнути почуте або прочитане, вправно користуватися рідним словом.

Чи вмієте ви грамотно записувати слова, ми переконаємося після того, як ви напишете розподільний диктант.

Розподільний диктант.

Слова записати у дві колонки: у першу – разом, у другу – через дефіс.

Перекотиполе, радіопередача, рожево-червоний, основоположник, електронно-ядерний, часто-густо, східноєвропейський, екс-чемпіон, навчально-виховний, тисячоліття, нью-йоркський, етнографічний, як-небудь.

Підкреслити першу від початку літеру у кожній колонці.

Відповідь: просте речення.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Як добре на душі,

коли нема боязні

за слово праведне,

що визріло в тобі...

Д. Павличко.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

- Що ви очікуєте від уроку, сформулюйте. (Троє учнів пишуть очікувані результати на листках.)

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Робота з таблицею Типи простих речень.

(Демонструється мультимедійний проект, слайди 10 – 15)

2. Завдання для груп(слайд 16).

Скласти і записати речення про мову з такими ознаками:

1 група

розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, повне, ускладнене однорідними членами;

2 група

спонукальне, неокличне, односкладне, поширене, повне, ускладнене відокремленим членом;

3 група

Спонукальне, окличне, односкладне, поширене, повне, ускладнене звертанням.

3. Робота в парах (слайд 17).

У реченнях розставити розділові знаки, підкреслити граматичні основи.

А. Нестор прийшов до Києво – Печерської лаври сімнадцятилітнім юнаком і

назавжди залишився тут.

Б. Чорноризець знав такі мови словянську грецьку болгарську.

В. Преподобний Нестор дотримуючись літописних форм і хронологічного

викладу подій створив Повість минулих літ.

Г. Він звів в одне ціле літописи створені попередниками.

Г. Пригадаймо наприклад історію життя і смерті віщого Олега.

Д. Славний Несторе вихваляємо тебе перед усім нашим народом!

4. Робота з сигнальними картками.

Завдання до тексту ( слайд 18 ).

ü Вкажіть речення з однорідними членами.

ü Яке з речень ускладнене звертанням?

ü Виберіть речення, ускладнене відокремленою обставиною.

ü Назвіть односкладні речення.

ü Вкажіть речення, ускладнене відокремленим означенням.

ü  

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Тести ( слайди 19 – 24 ).

Граматично організована одиниця мови, яка складається з одного або кількох слів і виражає закінчену думку, називається:

А словосполученням; В реченням;

Б членом речення; Г фонемою.

Головні члени речення – це:

А головне й залежне слово;

Б обставина й додаток;

В означення й обставина; Г підмет і присудок.

3. Знайдіть розповідне речення.

А Хто ж од нас у світі дужчий?

Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою.

В Густо – прегусто висипали зорі на небі.

Г Сторононько рідна! Коханий мій краю! Чого все замовкло в тобі, заніміло?

4. Знайдіть односкладне речення.

А Вишневий стяг зоря зняла над синім гаєм.

Б Як робимо, так ходимо, як дбаємо, так маємо.

В Я намалюю тебе серед березового гаю.

Г Тіні копиць полохливо тремтять на осіяній луці.

5. Знайдіть двоскладне речення.

А За правду, браття, єднаймось щиро.

Б Отак пролечу сніжком над долиною.

В Мирослава впала на ноги, не випускаючи своєї зброї.

Г Без верби і калини нема України.

6. Як називаються речення з одним головним членом?

А односкладні; В складні;

Б двоскладні; Г поширені.

7. Котре із речень є поширеним?

А Починається день.

Б Зоряна ніч.

В Сонце.

Г Починається новий трудовий день.

8. Непоширене речення – це...

А те, в якому немає другорядних членів речення;

Б те, в якому є додаток;

В те, в якому є означення;

Г те, в якому є всі другорядні члени речення.

9. Котре із речень непоширене односкладне?

А Пісня лунає.

Б Вечір.

В Вечірня пісня полинула вдалину.

Г Пісні лунають звідусіль.

10. Сором, досада, злість – усе разом прийшло в його голову. У реченні стоїть тире...

А між підметом і присудком;

Б при відокремленій прикладці;

В перед узагальнюючим словом;

Г у неповному реченні.

11. Звертання у реченні...

А виступає додатком;

Б виступає означенням;

В виступає підметом;

Г не буває членом речення.

12. Чим ускладнене речення?

Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою.

А однорідними додатками;

Б відокремленим означенням;

В звертанням;

Г вставним словом.

2. Проектна робота (слайди 25 – 31).

9 листопада - День української писемності та мови

Кожен народ іде своїм шляхом до створення писемності.

Започаткував книжну справу в Київській Русі князь Володимир Великий у Хст.

Небувалий розквіт книжної справи стався за Ярослава Мудрого.

Найголовнішим свідченням давності української літературної традиції є “Повість минулих літ”. Автором цього твору є Нестор Літописець. Зміст “Повісті” розмаїтий і широкий: від подій біблійної історії до бурхливих подій початку ХІІ століття.

У найкритичніші, найважчі моменти української історії з’являлися особистості, які рятували націю від остаточного знищення, виводили українську культуру на нові обшири, давали їй надійні крила для злету.

В історії української мови й літератури є дві вікопомні дати. Перша – 1798 рік, коли були видруковані три частини поеми ЕнеїдаІвана Котляревського. Це була перша книжка, написана живою народною українською мовою.

Ще одна дата - 1840 рік, коли вперше було видано Кобзар , який проголосив:

Возвеличу малих отих

Рабів німих,

Я на сторожі коло них

Поставлю слово.

VI. Підсумок уроку.

Самооцінювання учнів (заповнюють картку). Повернення до очікуваних результатів.

- Чи співпали ваші очікувані результати зі змістом уроку?

Читання ученицею вірша Ольги Яворської Молитва.

VII. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру Передаймо нащадкам наш скарб – рідну мову.