Тема: Поділ тексту на речення. Зв'язок слів у реченні.

Мета: Учити зв’язувати слова в реченні, удосконалювати вміння встановлювати межі речення в усному і писемному мовленні; повторити правопис словникових слів, алфавіт;

розвивати мову учнів, спостережливість;

виховувати старанність, любов до природи, рідного краю, бережне ставлення до неї.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, малюнок на тему «Букет квітів»

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Перевірка виконаної вправи.

- Які рядки слів можна назвати реченням? Прочитайте.

- Чому ви так вирішили?

- Які речення відповідають схемі, зображеній у підручнику?

- Хто склав казку про розділові знаки?

2. Словниковий диктант із завданням.

- Запишіть рядки слів під диктовку. Як можна назвати одним словом ці групи слів?

Олень, ведмідь, заєць - …(тварини).

Шофер, бібліотекар, учитель - …(професії).

- Запишіть такі ряди слів і визначте, що у них спільного. Підкресліть.

Змагання, читання, завдання.

Київ, Україна.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжуємо працювати над темою «Речення». Ми будемо вчитися ділити текст на речення, позначати кінець і початок речення, а також поєднувати слова в реченні, установлювати між ними зв'язок.

ІV. Закріплення та осмислення нових знань.

1. Повторення звукового аналізу слів, основного поняття про речення.

(На дошці малюнок – букет квітів).

- Ой, яка краса! Які почуття охоплюють вас, коли ви бачите красу, яку створила природа? Так, захоплення, ніжність, у вас покращується настрій. Але треба пам’ятати, що красу цю треба берегти.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Чи впізнали ви квіти, які є в нашому букеті? Так, це ромашка, нарцис, тюльпан, айстра, хризантема, дзвіночки, троянда.

- А чи знаєте ви, коли цвітуть ці квіти? (Нарцис, тюльпан – весною, ромашка, дзвіночки, айстра, троянда - улітку, хризантема – восени).

- Чи можливо їх ось так у природі зібрати разом?

- Запишіть назви цих квітів у алфавітному порядку.

- Підкресліть слова, у яких букв більше ніж звуків.

- Яку користь приносять квіти природі? (Солодкий нектар необхідний комахам).

- Для вас сьогодні ці квіти приготували завдання.

2. Завдання від ромашки: складання речення, позначення початку і кінця речення.

- Прочитайте слова, записані на дошці.

Джмелик, квітці, бере, на, медок, сидить.

- Чи можна сказати, що це речення. Доведіть.

- Побудуйте із цих слів речення, запишіть його.

- Прочитайте, доведіть, що це речення.

- Як ви написали слова в реченні?

- Як позначили початок і кінець речення?

- Розкажіть, які ще розділові знаки ви знаєте?

3. Завдання від троянди: знайди і виправ помилку.

C:\Users\HOME\Desktop\juravli_2.jpg

Знайди помилку

Дорідноїземліприлітаютьжуравлі.

- Як ви написали слова в реченні? Чому?

C:\Users\HOME\Desktop\juravli_2.jpgДо рідної землі прилітають журавлі.

Запам'ятай!

Слова в реченні пишуться окремо.

4. Завдання від нарциса: поділ тексту на речення.

- Зараз ми впевнимося, наскільки важливі розділові знаки в тексті. Прочитайте текст.

- Чи легко було зрозуміти зміст?

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg

Познач межі речення

У лісі швидко насувається вечір темні

тіні лягають попід деревами старі

сосни стоять непорушно

- Установіть межі речення, користуючись правилом, яке вивчили на минулому уроці. Пригадайте його. (Речення виражає закінчену думку).

- Яку думку виражає кожне речення?

- Прочитайте, позначаючи кінець кожного речення зниженням голосу і паузою.

5. Завдання від дзвіночків. Робота з підручником, вправа 121.

- Прочитайте мовчки, встановіть межі речень.

- Прочитайте, позначаючи кінець кожного речення зниженням голосу і паузою.

- Які різні предмети названі одним словом?

- Які значення має слово дзвіночки?

- Чому квітка має таку назву?

- З якого буквосполучення починається слово дзвінок?

- Спишіть перші два речення.

- З якої букви почнемо писати кожне речення?

- Що поставимо в кінці речення?

V. Фізхкультхвилинка.

6. Повторення поняття про зв'язок слів у реченні. Завдання від тюльпана: гра «Речення – не речення».

- Прочитайте групи слів.

- Чи можна запис зліва назвати реченнями? Чому?

- А запис справа? Поясніть.

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg

Речення – не речення

Діти пішли Діти пішли до лісу.

Вони зупинилися Вони зупинилися

біля біля сосни.

6.Завдання від айстри: яку групу слів не можна назвати реченням? Чому?

C:\Users\HOME\Desktop\images (10).jpg

Яку групу слів не можна назвати реченням? Чому?

Рано встати Рано встало

золотий золоте

сонечко сонечко.

- Прочитайте групу слів зліва, чи можна їх назвати реченням? Чому?

- А запис справа? Поясніть.

- Прочитайте правило – висновок та запам’ятайте.

Запам'ятай!

Слова в реченні зв'язані між собою.

C:\Users\HOME\Desktop\images (14).jpg C:\Users\HOME\Desktop\images (1).jpg

- Прочитайте ще раз правило в підручнику с. 61.

7.Завдання від тюльпана.

- Застосовуючи правило, зміни слова так, щоб утворилися речення.

- Прочитайте текст. Зверніть увагу на слова, що в дужках. Чи зв’язані вони з іншими словами в реченні?

C:\Users\HOME\Desktop\images (36).jpg

Зміни слова так, щоб утворилися речення.

Ожив осінній (ліси).

Скрізь дзвенять дитячі (голос).

Це дітвора ( прийшов) збирати гриби.

- Запишіть відновлені речення.

- Висновок: на зв'язок слів у реченні вказують закінчення.

- Змініть закінчення слів, щоб вийшли речення.

Вставте потрібне слово в речення

Ой, у ___________ лист зів'яв!

Білий сніг у _________ впав!

Весною оживуть _____ .

ліс ліс лісами C:\Users\HOME\Desktop\images (37).jpg

8. Завдання від хризантеми. Доберіть необхідні слова – помічники для зв’язку слів у реченні.

C:\Users\HOME\Desktop\_fonaripark.jpgВставте потрібні для зв'язку у реченні слова

Настала ніч ___ лісі.

Мороз постукує ___ стовбурах дерев.

___ гілки падає легкий сріблястий іній.

до по у в на під

- На зв'язок слів у реченні вказують слова-помічники: до, по, у, в, на, під.

- Вчаться разом з дітьми не тільки звірі в лісовій школі а й казкові герої. Прочитайте слова, записані на дошці.

§ Дякую м’ячем

§ Розв’язав татові

§ Обкопувати задачу

§ Грається дерева

- Що зробив не так наш казковий герой? Виправте помилку.

- Висновок: слова в реченні мають бути зв’язані за змістом.

VІ. Підсумок уроку.

- Що ми робили сьогодні на уроці?

- А що запам’ятали, зараз перевіримо.

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg Тест №1

Закінчіть речення:

“ Речення виражає…”

- закінчену думку;

- незакінчену думку;

- здивування;

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg

Тест №2

Закінчіть речення:

“ Слова у реченні пишуться…”

- разом;

- окремо;

C:\Users\HOME\Desktop\images (4).jpg

Тест №3

Закінчіть речення:

“ Слова у реченні …”

- пов'язані між собою;

- не пов'язані між собою;

VІІ. Домашнє завдання.

1. Вивчити правило на с. 61.

2. Виконати вправу 125.