Тема. « КОЛОСОК» (українська народна казка)
Мета. Вчити виразно і свідомо читати, читати за особами, аналізувати вчинки героїв, давати їм характеристики, розвивати вміння аналізувати твір, визначати його емоційну спрямованість, навички слухання та інтонування почутого, виховувати у дітей почуття колективізму, повагу до людей, викликати негативне ставлення до ледарів.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Обладнання. Ілюстрації до казки «Колосок», малюнки героїв, кросворд.
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
Пролунав дзвінок,
Ми зібрались на урок.
Будемо читати,
Слухати, вивчати,
Все, що в казках склав народ.
ІІ. Контроль за засвоєнням вивченого
Мовна розминка.Гра « Добери до слів суперників.»
Ніч (день) знайшов (загубив)
Початок (кінець) веселі (сумні)
Холод (тепло) наївся (зголоднів)
Спочатку (вкінці) лінивий (працьовитий)
Голосно (тихо) працювати (відпочивати)
Вправа для розвитку правильної орфоепічної вимови.Прочитати слова за стрілочками. Чітко вимовляйте звуки.

ТА ЖИ ВАР
![]()

![]()
![]()

ЛО ТО РІК
СИ ШИ МУ
Перевірка домашнього завдання. Українська народна казка « Лисичка та журавель»А) Читання в парах
Б) Перевірка придуманих закінчень казки « Лисичка та журавель»
ІІІ. Актуалізація опорних знань
На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм дітям вони читають і про чаклунів, і про тварин, і про чарівників, і про фей.
Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно. Розгадайте кросворд – і узнаєте назву казки. Крім того, ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти передавати інтонацію настроїв героїв, складати характеристику героям, робити висновки і давати оцінку діям персонажів.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Розгадування кросворду.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
1.Сірий, голодний, злий…( вовк)
![]()
![]()
![]()
2.Автор народних казок (народ)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
3.Герой казки, який не зміг поїсти каші
в гостях ( журавель)
![]()
![]()
![]()
![]()
4.Хто хотів з’їсти маленьких козенят (вовк)
![]()
![]()
![]()
5.Рудохвоста тварина, яка всіх обманює (лисиця)
6.Куди запросила лисичка журавля (в гості)
7.Мати сімох чемних діточок (коза)
Отже, зараз ми прочитаємо українську народну казку « Колосок»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Виразне читання казки.
-Хто були Круть і Верть?
-Що знайшов Півник?
2. Словникова робота. УВАГА! Пошук - блискавка! Треба знайти і зачитати із «Тематичного словника школяра» лексичне значення слів:
Пшениця – злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно та крупу.
Борошно – розмелене в порошок зерно пшениці, жита тощо, мука
Тісто – в’язка маса різної густоти з борошна, замішаного на воді, молоці, часто з додаванням дріжджів, цукру, яєць, масла.
- Що ж можна випікати з борошна?
Хліб бублики книші
Паляниці пиріжки калачі
Буханці пампушки перепічки
3. Перевірка первинного сприймання
- Скільки казкових героїв бере участь у казці?
- Що знайшов Півник.
- Як називали мишенят?
4. Повторне читання вголос (ланцюжком до слів « Замісив він тісто….», а до кінця мовчки.)
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
-Подумайте, чому герої мають такі імена? Як про це сказано в тексті?
- В яку пору року відбувається подія? Доведіть.
- Прочитайте, чим займався Півник?
- Яку відповідь давали кожного разу мишки на прохання півника допомогти?
- Виберіть речення, які читаються з питальною інтонацією. Хто з героїв читає ці речення?
- Знайдіть слова, з яких можна зробити висновок, що мишенята хочуть їсти пиріжки?
- Знайдіть слова, з яких можна зробити висновок, що мишенята були зайняті протягом дня.
V. Закріплення вивченого
1. Складання характеристики героїв казки.
Гра « ЗА ---ПРОТИ»
І група дітей - позитивно характеризують мишенят, їх вчинки
ІІ група—негативно характеризують мишенят
Судді - 3 учні, вони дають оцінку роботі групи
( На дошці слова - характеристики)
МИШКИ ПІВНИК
Слухняні роботящий
Веселі розумний
Ледачі лінивий
Нероби трудолюбивий
Працьовиті невдячний
Хитрі стриманий
( На дошці підкреслюють необхідні слова)
2.Зміна взаємин між героями. Хвилина творчості.
- Складіть казку з іншим сюжетом, щоб ставлення героїв одне до одного було протилежним.
3. Гра « Мімікриче». Робота в групах.
- Розділіться на групи. Виберіть уривок, який найбільш сподобався. Передайте зміст уривку за допомогою міміки та жестів, а інші групи розпізнають дію.
4.Читання за ролями.
VІ .Підсумок уроку.
1. Технологія « Займи позицію»
На дошці плакати з можливою головною думкою казки.
- ЦЕ КАЗКА ПРО ДБАЙЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ХЛІБА
- ЦЯ КАЗКА ЗАСУДЖУЄ ЛЕДАРІВ,
- ЦЕ КАЗКА ПРО ЗНАЧЕННЯ ПРАЦІ _ ПО РОБОТІ Й ВИНАГОРОДА
Зверніть увагу на плакати, займіть позицію біля того з них, який, на вашу думку, відображає суть казки.( Це обговорюється в групах, роблять вибір, обирають того, хто виступатиме)
2. Дайте оцінку уроку, користуючись таблицею
Я ВВАЖАЮ ,,,,,,
Я ГАДАЮ,,,,,,,,
Я ДУМАЮ,,,,,
НА МОЮ ДУМКУ,,,,,,,
VІІ. Домашнє завдання( на вибір)
Виразно читати, переказувати казку « Колосок»
Скласти діалог з півником
.


