Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

імені Героя Радянського Союзу

Чернігівської районної ради Запорізької області

КОНСПЕКТ ІНТЕГРОВАНОГО УРОКУ

З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА З ТЕМИ:

,,Осінь на моїй Батьківщині”

ТА УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ З ТЕМИ:

„Як не любить той край...”

для учнів 4 класу

Вчитель початкових класів

та образотворчого мистецтва,

івна,

спеціаліст вищої категорії

смт Чернігівка- 2014

КОНСПЕКТ ІНТЕГРОВАНОГО УРОКУ

З ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА З ТЕМИ:

,,Осінь на моїй Батьківщині”

ТА,,УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ ’’ З ТЕМИ:

„Як не любить той край...”

для учнів 4 класу

Галина Григорівна Тарасенко, учитель образотворчого мистецтва, керівник гуртка,,Юний художник”, Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу , смт Чернігівка, Чернігівський район, Запорізька область, вул. Леніна 412. а

Тема: Малювання композиції "Осінь за вікном"

Мета: Звернути увагу дітей на виражальні можливості кольору: свідомий вибір теплого, холодного або контрастного колориту.

Розвивати спостережливість, творчу уяву.

Удосконалювати зорову пам'ять, уміння передавати настрій і стан зображуваного пейзажу, побаченого через вікно.

Прививати любов до природи, до рідного краю.

Обладнання:Таблиця з поетапністю зображення композиції,- зразки дитячих малюнків, репродукція картини І. Левітана "Золота осінь"та інших українських художників, медіа-презентація, відео до уроку, ілюстративний матеріал, застосування комп’ютера, виставка книг, ТЗН, показ фільму про осінь, зразок вчителя.

Художні матеріали: папір, простий олівець, гумка, пензлики, палітра, гуаш, вода, воскові олівці, пастель.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Тип: інтегрований урок

Хід уроку

Линуть, крутяться листочки,

піднімаються в блакить:

- На крило візьміть, лелеки,

хочем в вирій полетіть.

Леся Вознюк

І. Пролог. 1. Організація класу. Привітання.

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Доброго ранку!

Мовим за звичаєм.

Доброго ранку!

Всім ми вам зичимо.

Миру і злагоди

Нашій родині.

-Любі, діти! Подивіться один на одного і посміхніться, щоб ми з посмішкою і гарним настроєм провели сьогоднішній урок. Урок - мистецтва!

- Згадаємо наш девіз: „Моя рука нікому і ніколи, ні кривди, ні горя не принесе".

ІІ. Завязка ( відео ролик,,Золота осінь)

Учитель. Ми живемо з вами у вільній і незалежній державі, яка зветься Україна. Кожен із нас — її громадянин. В кожного учня по всій нашій Вітчизні — від першокласників до випускників — гріє серце безмежна любов до милої, дорогої і рідної України, нашої Батьківщини. Україна! Скільки глибини в цьому слові...

Учениця.

Різні в світі є країни,

Різні люди є на світі.

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти,

Є у всіх одна країна,

Найрідніша нам усім.

То прекрасна Україна,

Нашого народу дім…

Учитель.

Людина – частина природи. Вона весь час взаємодіє з нею, не може жити без оточуючої природи. Людина ходить по землі, дихає повітрям.

Адже природа для людини – це джерело життя, мудрості і краси. Це цікавий і захоплюючий світ, який ще потрібно пізнати. Здавна природа впливала на людину, її настрій, почуття. Письменники – словами, а художники красу малюють фарбами…

ІІІ. Розробка

1. Вступна бесіда.

— Пригадайте: коли прокинетесь, куди ви відразу дивитесь? У вікно! Вам, напевне, цікаво знати, що там. Світить сонце, чи небо затягнули важкі похмурі хмари? Можливо, кружляють легенькі сніжинки або стукає в шибку осінній холодний дощ? А може, там щебечуть пташки, радіючи прийдешньому ранку? ………….

А сьогодні за вікном - ОСІНЬ….

2. Декламування вірша В. Терена "Як-то гарно, любі діти".

Як-то гарно, любі діти,

У вікно вам виглядати!

В ньому все — тополі, квіти,

Сонце й поле біля хати.

— Діти, погляньте у вікно. Що ви там бачите?

(Могутні крони дерев позолотила осінь. Але вони стоять похмурі та сумні, їм важко прощатись із своїми листочками, які від легенького подиху вітру плавно опадають на землю.)

- І знову сьогодні на урок до нас завітали наші знайомі пані Фарба та пан Олівець!

3. Фарба і Олівець( слайди)

- Доброго дня вам, мої любі четвертокласники!( Вступ)

( розмова між головними героя уроку)

-Як намалювати осінь, не уявляю? Як створити неповторний шедевр???

4. Споглядання та аналіз репродукцій М. Соломяного,, Тепла осінь”,

- А що там???( клікнуть 4 рази - переключити)

- А тепер попрямуємо до лісу…

5. Музики,,Осінні фарби”( обговорення)

- Які кольори застосуємо при малюванні???

-Який настрій картини?

6. Сприймання та оцінювання твору І. Левітана "Золота осінь".

— Розгляньте уважно репродукцію картини і поміркуйте, про що вона. (Діти 1-2 хвилини мовчки розглядають репродукцію картини).

— Яка трава восени? (Пожовкла, висохла.)

— Яке небо на картині? (Блакитного кольору, з білими хмарками.)

— Якого кольору листя на деревах? (Листя на деревах жовто-багряного кольору.)

— Чи всі дерева одягнені у золоте вбрання? (Ні, ялинки та сосни стоять зелені.)

— Якою здається вода в річці? (Потемнілою, холодною.)

— Як зображено сонце? (Художник показав, що сонце освітлює верхівки дерев. Але воно вже не гріє.)

— Що видно на високому березі вдалині? (На задньому плані видно широкі лани.)

— Що найбільше сподобалося вам у цій картині? (Стрункий хоровод берізок.)

— Чому осінь називають "золотою", "багатою", "щедрою"?

— Який заголовок можна дати цій картині?

— Осінь зображена на картині суха, сонячна. Стрункі молоді берези нагадують красунь-дівчат. Художник використав яскраві осінні барви природи і передав їх на полотні, назвавши картину "Золота осінь". Напевне, поштовхом до написання цієї картини послужило те, що художнику часто доводилося виглядати у вікно і милуватися чарівною і незрівнянною красою золотої осені.

7. Складання асоціативного куща

-Так яка ж, діти, осінь?( робота в групах)

дощова листопад казкова золота щедра

жовтень неповторна

ОСІНЬ вересень

бабине болото

літо чарівна холодна урожайна

ІV. Кульмінація

7. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).

8. Поетапне виконання композиції вчителем.

На передньому плані намалюйте вікно, штори на ньому. На підвіконнику можете домалювати вазон з квітами або котика, а на задньому плані, за вікном, осінній пейзаж. Малюючи композицію, враховуйте перспективні скорочення предметів. Ті з них, що розміщуються на другому плані, намалюйте меншими за розміром, більш приглушеними і менше виразними за кольором.

9. Практична діяльність учнів,, Осінь за вікном.

1. Вибір формату.

2. Промальовка деталей композицій.

3. Розташування елементів композиції.

Фізхвилинка,, І у садах, і у полях.( танцюють дівчатка, потім всі діти)

4. Малюнок в кольорі

V. Фінал( звучить мелодія - Подарую посмішку - діти всі виставляють свої роботи)

1. Перегляд і оцінювання малюнків.

2. Виставка робіт учнів.

VI. Післядія.

- Діти, чи сподобався вам урок? Чим?

- Які труднощі виникали при малюванні?

- Що нового дізналися?

- А ще більше ви дізнаєтесь про осінь, її прикмети, відвідавши бібліотеку! / виставка книг/

ЗЕМЛЯ! Не вихованим - не хочу бути я,

Тобі я гідним хочу бути сином,

Я всім скажу: «Оце — моя земля!

Оце — мій край! Моя це Батьківщина!

- А за те, що ви так гарно працювали на уроці, Олівець та Фарба дарують вам всім невеличкі подарунки на щастя ( осінній листочок - картонна емблемка ).

- Нехай у вашій родині панує злагода, щастя та любов!

Додатковий матеріал. Виставка книг

Додатки

Пісня про Україну

https://www. /watch? v=576v3EMLZF4

Окружающий мир Золотая осень. mp4

https://yadi. sk/mail/?hash=XUkgHFSc6gyqiX8GoNGLyQkF5EyM3tdrKDD1e6NKjJ4%3D