Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок
Тема уроку. Розв'язування трикутників.
Мета уроку. Повторити з учнями основні положення теореми косинусів, синусів і наслідків з них, розвивати вміння розв'язувати трикутники і застосовувати їх при вирішенні практичних задач.
Тип уроку: Урок контролю знань, умінь і навичок
Обладнання: Картки із завданнями, опорні конспекти, задачі-малюнки, копіювальний папір, таблиця.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. (Повідомляю учням, що сьогодні на уроці буде)Учитель повідомляє учням, що сьогодні на уроці буде підсумовано і систематизовано знання з теми «Розв'язування трикутників» і показано застосування теореми косинусів і синусів для розв'язування задач практичного змісту.
2.Учитель ставить запитання:
• Сформулюйте теорему косинусів.
• Сформулюйте теорему синусів.
• Яку властивість для діагоналей паралелограма можна довести за допомогою теореми синусів?
• Як знайти радіус описаного навколо трикутника кола, використовуючи теорему синусів?
(За кожну правильну відповідь учень заносить (дістає) 1 бал)
За готовими на дошці малюнками усно розв'язуються задачі.
1. Який з кутів трикутника найбільший, а який найменший? Чому? (мал. 1).
Розв'язання.
Кут А — найбільший, а кут В — найменший (за наслідком з теореми синусів: у трикутнику проти більшого кута лежить більша сторона, проти більшої сторони лежить більший кут).
2. Дано: ААВС — рівнобедрений (АВ = ВС);
кут В = = 20° (мал. 2); СD — бісектриса.
Який з відрізків більший — СА чи СD
Розв'язання.
СА < СD, оскільки у трикутнику АВС кут А= кут С = (180° - 20°): 2 = 80°,
кут DСА = 80°: 2 = 40°.
У трикутнику АDС кут АDС = 180° - 40° - 80° = 60°.
3. Дано: трикутник АВС — рівносторонній (мал. 3); R — радіус описаного кола. R= 4 см.
Знайти. Р АВС
|
Знайти помилки у записах:
(Учням роздаються картки, під копіювальний папір вони роблять запис в графі «Правильно» і здають листочки. Тут же виконуються самоперевірка)
|
II. Учитель ділить учнів на чотири групи, для кожної з яких підготував задачу практичного змісту, яку потрібно розв'язати. В кожній із запропонованих задач необхідно вміти розв'язувати трикутники. Пригадуємо з учнями алгоритми
розв'язування трикутників. (Тема «Розв'язування трикутників» дається учням нелегко. Тому пропонуються спеціально складені алгоритми, які має кожен учень, що значно полегшує роботу на уроці і дуже допомагає дітям при виконанні домашніх завдань.)
Після повторення алгоритмів кожна група самостійно розв'язує запропоновану задачу.
Задача 1. Щоб визначити висоту фабричного димаря, до основи якого не можна підійти, виміряли довжину базису (відрізка АС), продовження якого перпендикулярне до висоти димаря

2.Застосуємо теорему синусів до трикутника ВАС

Відповідь. Висота фабричного димаря 19,7 м.
Задача 2. Треба визначити відстань між заводом А і залізничною станцією В, яка розташована на другому березі річки (мал. 9). АС = 100 м,
![]()
Розв'язання.
Оскільки сума кутів трикутника дорівнює 180°, то АВ= 180° - 74° - 44° = 62°. Знаючи сторону і всі три кути, за теоремою синусів знаходимо сторону АВ:
![]()
Відповідь. Відстань між заводом А і залізничною станцією дорівнює 78,7 метра.
Задача 3. Щоб визначити відстань між двома пунктами А і В, між якими пройти не можна, вибрали третій пункт С так, щоб з нього було видно обидва пункти А і В (мал. 10). а = 100 м, в = 80 м, у = 60°. Знайти АВ.
Розв'язання.
Оскільки в трикутнику АВС відомі дві сторони і кут між ними, то третю сторону АВ знаходимо за теоремою косинусів:
![]()
Відповідь. Відстань між пунктами А і В дорівнює 28,98 метра.


Після самостійної роботи груп розв'язання кожної із задач записується на дошці. Учні визначають, до якого типу задач на розв'язування трикутників відноситься кожна із них.
III. Повідомлення учнів з історичних відомостей про доведення теорем косинусів і синусів, їх практичне застосування.
IV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання.
Учитель пропонує учням самостійно скласти і розв'язати задачу з даної теми.
Історична довідка
Теорема косинусів відома ще стародавнім грекам. У твердженнях 12 і 13 другої книги «Начал» Евкліда розглянуто питання про квадрати сторони трикутника, яка лежить проти гострого і проти тупого кута.
Безпосередньо для плоских трикутників теорему косинусів довів арабський астроном і математик Абу-л-Вафа (940—998). Дещо пізніше доводить і використовує цю теорему знаменитий середньоазіатський учений-енциклопедист Ал-Біруні ().
В Європі теорему косинусів по-справжньому оцінив і почав систематично використовувати знаменитий французький алгебраїст Франсуа Вієт (1540—1603).
Вважають, що теорему синусів вперше довів учитель Ал-Біруні, іранський математик Ібн-Ірак. Доведення цієї теореми зустрічається і в працях Ал-Біруні.
Теореми косинусів і синусів взаємопов'язані. З кожної з них можна вивести іншу, виконавши відповідні першонометричні співвідношення.
Практичне застосування задач на розв'язування трикутників
Під час складання карт земної поверхні відповідний район розбивається на трикутники так, щоб жодна із сторін не перевищувала 20 км (інакше буде значна помилка при обчисленнях).
У вершинах трикутників будують так звані тріангуляційні знаки (трикутні піраміди). Геодезисти вимірюють деякі частини елементів трикутників і «прив'язують» до цих трикутників населені пункти, споруди і важливі деталі рельєфу. На основі таких вимірювань виконують розрахунки і будують карти та плани.
Відомо, що першим намагався використати тріангуляцію для вимірювання довжини земного меридіана голландський математик і астроном В. Снелліус (1580—1626). Тріангуляцію використовували і при вимірюванні довжини дуги Паризького меридіана.




