Шлях сучасної книги
Бібліотечно-бібліографічне заняття
Мета: дати учням елементарні відомості про шляхи створення сучасної книжки; ознайомити учнів із професіями тих людей, які створюють книгу; виховувати повагу до праці людей – творців книги.
Хід заняття
Бібліотекар. Діти, ми з вами вже ознайомилися з історією виникнення книги, дізналися, якими книги були раніше, якими стали зараз.
Ми з вами знаємо, як дорого цінувалися книги, які писалися вручну (рукописні книги). Скільки треба було вкласти праці в цей процес! Щоб від руки написати книжку, до якої ми з вами звикли, потрібна кропітка праця багатьох людей. Сьогодні на занятті ми з вами поговоримо про шляхи сучасної книжки, про те, які пригоди треба пережити книжці, перш ніж вона потрапить на полиці книжкових магазинів і бібліотек.
(Оголошується тема та мета уроку (запис у зошит).)
Отже, пригоди дитячої книги починаються в кімнаті дитячого письменника... За великим столом сидить письменник і думає про свою нову книжку.
Цілими днями, а іноді й довгими вечорами працює він: пише, відзначає щось олівцем, щось закреслює. Іноді перечитує якусь сторінку, а тоді відкладає, бере чистий аркуш паперу і знову пише. Адже треба написати так, щоб усім було цікаво, зрозуміло, корисно, щоб будь-хто, прочитавши книжку, став добрішим, розумнішим, світлішим... Письменник складає написані аркуші один до одного. І ось нарешті написано останню сторінку. Ось і готовий рукопис.
Яке незнайоме для вас слово я назвала? Що ж таке «рукопис»? Рукопис - текст, написаний від руки чи передрукований на друкарській машинці (діти записують у зошит) .
.. .3 давніх-давен на столі письменника живуть його помічники:
· олівець, завжди добре загострений;
· ручка, одягнена в чорне плаття із золотим поясом, У мініатюрній золотій шапочці;
· товсті словники-помічники.
Коли настає ніч, на столі письменника розпочинається життя: предмети оживають, розмовляють між собою.
У цей вечір рукопис розповідав своїм друзям, як йому скоріше хочеться стати книжкою. Мудрий товстий словник сказав йому: «Багато людей будуть працювати над тобою і багато ще часу мине, перш ніж ти станеш книжкою». Рукопис став чекати.
В один із сонячних днів письменник одягнув найкращий костюм, поклав до портфелю рукопис і вирушив у дорогу. Рукопис У щілину спостерігав, як по вулиці з великою швидкістю Їхали машини, ходили хлопчики та дівчатка, по обидва боки виднілися великі красиві будівлі.
І ось наш письменник зупинився перед будинком, на якому було написано «Видавництво» ...
Діти, я знову сказала нове для вас слово, хто з вас помітив, яке? (Діти відповідають: «Видавництво».)
Видавництво - організація, яка видає (тобто друкує, випускає у світ) видання друку: книги, журнали, газети...
(Діти записують визначення у зошит.)
.. .письменник зайшов у приміщення, піднявся на другий поверх, пішов довгим коридором і зупинився перед дверима з написом «Редактор». Постукав. З кабінету почувся голос: «Зайдіть, будь ласка!». У кімнаті за великим столом сиділа жінка - редактор. «Ой, як добре, що ви прийшли! привітно мовила вона. - Принесли нову книжку? Давно чекаємо. Ну, давайте швидше свій рукопис!». Письменник залишив рукопис на столі і, попрощавшись, вийшов. Спочатку рукопис страшенно злякався! Ще б пак: залишився сам-один, у незнайомій обстановці... Але потім, коли побачив на столі знайомих йому друзів - ручку, олівець, словник, трохи заспокоївся. Була ще одна товста книга - енциклопедія. І ось редактор узяла рукопис, почала перечитувати кожну сторінку, щось звіряючи з енциклопедією, виправляла олівцем. Після того, як рукопис було перечитано, редактор вийшла. Рукопис гірко-гірко заплакав, адже його гарні білі сторінки були обмальовані олівцем. Словник пояснив, що нічого страшного в цьому немає.
Редактор - це людина, яка перевіряє рукописи, готує їх до друку. (Діти записують визначення у зошит.)
Рукопис посміхнувся, сльози висохли. Повернулася редактор і написала в куточку на першій сторінці: «До художника» .
.. .І ось наш рукопис потрапляє до художника. Адже треба було нашій майбутній книзі намалювати гарну, яскраву обкладинку. Як цікаво у майстерні художника! На столі і на полицях у майстерні художника лежали олівці, щіточки, фломастери, фарби, гумки.
Художник перечитує сторінки рукопису, малює ілюстрації. Це довга кропітка праця. Декілька разів художнику треба переробляти малюнки, адже вони повинні бути гарними. Художник розкладає їх так, як вони повинні розміщуватись у книзі. Одягає обкладинку і таким чином отримує макет.
Макет - примірник майбутньої книги. (Діти записують визначення у зошит.)
Далі до художника приходять директор видавництва, художній редактор та інші художники. Вони роздивляються, обговорюють, потім затверджують обкладинку та ілюстрації. І ось уже не рукопис, а макет продовжує свою подорож до типографії.
Типографія - установа, де друкуються книги.
Раніше багато типографських робіт робили вручну: набірники складали металеві літери в словах, слова - у рядки. Тепер у типографії ручну працю замінили машини. Одна машина складає сторінки в окремі зошити. Інша зшиває їх у книжковий блок. Ще одна машина одягає на нього палітурку. І ось книжка готова. Залишилося запакувати стопки книг у папір, щоб вони не забруднилися в дорозі, і відправити до магазинів та бібліотек, де на них чекають читачі...
Так закінчилися пригоди книжки. Як бачите, діти, книжка робиться не за один день. Багато людей працюють над її виданням.
Подивіться на дошку і назвіть професії людей, які працюють над книжкою.
(Діти називають професії:)
Шлях сучасної книги | Професії людей, що створюють книгу |
Текст | Письменник |
Рукопис | Редактор |
Макет | Художник |
Набір | Набірник |
Верстка | Верстальник |
Контрольний відбиток | Коректор |
Книжка | Друкар, палітурник, різальник |
• Яку професію ми ще не назвали?
Коректор - працівник видавництва, газети або типографії. Він читає рукописи і верстки, виправляє помилки, допущені при наборі.
Домашнє завдання: самостійно, за книжкою Л. Коваленко «Подорож книжкою) або за словником знайти значення слів, з якими не ознайомилися на уроці.


