Урок

Тема: Різноманітність плазунів. Значення їх у природі і житті людини. Охорона плазунів

Навчальна мета:

Учні повинні знати:

* загальні ознаки ряду Лускаті, Крокодили та Черепахи;

* види плазунів, поширених на території України, рідкісні види.

Учні повинні вміти:

* розпізнавати деякі види плазунів;

* характеризувати значення плазунів у природі і житті людини;

* застосовувати знання про біологічні особливості плазунів для обгрунтування заходів щодо їх охорони.

Розвивальна мета:

* працювати з додадковою літературою, малюнками;

* розвивати творчу активність, пізнавальні ітнереси учнів.

Виховна мета:

* сприяти формування в учнів основних уявлень про наукове пізнання світу;

* переконати учнів в необхідності охорони природи, сприяти формуванню в них позитивних емоцій щодо плазунів;

* розвавати в учнів почуння прекрасного.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, схеми, роздатковий матеріал, проектор, мультимедійна дошка, ноутбук, підготовлений мультимедійний супровід до уроку.

Хід уроку:

I. Організаційний момент (1 хв).

II. Актуалізація розумової діяльності (3 хв).

2.1 Гра. Вчитель перераховує ознаки рептилій та амфібій. Учні уважно слухають і записують номера речень.

1-варіант: ознаки характерні рептиліям.

2-варіант: ознаки характерні амфібіям.

1) Шкіра суха, залоз не має.

2) Дихальна система представлена легенями і шкірою.

3) Холоднокровні.

4) Мають бічну лінію.

5) Кінцівки розташовані з боків тулуба.

6) Розвиток з метаморфозами.

7) Життя не залежить від води.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

8) Внутрішнє запліднення.

9) Періодично линяють.

10) Мають парні нирки.

III. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

3.1 Слайд 1.

3.2 Відповісти на питання: “ Що дало плазунам позбутися залежності від водного середовища?”.

3.3 Слайд 2.

3.4 Відповісти на питання: “ З яких відділів складається тіло ящірки?”.

IV. Мотивація навчальної діяльності (5 хв).

4.1 На минулому уроці ми ознайомилися із загальною. характеристикою класу Плазуни на прикладі ящірки прудкої.

4.2 Відповісти на питання: “ Через що плазуни отримали свою назву?”.

Висновок: через спосіб пересування, при якому тіло тварини торкається землі.

V. Оголошення теми і завдання уроку (15 хв).

5.1 Щоб докладніше ознайомитися з представниками класу Плазуни, опрацюємо тему: “Різноманітність плазунів. Значення їх у природі і житті людини. Охорона плазунів”.

5.2 Плазуни виникли близко 250 млн років тому, плазуни — перший справжній клас наземних хребетних. Перші плазуни поділялися на два ряди. Перший ряд — динозаври, другий ряд — звірозубі ящіри. Вони заселяли сушу, водойми, освоїли повітряне середовище. Динозаври панували близько 150 млн років. Масове вимирання плазунів почалося приблизно 70-90 млн років тому. До кінця крейдового періоду динозаври вимерли.

5.3 Формування проблемної ситуації:

спробуйте пояснити причини зникнення цих рептилій.

5.3.1 Гра: учні розділяються на три групи.

Перший ряд (група №1) — Астрономи. Пояснюють загибель динозаврів з точки зору астрономії (спалах наднової зірки, падіння астероїда, комети, метеоритного дощу та ін.)

Другий ряд (другий №2) — Біологи. Стверджують, що у їх вимиранні значну роль відіграла конкуренція із дрібнішими, але активнішими теплокровними тваринами-птахами і звірами, які у той період уже населяли Землю. У кайнозойську еру панівне становище зайняли птахи та звірі, а із рептилій збереглися лише відносно дрібні і рухливі лускаті (ящірки, змії), добре захищені черепахи і невелика група водних плазунів — крокодили.

Третій ряд ( група №3) — Географи. Пов'язують вимирання з цілим комплексом причин і насамперед змінами клімату, що став більш посушливим, переросподілом моря і суші, перебудовою ландшафтів, горотворні процеси та інше.

5.4 Слайд 3. Клас сучасних плазунів нараховує 8000 видів, переважнп більшість яких є наземними хребетними, проживають на всіх материках, окрім Антарктиди.

5.5 Характеристика ряду Дзьобоголові.

Слайд 4, 5.

5.6 Характеристика ряду Лускаті

Слайд 6, 7, 8, 9, 10.

5.7 Характеристика ряду Крокодили.

Слайд 11, 12.

5.8 Особливості будови та процеси життєдіяльності ряду Черепахи.

Слайд 13, 14.

6.1 Рольва гра.

Вчитель. До нас в гості завітали рептилії, які розкажуть нам про себе і про свій спосіб життя. Учні розповідають про загадкових рептилій, а інші вгадуюють — хто вони?

Учень 1 - крокодил

Я великий і страшний,

схожий на дракона,

маю я великі зуби —

відгадайте хто я?

Учень 2 — змія

В'ється стрічка невеличка,

де пісок і де травичка,

ви її не зачіпайте

стороною обминайте.

Учень 3 — ящірка

Я маленька і прудка

ще я дуже спритна.

Як сподобаюсь тобі -

хвіст віддам я залюбки.

Учень 4 — анаконда

Я велика і страшна,

я безжальна і стара,

я отрути геть не маю,

але й без того вбиваю.

Антилоп за раз ковтаю,

в Амазонці проживаю.

Учень 5 — черепаха

Кістяну сорочку маю

і ніколи не знімаю,

у сорочку кістяну

я ховаюсь від страху.

6.2 Слайд 15. Охорона рептилій. Тварини занесені до Червоної книги України.

VI. Закріплення нового матеріалу (3 хв).

Запитання:

а) Які ряди класу Плазунів ми вивчили на цьому уроці?

б) Чому треба охороняти плазунів?

VII. Підведення підсумків уроку (3 хв)

7.1 Визначення переможців, підрахування балів

7.2 Повідомлення домашнього завдання.

VIII. Рефлексія (5 хв). Учні приносять з живого куточка черепаху і розповідають про утримання та догляд за твариною.