Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок 8
Тематичне оцінювання
Мета: узагальнити знання учнів отримані під час вивчення тем «Голонасінні», «Покритонасінні», здійснити контроль знань із цих тем, удосконалювати вміння і навички роботи з гербарієм, картками для визначення рослин; розвивати самостійність, відповідальність, охайність.
Обладнання: таблиці з теми «Покритонасінні».
Тип уроку: контролю й корекції знань, умінь і навичок.
Хід уроку
1. Розминка
Вправа «Зайва рослина»
Завдання
1.З'ясуйте, до якої родини належать перераховані рослини.
2.Визначте зайву рослину.
3.Поясніть, за якою ознакою ви її виділили.
4.З початкових букв назв зайвих рослин складіть ключове слово.
Для групи 1
•Кульбаба лікарська
•Ромашка лікарська
•Деревій звичайний
•Порошиця звичайна
•Звіробій звичайний
(Родина Айстрові; зайва рослина — звіробій звичайний.)
Для групи 2
•Грицики звичайні
•Редька дика
•Капуста білоголовкова
•Нарцис
•Ріпак
(Родина Капустяні; зайва рослина — нарцис.)
Для групи З
•Конюшина лучна
•Айстра
•Горох посівний
•Соя
•Арахіс
(Родина Бобові; зайва рослина — айстра.)
Для групи 4
•Блекота
•Нагідки лікарські
•Беладона
•Дурман звичайний
•Тютюн справжній
(Родина Пасльонові; зайва рослина — нагідки лікарські.)
Для групи 5
•деревій звичайний
•Королиця звичайна
•Наперстянка ;
•Кульбаба лікарська
•Пижмо
(Родина Айстрові; зайва рослина — наперстянка.)
Для групи 6
•Лілія лісова
•Ряска зонтична
•Ялина
•Проліски
•Купина лікарська
(Родина Лілійні; зайва рослина — ялина.) Ключове слово знання.
II. Мотивація навчальної діяльності
Зачитування притчі
Учитель. Одного разу Ходжа Насреддін зайшов до мечеті читати проповідь. «О миряни, — запитав він, — а чи знаєте, про що я буду розповідати?». «Не знаємо», — відповіли вони. «Якщо ви не знаєте, то про що ж мені з вами розмовляти», — сказав Ходжа Насреддін і пішов з мечеті. Другого дня, коли він прийшов до мечеті і звернувся до людей з тим самим запитанням, вони відповіли: «Знаємо!». «Якщо ви знаєте, то про що мені з вами розмовляти?» — відповів Ходжа і знову пішов. На третій день миряни відповіли: «О шановний, деякі знають, про що ти розповідатимеш, інші — ні». «Тоді, — сказав Ходжа, — хай ті, хто знає, розповість тим, які не знають». І ми зробимо так само.
///. Актуалізація опорних знань
Вікторина «Так» і «Ні»
1.Покритонасінні мешкають лише на суходолі.
2.Серед покритонасінних є дерева, чагарники, трави.
3.Корінь і пагін — це репродуктивні органи.
4.Покритонасінні розмножуються тільки насінням.
5.Квітка — це видозміна пагона.
6.Головні частини квітки — маточка і тичинки.
7.Покритонасінні запилюються лише комахами.
8.Покритонасінним властиве подвійне запліднення.
9.Плоди квіткових розповсюджуються тільки вітром.
10. Дводольним властива стрижнева коренева система.
11. Серед однодольних є трави, дерева, чагарники.
12. Листки дводольних мають сітчасте жилкування.
13. Однодольні мають лише прості листки.
14.Дводольні рослини мають камбій.
15.До дводольних належить родина Лілійні.
16.Розові мають правильну квітку з безліччю тичинок.
17.Картоплю і баклажан відносять до родини Пасльонові.
18.
Стебло злакових — соломина.
19.Осокові і злакові — вітрозапильні рослини.
20.Плід злаків — зернівка.
IV. Застосування знань на практиці
Аналіз діаграми Вена (див. домашнє завдання уроку 7)
V. Визначення рівня освітньої компетентності учнів
Виконання різнорівневих завдань
Варіант 1
І рівень
Виконайте тести:
1. Пристосування до життя на суходолі у голонасінних:
а) подвійне запліднення;
б) пилкова трубка;
в) втрата гаметофіту;
г) перехресне запилення.
2. Жіночий гаметофіт формується з:
а) мегаспори;
б) сперматогенної клітини;
в) мікроспори;
г) камбію.
3. Ознаки рослин класу Дводольні:
а) одна сім'ядоля;
б) прості або складні листки;
в) стрижнева коренева система;
г) дугове жилкування.
4. Родини класу Дводольні:
а) Злакові;
б) Капустяні;
в) Розові;
г) Лілійні.
5. Покритонасінні в житті людини мають велике значення, бо вико
ристовуються як:
а) лікарські рослини;
б) сировина для промисловості;
в) декоративні рослини.
г) продукти харчування;
ґ) отруйні рослини.
6. Заходи, що сприяють збереженню рослин:
а) занесення у Червону книгу;
б) створення природоохоронних територій;
в) інформування населення про їх рідкісність;
г) заборона збирання лікарських рослин;
ґ) регульоване збирання лікарських рослин.
ІІ рівень
Виберіть правильні твердження:
1.Чоловічий гаметофіт формується з макроспори ще у мікроспорангії.
2.У голонасінних розміри гаметофітів ще більше зменшуються, по
рівняно з вищими споровими, а для їх розвитку потрібно ще менше часу.
3.Листки хвойних рослин звичайно багаторічні, шкірясті.
4.Бобові — одно - чи багаторічні трави.
5.У капустяних плід — стручок чи стручечок.
6.Характерною ознакою представників родини Складноцвіті є су
цвіття кошик.
ІІІ рівень
Знайдіть та виправте допущені біологічні помилки:
1. Щоб зустрілися чоловічі й жіночі статеві клітини голонасінних,
потрібні вітер і вода.
2. Зародок у голонасінних належить гаметофіту, а ендосперм —
спорофіту.
3. Плоди у представників родини Розові: кістянка, коробочка, яго
да, збірна сім'янка, зернівка, біб.
4. Квітка хрестоцвітих рослин має 10 тичинок, із них 9 — зрослі.
5. Цикорій, деревій, люцерна, свиріпа, тополя, полин, дурман —
представники родини Складноцвіті.
6. Кукурудза — дводомна рослина, чоловічі квітки якої зібрані
в товстих пазушних печатках.
IV рівень
Виконайте одне завдання (на вибір):
1. Поясніть, чим відрізняється розмноження спорових рослин від
розмноження голонасінних.
2. Обґрунтуйте, чому покритонасінні рослини є найчисленнішою
і найвисокоорганізованішою групою сучасного рослинного світу.
3. Які культурні рослини вирощують у вашій місцевості і яке їх
призначення?
Варіант 2
/ рівень
Виконайте тести:
1. Запилення у голонасінних:
а) перехресне;
б) штучне;
в) самозапилення;
г) вітром.
2.3 деревини голонасінних не отримують:
а) бальзамів;
б) оцтової кислоти;
в) ацетону;
г) ваніліну.
3. Ознаки класу Однодольні — це:
а) дві сім'ядолі;
б) складні листки;
в) мичкувата коренева система;
г) паралельне жилкування листків.
4. Родини класу Однодольні:
а) Злакові;
б) Бобові;
в) Лілійні;
г) Розові.
5. Покритонасінні рослини у природі мають велике значення, бо:
а) є кормом для тварин;
б) є середовищем для життя тварин;
в) утворюють перегній;
г) виділяють кисень.
6. Хорошими медоносами є рослини родин:
а) Капустяні;
б) Розові;
в) Злакові;
г) Пасльонові;
ґ) Айстрові.
II рівень
Виберіть правильні твердження:
1. Досконалішими у голонасінних, порівняно з вищими споровими
рослинами, стають захисні та основні тканини.
2.У голонасінних гаметофіти розвиваються й живуть на спорофіті.
3.Мікроспорангії у хвойних зібрані в стробіли, а мегаспорангії —
в шишки.
4.Бобові — винятково самозапильні рослини.
5.Плід шипшини — збірний горішок.
ІІІ рівень
Знайдіть та виправте допущені біологічні помилки
1. Від потрапляння пилку на насінний зачаток до злиття статевих клітин у голонасінних проходить не менше місяця.
2- До хвойних рослин відносять: модрину, ялівець, кедр, еаговник, тис, ефедру, секвою, лепідодендрон.
3. За будовою листкової пластинки листки однодольних рослин дуже
різноманітні.
4.Квітки у бобових двостатеві, правильні, зібрані в суцвіття: китиці, щитки, головки, початки.
5. У картоплі квітка двостатева, п'ятичленна, маточка — одна чи
кілька, плід — бульба.
6. Конвалія — однорічна рослина з добре розвиненою мичкува
тою кореневою системою і суцвіттям волоть.
IV рівень
Виконайте одне завдання (на вибір):
1.Поясніть, чим відрізняється сосна, що виросла в густому лісі,
від тієї, що росте на галявині одна.
2.Поясніть значення терміна «культурні рослини». Чим такі росли
ни відрізняються від диких.
3.Наведіть приклади наслідків діяльності людини у вашій місце
вості.
V. Підсумки уроку
Аналіз епіграфа уроку
VI. Домашнє завдання
Учням пропонується тривала робота над творчими проектами з тем:
1.«Середовища існування рослин».
2.«Пристосування рослин до життя в екосистемі».
3.«Охорона рослин».


