Година спілкування «Один вдома»

Мета: розповісти про правила безпеки під час канікул, формувати вміння вести себе у непередбачуваних ситуаціях; виховувати обережливість, взаємодопомогу у небезпечних ситуаціях.

Обладнання: пожежна каска, телефон, паперові зірки, колесо «Поле чудес», магнітофон.

Хід заняття

Учень : Ми сьогодні дуже раді, і вітаємо гостей:

Всіх знайомих, незнайомих, і серйозних, і веселих

Запросили до нас в клас!

Учитель: Сьогодні ми поговоримо про правила поведінки на канікулах. А чи знаєте ви, що означає слово «канікули»?

З латинської «каніс» - собака. Древні римляни канікулат називали найяскравішу зірку в сузір’ї Великого Пса – Сіріус. Канікула – Сіріус щорічно з’являється на небі у середині літа (приблизно в липні). На честь зірки ці дні і назвали канікулярними, канікулами. Зараз канікулами називають не тільки літній відпочинок, а взагалі перерву у навчанні. Але, щоб з’явилися канікули, повинна бути школа з уроками. Ось зараз ми і зазирнемо у школу, але тільки зіркову.

Ми поговоримо про правила поведінки на канікулах, а все пригадати допоможуть нам зірочки із сузір’я Сіріус.

(Учитель знімає зірочку з дошки і читає завдання)

Діти, зірочка просить пригадати нас про правила пожежної безпеки.

1-й учень: На роботі мама й тато, сірники знайшли зайчата.

1

І не знає дітвора, чим скінчиться може гра.

2-й учень: Заходилися зайчата серед кухні пустувати.

А не зна того малеча: газ, вогонь – це небезпечно.

3-й учень: Наказали мама й тато все це разом не вмикати.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Бо нагріється розетка, спалахне вогнем умить,

А від того й дім згорить.

4-й учень: Електропраска – зайчик знає – у побуті допомагає.

Та пам’ятати має кожний, що з нею бавитись не можна.

5-й учень: Чайник вже давно кипить, в нім вода, як вир шумить.

Випарувалась вода – тут і трапилась біда.

6-й учень: Знає мишка, знає пташка: хліб ростити людям важко.

Знай і ти, і всім кажи: «Від вогню хліб бережи,

Вогнища не розкладай, там, де зріє урожай!»

7-й учень: Ой, горить щось! Треба, діти, до пожежників дзвонити.

Діти (разом): Бачите вогонь і дим – набирайте «101»!

Учитель: А тепер спробуємо відгадати загадки.

(Останнє слово куплета діти відгадують і вимовляють разом)

Жар з-під засліпки упав,

В хаті – вогонь запалав.

Не дивися, не чекай,

А водою заливай! 2

Як побачиш малюки узялись за сірники,

Як ти маєш їх спиняти?

Сірники у них забрати.

Розігрілась праска дуже,

Що робити будеш, друже?

За гаряче не хапай, із розетки вимикай.

Як побачиш – десь горить, мусиш ти в ту саму мить

До пожежників дзвонити,

Про пожежу сповістити.

Вивчіть правила пожежні, будьте завжди обережні.

Знає хай дитина кожна:

Жартувать з вогнем не можна.

Учитель: Сьогодні ми можемо зателефонувати пожежнику і запросити до нас на урок. (Набирає номер)

Шановний пожежник, доброго дня! У нас сьогодні заняття з пожежної безпеки. Ви не могли б завітати до нас?

( Стук в двері, заходе учень – пожежник в касці)

Пожежник: На жаль, не завжди люди дотримуються правил, звідки і часті випадки пожеж. Багато хто забуває про горе, яке несе за собою пожежа. Давайте поговоримо, що ми повинні пам’ятати?

1. Не залишати без нагляду газову плиту;

2. Не вмикати праску без дозволу дорослих.

3

3. Не перевантажувати електричну мережу.

Учитель: А зараз нас чекає ще одна зірочка. Вона попрохає нас пригадати правила дорожнього руху.

Світлофор: На одній нозі стоїть, на дорогу він глядить.

Кольорові очі має, людям всім допомагає:

Пішоходам, водіям, що ж потрібно знати нам?

Світло червоне – це небезпека, їде машина десь недалеко.

Стій, ані руш, підожди!

І на дорогу не йди!

Жовтий колір – зачекай, зміни будуть скоро:

Загориться іншим світлом око світлофора!

А зелений – можна йти, бо машин немає.

Молодець наш світлофор – всім допомагає!

1-й учень: На дорозі так правил багато,

Їх дотримуйся, друже, завжди!

Якщо будеш ти їх шанувати,

Той не трапиться лиха-біди!

Учитель: Зараз проведемо вікторину.

- Що означає червоний колір світлофора?

- Як пішохід повинен іти по вулиці?

- А якщо немає тротуару?

4

- Де можна переходити вулицю?

- Якщо світлофор відсутній, як перейти вулицю?

- Чи можна гратися поблизу автошляху? Чому?

- Де можна їздити на велосипеді?

Учитель: А нас чекає ще одна зірочка. Вона нас запитає, що треба робити, якщо ти лишився сам один вдома дайте відповіді на запитання:

- Що треба відповісти, якщо запитають, чи сам ти вдома?

- Кому можна відкривати двері, якщо ви одні?

- Як будеш діяти, якщо хтось спробує відчинити двері?

- Що робити, якщо стало зле?

Учитель : Не треба ніколи нічого боятися, потрібно завжди думати, як діяти в складній ситуації – не плакати, а зателефонувати в міліцію за номером 102, у швидку – 103, в пожежну – 101, при появі запаху газу – 104. І в кінці-кінців покликати дорослих на допомогу.

Бажаю вам чудово провести канікули!

А у нас ще одна зірочка із сузір’я Сіріус. Вона пропонує пограти у «Поле чудес».

Слово, яке зашифроване, пов’язане з темою заняття і воно підбиває підсумок. Правильно, це слово – «знання».

Молодці, діти! Тому що тільки знання не підпускають до вас біду або її попереджують. Успіхів Вам! Чудового відпочинку! Будьте здорові!

5

Список використаної літератури:

1. Абетка пожежної безпеки: навчально-пізнавальний посібник для дошкільнят та учнів молодших класів загальноосвітніх шкіл/ , , - Рівне, 2003.

2. «Сірники – добро і зло…» (вірші про правила поводження з вогнем)// Позакласний час. – 2003. – 20.

3. Юля Турчина. дівчина в вишиванці «Світ дитини».

4. І. А. Климишин, І. П. Крячко. Астрономія. Підручник для 11 класу, 2002.

6