Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Овсяннікова Т. Ю., учитель зарубіжної літератури Артемівської школи № 12, учитель І категорії, педагогічний стаж – 8 років

Методична розробка уроку в 7 класі з застосуванням ППЗ «Зарубіжна література. 7 клас» Версія 1.0 ЗАТ «Мальва».

Розділ «Література проти війни»

Тема. Високий антивоєнний гуманістичний пафос оповідання Генріха Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

Мета: познайомити з життєвим та творчим шляхом Генріха Белля; проаналізувати його оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», визначити провідний мотив твору і функції обірваної цитати; розкрити злочинну суть війни та її неприпустимість; вдосконалювати навички учнів вести аргументовану дискусію та відстоювати власну позицію; формувати ключові види компетентностей: інформаційну, комунікативну, полікультурну, а також літературну компетенцію; розвивати культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість; виховувати в учнів почуття патріотизму, несприяття фашизму та цікавість до творчості письменника

Обладнання: педагогічний програмний засіб „Зарубіжна література. 7 клас”, комп’ютер, мультимедійний екран, проектор

Тип уроку урок-бесіда з елементами дискусії

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слово вчителя.

Звучить музика

Людство у своєму розвитку знає періоди піднесень і періоди розчарувань, занепаду духу, зневіри і навіть відчаю. І тоді…народжується мрія про сильну особистість, яка здатна зміцнити дух людей, вселити віру у можливість щастя і повести всіх за собою. Так було у давні часи. Згадайте Олександра Македонського (на екрані зявляється портрет Олександра Македонського), який зрозумів, що потрібно народу, повів його на завойовницькі війни. Так було і в епоху Середньовіччя з Чингисханом (на екрані зявляється портрет Чингисхана), так було і в новий час з Гітлером (на екрані зявляється портрет Гітлера).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Сильна особистість… Надлюдина… Це добре чи ні?...

Друга світова війна стала глибоким потрясінням для всієї Європи. Висока культура німецького народу і нице варварство фашистів здавалося несумісним.

(на екрані фото повоєнних часів)

Ще й досі люди не можуть знайти відповіді на питання: як в тій нації, яка дала світові Баха, Генделя, Гете, було таке ганебне явище, як фашизм? Як високоосвічені люди могли розстрілювати жінок, літніх людей, немовлят?

Відповіді на ці питання ми знаходимо у творчості російських і зарубіжних письменників.

2. Повторення вивченого матеріалу

Нещодавно ми з вами познайомилися з творчістю російського письменника і побачили війну очима радянського солдата.

· Ви здогадались про творчість якого письменника йде мова?

Відповідь учнів ( на екрані зявляється портрет О. Твардовського ).

· Яким показав О. Твардовський радянського солдата у своїх творах?

( на екрані зявляється зображення радянського солдата )

Відповіді учнів

Висновок. Отже, це простий радянський солдат, який не дійшов до Берліна, загинув під Ржевом, але відчайдушно захищав свою Вітчизну від ворогів, і навіть після смерті хвилюється за долю своєї Батьківщини і своїх товаришів.

ІІІ. Вивчення нової теми

1. Слово вчителя

Існує багато творів про війну, багато точок зору на це явище. Ми сьогодні подивимось на ці події з іншого боку, з якого ще їх не бачили. Наша задача познайомитися з творчістю німецькомовного письменника повоєнних часів Генріха Белля (портрет письменника висить на дошці). Йому довелося жити у складний період історії своєї країни. Трагедія нації не оминула письменника і його родину. Давайте прослухаємо, про його складний життєвий шлях.

2. Педагогічний програмний засіб «Зарубіжна література. 7 клас». Короткі відомості про життєвий шлях Генріха Белля

Слайд 1 Слайд 2

Слайд 3 Слайд 4

· Що вас більше всього вразило в біографії письменника?

Відповіді учнів

Висновок. Отже, як ви вірно зрозуміли, Г. Белль був письменником дуже людяним, тобто гуманним. Він розумів, що саме «маленькі люди» виявилися в цій війні жертвами корисних бажань окремих особистостей фашистської Німеччини.

· А що ж таке «фашизм»?

Відповіді учнів

Так, ви висловили свою точку зору, але давайте послухаємо наших мовознавців, ми їх називаємо «Чергові по словничку». Ви отримали домашнє завдання, отже, розтлумачте нам, за допомогою словника слово «фашизм».

3. Робота зі словником. Зачитується учнем тлумачення слова «фашизм»

· Чи можна ототожнювати німецький народ і фашизм?

Відповіді учнів

Висновок. Як ви вірно висловилися німецький народ і фашизм – це різні речі. Жителям Німеччини і дотепер соромно, що в них було таке явище, як фашизм.

Фізкультхвилинка

Я пропоную вам трошки відпочити. У нас сумна тема, війна – це завжди сум і жах. А що символізує білий птах? Вірно, білий птах – символ миру. Прослідкуйте очима за переміщенням білого птаха.

(на екрані зявляється білий птах, який пересувається з одного кутка екрану в інший, а діти уважно слідкують очима за його рухами)

IV. Аналіз художнього твору

1. Перевірка знання тексту твору

Генріх Белль написав дуже багато творів про війну, один із них ви мали прочитати вдома.

· Яку назву має цей твір?

· Яке враження справило на вас це оповідання?

· Назвіть головних героїв твору?

· Чому Генріх Белль не дав імені своєму героєві?

· Як герой оповідання опинився на фронті? Скільки йому років?

Відповіді учнів

Дуже добре, молодці, текст оповідання ми пригадали. Давайте спробуємо проаналізувати текст. Працювати будемо в групах. Оскільки ми з вами робимо це не вперше, я не буду зачитувати вголос правила цієї роботи. Вони є в кожній групі на столі. Ті, хто забули, можуть подивитися. Але нагадую, що в кожній групі є командир, який уважно слідкує за роботою членів групи. Наприкінці уроку, командири проставлять оцінки - це будуть ваші оцінки за урок.

2. Робота в групах. Робота з текстом твору Г. Белля „Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...”

Завдання для І групи

Першій групі пропонується продовжити речення і відновити цитату з тексту. Початок цитати у вас перед очима, в тексті ви знаходите її продовження.

Продовжте речення

1) Не було затемнення, бо...

2) Коли мерців залишили внизу, інших понесли до зали малювання. Цих інших назвали...

3) Юнак не міг підвестися на ліктях та опертися на праву ногу і вважав, що...

4) Героєві здавалося, що він не в гімназії, що перетворилася на шпиталь, а його принесли до...

5) У комірчині шкільного сторожа, де герой учнем пив молоко і палив цигарки, зараз були...

6) Пожежник несподівано відняв казанка від губ героя, хоч той ще не напився досхочу, бо...

Завдання для ІІ групи

Вам пропонується відмітити в тексті все, що стосується пейзажу і інтер’єру

Звіт після прочитання

1. Відмітити все в тексті, що стосується пейзажу.

2. Відмітити все в тексті, що стосується інтер’єру.

Завдання для ІІІ групи

А третя група буде відповідати на запитання, і ці відповіді допоможуть нам пояснити присутність деяких деталей в інтер’єрі гімназії. У вас на столі лежать книги, якими ви можете скористатися, відповідаючи на запитання. Це «Міфи давньої Греції» і підручник з історії за 6 клас.

1. Хто така Медея? Де ми уже зустрічалися з цією героїнею?

2. Розкажіть легенду про спартанського хлопчика, що виймав терня з ноги?

3. Про що вам говорять імена: Цезарь, Цицерон, Марк Аврелій?

Робота дітей в групах (до 5 хвилин)

Відповіді учнів

· Ви згадали давньогрецькі міфи, пригадали хто така Медея. А що символізує Медея?

· Якщо це символ помсти, навіщо в гітлерівських гімназіях розміщали це зображення?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Головною метою гітлерівців була помста. З історії ви ще дізнаєтесь, що Німеччина потерпіла поразку в Першій світовій війні і Гітлер зі своїми прибічниками хотів помститися за це державам, які перемогли – Англії, Франції і Росії. Тому молодь, яка навчалася в гімназіях, націлювали на помсту ще з дитинства.

· Навіщо в гімназії розміщували фото «Хлопчика, що виймає терня»?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Особливу увагу гітлерівці приділяли слухняності, витривалості, фізичній підготовці хлопчаків, все мало знадобитися потім на війні.

Відповіді учнів

· Ви пригадали з історії, що Цезарь, Цицерон і Марк Аврелій – це видатні діячі Риму. Ці троє погрудь прикрашали гімназії. Навіщо?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Видатні діячі Риму були взірцями для фашистів, зокрема Гітлера.

Ви дуже добре впоралися з завданням. Але одну деталь ви прочитали, але не пояснили: стіни гімназії прикрашав краєвид Того. Того – це держава в Західній Африці. Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття ця територія стала колонією Німеччини.

· А що означає держава-колонізатор? Пригадайте, коли ми вивчали творчість Даніеля Дефо, Джонатана Свіфта – їх рідна країна – Англія - теж вела завойовницькі війни, в неї теж були колонії? Що це означає?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Вірно. Отже, країна-завойовник захоплювала територію, а місцевих мешканців перетворювала на рабів. Так було і з Того, ця маленька держава стала німецькою колонією, але після Першої світової Німеччина втратила право на управління країною.

· Чому ж тоді краєвид цієї держави прикрашав стіни гімназії?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Так, цей краєвид мав би спонукати до спроб відновлення цих прав. Того – це уособлення права на поневолення народів.

Висновок. Отже, у німецькій гімназії за часів Гітлера не тільки навчальний процес, а й оформлення класних приміщень були підпорядковані пропаганді помсти, зневаги до людей, культу грубої сили, грабіжництва і поневолення інших народів.

3. Проблемне запитання для всіх. Чому фраза, яку винесено у заголовок, не закінчена?

· Мабуть, ви звернули увагу, що назва оповідання досить дивна «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…». Що це за «Спа..»?

Відповіді учнів

Це незакінчена цитата давньогрецького двовірша-епітафії.

(Текст давньогрецького двовірша-епітафії з’являється на екрані) «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ми всі полягли тут, бо так звелів нам закон»

· А що ви знаєте з уроків історії про Спарту?

Відповіді учнів

Слово вчителя

Отже, хлопчиків у Спарті виховували у дусі суворої дисципліни, але дуже гармонійно. Це були воїни-захисники, глибокі патріоти, котрі знали за що боролися та вмирали.

· Так чим же спартанське виховання відрізняється від виховання, яке нав’язували фашисти?

Відповіді учнів

Ми прослухали вашу думку, а тепер давайте прослухаємо думку літературознавців.

4. Педагогічний програмний засіб «Зарубіжна література. 7 клас». Спартанське виховання.

Слайд 5 Слайд 6

Слайд 7 Слайд 8

· Так чому ж цитата давньогрецького вірша не закінчена?

Відповіді учнів

Слово вчителя

По-перше, герой оповідання не встиг дописати її на дошці, тому що його мобілізували в діючу армію. А по-друге, що є найсуттєвішим, спартанці, які полягли під Фермопілами гинули не марно: їх смерть стала прекрасною легендою, символом патріотизму. Вони завершили своє діяння, і слова, що оповіщають про це, - теж завершені. А фраза, винесена у заголовок оповідання, лише прекрасно розпочинається, нагло обриваючись на півслові: ці молоді хлопці навіть не знають, заради чого вони проливали кров.

· В оповіданні є ще одна незавершена цитата, яка це підтверджує. Знайдіть її, будь ласка.

Відповіді учнів

Учорашні школярі, які ще не встигли нічого побачити в житті, так і не навчилися ненавидіти «ворога», хоча й пізнали зневагу до тих, хто послав їх на смерть.

Але Генріх Белль – письменник-гуманіст, він любить свого героя, співчуває йому, тривожиться про його майбутнє. Тому саме так він закінчує оповідання.

· Прочитайте останній абзац оповідання.

· Чому головний герой просить молока?

· Що символізує молоко?

Відповіді учнів

5. Заключне слово вчителя

Хочеться завершити наш урок на позитивній ноті. Молоко – це символ любові, турботи, зміцнення, я маю на увазі материнське молоко. Жінка-мати кормить своє дитя молоком, віддаючи свою любов, ласку, ніжність, теплоту. Цю любов, теплоту людина має пронести через усе життя.

V. Підсумок уроку

Педагогічний програмний засіб «Зарубіжна література. 7 клас».

Узагальнення з теми

Слайд 9 Слайд 10

Слайд 11 Слайд 12

VI.Домашнє завдання

Оповідання раптово обривається, і ми не знаємо, що трапиться з юнаком: чи виживе він, чи помре, чи знайде своє місце у цьому страшному світі. Я пропоную вам написати продовження.