Тема. Катерина Мотрич. Розповідь про письменницю.
"Політ журавлів над нетолоченими травами".
Мета: коротко ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Катерини Мотрич, через аналіз твору "Політ журавлів над нетолоченими травами " осмислити та усвідомити масштаби трагічних подій, розбудити почуття відповідальності перед наступним поколінням, розвивати вдумливе ставлення до прочитаного матеріалу, спрямувати виховну роботу на пробудження в учнів почуття тривоги, скорботи та надії.
Тип уроку: подача нового матеріалу.(урок на інтегрованій основі)
Обладнання: опорна схема, збірки творів Катерини Мотрич, карта України, ілюстрації чорнобильського лиха.
Епіграф уроку: Журбо моя! Зажуро!
Ти сива, сиза, біла.
Ти чорний біль!
Чорнобиль!
Ти у моїй крові.
І. Білий
Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку.
1. Слово вчителя.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми перегорнемо сторінку трагічних подій, яка увійшла в історію людства як невигойна рана на тілі не лише України, а й усієї землі. Ми постараємося усвідомити трагедію, спираючись на твір Катерини Мотрич "Політ журавлів над нетолоченими травами", Цей твір один із найкращих у доробку письменниці про Чорнобильську катастрофу. Але давайте, учні, ознайомимося ближче з авторкою твору, щоб зрозуміти: чому саме ця людина така небайдужа до долі своєї України-матері.
2. Розповідь учня по опорній схемі про життєвий і
творчий шлях Катерини Мотрич.
3. Слово вчителя.
Чому авторка торкнулася у своїй
творчості чорнобильської теми? А тому, що трагедія
увійшла в історію всіх хронік людства, як невигойна рана на тілі Землі. Надто дорого заплатили ми і ще заплатимо за Чорнобиль.
Чорнобиль - невеличке українське містечко, що потопає в зелені вишень та яблунь. До трагедії цей спокійний, неквапливий, доброзичливий світ. Здавалося, тут у цілковитій гармонії перебувають краса поліської природи і сховані у бетонах чотири блоки АЕС.
Трагедія сталася 26 квітня 1986 року. Біда розчинилася у духмяному повітрі, в біло-рожевому цвітінні яблунь та абрикосів, у воді сільських криниць, у молоці корів, у всій красі зелені. Та хіба тільки в ній? Вона розчинилася у людях.
Більш детальну інформацію про аварію на ЧАЕС та про її наслідки допоможуть нам розкрити вчителі географії та фізики.
Слово вчителя географії.
Чорнобиль розташований у північній частині України.
У книзі рекордів Гіннесса, у розділі "Екологія", Чорнобильська аварія визнана найбільшою ядерною катастрофою світу. Унаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС значні території України радіоактивне забруднені. Це 73 адміністративні регіони, 12 областей (із25), 7 міст обласного підпорядкуваня. Кількість офіційно зареєстрованих осіб становить близько 3,7 млн, серед них — 1,3 млн. дітей до 14 років. На радіаційне забруднених територіях проживають 2,3 млн. осіб, близько 0.5 млн. дітей.
Слово вчителя укр..мови та літератури.
Що ж насправді трапилося в реакторі і що ж то за реактор? Нам розповість вчитель фізики.
Слово вчителя фізики.
Атомний реактор мав потужність мільйон кіловат. Щоб уявити його інженерно-технічну характеристику, покладемося на інформацію , заступника голови Держкомітету з використання атомної енергії СРСР.
Реактор саме такого типу використовувався в першій у світі атомно-енергетичній установці, яку понад тридцять років тому почали експлуатувати в Обнінську, конструктивні її принципи було збережено на інших АЕС. Аналоги такої установки служили багато років безперебійно. У цілому система аварійного захисту на Чорнобильській АЕС, як і на інших, нібито здатна була без втручання персоналу запобігти серйозним наслідкам будь-яких відмов у технічно дуже складному організмі станції.
Слово вчителя укр.. мови та літератури.
Але ж аварія сталася. Полум'я її бурхливої пожежі висвітлило кожного, хто там працював і хто там жив, хто був поруч з бідою в ту трагічну годину. Що ж сталося в реакторі?
Слово вчителя фізики.
У реакторі РБМК-1000 4-го енергоблоку ЧАЕС почалася некерована реакція ділення ділення...
Реактор, як кажуть, "пішов у розгін". Температура уранових паливних стержнів, установлених у цирконієвих трубах, зросла до кількох тисяч градусів, і вода, яка охолоджувала їх, умить перетворилася на пару. За умов високої температури цирконій вступив у реакцію з водою -виділився водень. Це й стало причиною аварії. Стався вибух.
Він розірвав, мов гнилі нитки, 2000 сталевих та цирконієвих труб і комунікацій... Відірване сталеве громаддя на мить зависло над зруйнованим реактором, повільно повернулося і звалилось у приміщення центрального корпусу 4-го блоку на залишки реактора.
Слово вчителя укр.. мови та літератури
Так, о 1 год.23 хв.40сек., коли всі безтурботно спали, над четвертим реактором Чорнобильської електростанції несподівано велетенське полум'я розірвало нічну темряву.
Біда відгукнулася болем у серцях мільйонів людей. Наша країна вперше відчула на собі таку грізну силу, як ядерна енергія, що вийшла з-під контролю.
Уже через кілька секунд за тривогою прибули до реактора пожежники на чолі з начальником караулу, лейтенантом Володимиром Правиком. Його загін першим ступив на лінію вогню, а Володимиру - лише 23. Зараз їхні могили із червоними зірками височіють на
підмосковському кладовищі. Так, це вже був своєрідний бій із розбурханою стихією. А що було поруч, у мирному житті? Щоб відповісти на ці запитання, звернемося до твору Катерина Мотрич "Політ журавлів над нетолоченими травами".
4. Коротенька розповідь учня про зміст твору.
5. Аналіз твору:
▬ З якими літературними героями ви познайомилися
на сторінках твору? Хто з них, на вашу думку, є
ключовою фігурою в творі?
▬ Який сон наснився Насті у весняну ніч? Що саме
збентежило жінку й змусило її підсвідоме чекати
великого лиха?
▬ Що і за яких обставин довідується Настя про події
на атомній станції Чим страшна ця інформація для
героїні? За допомогою яких образних засобів
автор повідомляє про смертельну небезпеку для
полісян?
▬ Уважно прочитати уривок від слів: "Понад
століття за її родом ходить слава рятувальників..."
до слів "З очей сотався тихий зойк...". Доведіть,
що екскурс в минуле в оповіданні Катерини
Мотрич, яке ви щойно прочитали, дуже доречний і
важливий.
Пророчі слова Настиного діда зіставити з рядками із Біблії.
"Третій ангел затрубив - впала зірка з неба, палаючи, як смолоскип, і впала на третю частину рік і на джерела вод. Ім'я цій зірці "Полин", третя частина вод стала, як полин, і багато людей померло від вод, бо стали гіркі".
▬ Для чого авторка вводить образ маленької дитини?
З якою метою немовля в оповіданні фігурує у сні,
у дійсності?
▬ Як ви розумієте назву повісті "Політ журавлів над не толоченими травами"?
Евакуація почалася о!4 год. 27 квітня. Було подано 1100 автобусів.
- Чому Настя не збирається евакуюватися й
готується до Великодня у час страшної паніки й
великого лиха? Як сприймають її поведінку рідні?
Слово вчителя.
Як глибоко символічно: евакуація намічена напередодні Великодня. У цей день, за давнім звичаєм прибирають подвір'я, білять хати всередині і ззовні. У чистий четвер люди вмиваються весняною водою і одягають чистий одяг. Печуть ритуальний хліб - паску і жайворонків із тіста, забарвлюють яйця.
Чи ж могла вона, Настя, в якій ніжний голос предків і традиції народні складали незліченний скарб, не готуватися до свята?
▬ Як розцінюєте вчинок жінки?
▬ Якою уявляється вам Настя в мить розлуки
(розгляд ілюстрації)
▬ Що в майбутньому чекає село, від якою віє
пусткою?(показ ілюстрацій). Зараз у радіусі 30км. від Чорнобиля зона відчуження.
Деякі старенькі, які не евакуювалися у 1986 році, й досі ведуть самотнє життя в зоні. Без світла, преси, радіо, зате в рідному домі, їхній вибір можна зрозуміти: старій людині важко втратити звичне оточення, усталений ритм життя. Чорнобильську АЕС закрили. Та чи належно приборканий ядерний монстр саркофагом? Чи не повториться знову страшна катастрофа?
Homo sapiens - людина розумна не з'явиться сама по собі, не прилетить з іншої планети. Розумна людина післячорнобильської біди це ви, діти. Що ми можемо зробити, щоб не повторити трагедії? Щоб врятувати Землю і людство?
6. Творча робота
Іряд — складання грона навколо свічки.
2ряд - складання синкенів до слів Настя-Спасителька,
Чорнобиль.
Зряд - продовжити думку ЧОРНОБИЛЬ - це...
II. Підсумок уроку.
III. Домашнє завдання.
Написати творчу роботу "Дзвони Чорнобиля"
ЇЇ життя - це
"Молитва до мови",
у прямому й переносному значенні слова.
Була здібною ученицею тонко сприймала навколишній світ, передчасно звикала до надмірної фізичної праці.
Катерина
Мотрич
Народилася 30 листопада
1947 року в селі Васильків Шполянського району Черкаської області
У 1971р. закінчила факультет журналістики Київського державного університету і почала працювати у пресі. Член Спілки письменників, керувала студією "Сонячні кларнети". Зараз - на видавничій роботі, працює над власними прозовими творами.


